Yeşil Rehber – Green Book Filmi Konusu

Sizi siyahiler için uzun yıllar kabus olmuş, 1900’lü yılların Amerika’sına doğru çarpıcı bir yolculuğa çıkaracak olan Yeşil Rehber filmine göz atmaya ne dersiniz? Filmin yönetmen koltuğunda Jim Carrey ile mükemmel işlere imza atmış Peter Farrelly oturuyor. Oyuncu kadrosunda da  Mahershala AliLinda Cardellini ve Viggo Mortensen gibi önemli isimleri görüyoruz. Dram-biyografi türündeki bu yapım siyahi olması nedeniyle birçok ayrımcılığa maruz kalan bir müzisyen ve şoförünün hikayesini ele alıyor. Son yılların en dikkat çeken yapımlarından biri olan bu film, IMDb sitesinden de 8,3 puan alarak başarısını kanıtlamıştır. Yeşil Rehber üç ayrı dalda Oscar ödülü kazanarak da ismini sinema tarihine altın harflerle yazdırmıştır. Yazımızın devamında Yeşil Rehber film konusu hakkında ayrıntılara yer vereceğiz.

 Yeşil Rehber Film Konusu

Dr. Don Shirley ismindeki piyanist, tüm ülkeyi kapsayacak bir konser turuna çıkmak üzeredir. Bu turun hemen öncesinde hem şoförlüğünü yapacak hem de kendisine çeşitli konularda destek olacak birini aramaktadır. Uzun araştırmalar sonucu işinde oldukça usta olan Tony’i işe alır. Ülkenin güneyine doğru çıkacakları bu yolculuğun en büyük sorunu ünlü piyanistin bir siyahi olmasıdır. Amerika o yıllarda Afrika kökenli insanları ikinci sınıf vatandaş olarak görmektedir. Bu yüzden beyaz insanların yapabildiği çoğu şey siyah insanlar için yasaklı veya kısıtlıdır.

Tony, yolculuğun başında umursamaz tavırları ve saygısız hareketleri ile Dr. Shirley’in dikkatini çeker. Onu her konuda uyarmayı ve hareketlerine çeki düzen vermeyi kendine görev edinmiştir. Bu durum yol boyunca ikili arasında birçok çatışmaya sebep verecektir. Dr. Shirley’in yansıttığı karakter; oldukça düzenli, kurallara uyan ve hedefleri olan biridir.

Konserlerden önce ve sonra halkın arasına karışan karakterlerimiz, dönemin koşulları nedeniyle birçok zorbalığa maruz kalırlar. Öyle ki piyanistimiz bir siyahi olduğu için rahatça alışveriş yapamamakta, beyazların kullandığı tuvalete dahi özgürce girememektedir. Kendini bu kadar geliştirmiş bir insanın sadece kökeni yüzünden karşı karşıya kaldığı ırkçılık utanç vericidir. Yine de tüm bu sorunların karşısında, Dr. Shirley’in yanında olan Tony; her konuda yardıma hazırdır.

Birlikte geçirdikleri günlerin ardından birbirlerini yakından tanıyan ve birçok zorluğu birlikte atlatan karakterlerimiz, zamanla iki yakın dost olacaklardır. Bu sayede karakterleri ve bulundukları konum ne kadar farklı olsa da ortak noktalar bularak zor günleri atlatacaklardır. Film mükemmel hikayesi ve barındırdığı birçok ayrıntı ile sizleri bekliyor. İyi seyirler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir