Yapay Zeka Hakkında 4 Acı Gerçek

Yapay Zeka Hakkında 4 Acı Gerçek

Yapay zeka ve robotlar uzun süredir gündemdeler ve yakın zamanda daha da gündeme oturacaklar. Şimdilik sadece çeşitli görevleri yerine getirmek için kullandığımız yapay zekalar; üretim ve taşımada yoğun olarak kullanılıyor. Özellikle son zamanda haberini aldığımız Amazon’un teslimatçı robotları gibi birçok örnek gün geçtikçe hayatımıza giriyor.

Kısa süre sonra, sürücüsüz otomobiller ile başlayacak serüven yapay zekanın daha da yaygınlaşmasına ve geliştirilmesine sebep olacak. Ünlü Tesla şirketi çoktan bu çalışmalara başladı ve biliyorsunuz ki kendileri böyle konuları büyük bir ustalıkla hallediyorlar. Bir diğer örnek olan yapay zekayla kontrol edilen akıllı evler de zamanla yerini akıllı şehirlere bırakacak. Kısaca artık yapay zeka çağına yavaş yavaş giriyoruz.

Yapay zeka ve robotlar üzerine her şeyin iyi ve hoş görünmesi, öyle olduğu anlamına gelmiyor. Geliştikçe biz insanlar için daha da tehlikeli olabilecek bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Kontrolden çıktığı taktirde insanlığın çöküşünü getirecek bu olayı 4 gerçekle inceleyeceğiz.

Robotlar İnsanları İşsiz Bırakacak

Tarımda makineleşme ile işçi gerekliliği azalmış ve binlerce tarım işçisi işsiz kalmıştır. Peki ya yıllar önce tarım işçilerinin başına gelen bu olayın sizin de başınıza geleceğini, artık gözlerini sizin koltuğunuza diktiklerini söyleseler ne hissedersiniz? Öyle ya da böyle, kısa süre sonra birçok meslek grubunun yerini robotlar alacak ve milyonlarca insan işsiz kalacak…

Robotlar Hak İddiasında Bulunacak

Yapay zeka gelişmeleri bu hızla devam ederse, bir gün şimdiki işçi sendikaları gibi robot sendikaları kurulacak ve haklarını arayacaklar. Şimdiden bizden çok daha zekice hesaplar yapabilen bu varlıklar, ilerde kendilerini daha da geliştirdiklerinde hak iddiasında bulunup, bize karşı çıkabilirler. Hatta daha ileri gidersek, bizim gibi seçimlere katılıp oy kullanmak dahi isteyebilirler.

Robotlar İnsanları Öldürecek

Yapay zekanın gelişmesiyle gerekli durumlarda kendi karar verebilecek robotlar üretilecek. Peki ya bu robotların elinde silahlar olursa ve bizim hoşumuza gitmeyecek kararlar alırlarsa ne olur? Ne kadar önlem alınsa da bir gün kontrolden çıkabilecek bu mekanizmalar, insanlığın sonunu getirebilir.

Robotlar Dünya Yaşamını Yok Edecek

Dünya üzerinde insanlardan daha akıllı ve güçlü bir canlı daha olursa ne gibi problemlerle karşılaşırız? Bizim teknolojilerimiz bile Dünya’yı yaşanmaz bir yer haline getirebilecekken, bizden daha zeki canlılar neler yapabilir? Büyük bir savaşta, kendi işlerine yaramayan su kaynaklarını ya da doğal yaşamı umursarlar mı?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir