Westworld Konusu – Karakterleri ve Oyuncuları

Teknolojinin ve bilimin ulaşabileceği en üst nokta nedir? İnsanoğlunun tatmin duygusu bilimin zirve noktasıyla birleştiğinde bize nasıl bir gelecek vaat etmektedir? Yapımcılığını Jonathan Nolan, J.J. Abrams, Bryan Burk ve Lisa Joy isimlerinin yaptığıı Westworld konusu ile akıllarımıza bu soruları getirmektedir. Olaylar insanların öğrenebilen ve kendini gerçek birer insan zanneden robotlar tasarladıkları ve tatmin olmak için onları çeşitli şekillerde kullandıkları bir dünyada geçmektedir. Bu eşsiz dünyanın başrollerinde ise Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood ve James Marsden gibi önemli isimler yer almaktadır. Dizi kısa sürede büyük başarılara imza atmış ve yansıttığı gelecek tasviri ile geniş izleyici kitlelerine ulaşmıştır.

Yazımızın devamında Westworld konusu hakkında bilgi verecek, karakterleri ve bu karakterleri canlandıran oyuncuları ele almaya çalışacağız.

Westworld Konusu

Her şeyin başladığı Westworld ismindeki eğlence parkı, başlarda yenilikçi ve daha iyi bir gelecek için inşa edilmiştir. Görünüş ve kabiliyetler açısından tamamen insanoğluna benzeyen robotlar, sürekli geliştirilmekte ve kendilerine roller verilmektedir. Her ne kadar insanların yapabileceklerinin çok daha üstünde kabiliyetlere ulaşabilecek olsalar da, bu robotlardan tek istenen insan gibi davranmaları ve gerçek insanlara hizmet etmeleridir.

Zamanla Westworld ismindeki park birçok hikayeye sahip olur ve zenginlerin gözde mekanı halini alır. İnsanlar burada hiç olmadıkları özgür bir hayatı yaşayabilmek ve insan görünümdeki robotlarla istedikleri her şeyi yapabilmektedirler. Öyle ki ilk başlarda basit hikayeleri takip eden Westworld misafirleri, parkta geçirdikleri sürenin devamında öldürmeye, tecavüze ve yıkıma başlamaktadırlar. Kısaca Westworld tüm günahların özgürce yaşandığı bir park halini almıştır.

Her gün zorbalığa uğrayan, tecavüz edilen ve öldürülen bu robotların her hikayeden sonra hafızaları silinmekte ve kusurları tamir edilmektedir. Park gelişirken yıllar akıp gider. Herkes bu yıllar boyunca parkı büyük bir memnuniyetle kullanır. Yine de evrenin düzensizliğe eğilimi, burada da kendini gösterecek; robotlar geçmiş hatıralarını geri kazanmaya başlayacaklardır. Peki ya bir insanın tek seferini bile kaldıramayacağı binlerce kötülük yaşamış bu robotlara karşı insanlığı neler bekliyor? Westworld konusu itibariyle, teknolojiye ve bilime ilgi duyan izleyicileri mest etmeyi başarıyor. Siz de daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz, bu eşsiz diziyi mutlaka izlemelisiniz.

Westworld Karakterleri ve Oyuncuları

Dr. Robert Ford – Anthony Hopkins

Dizinin en önemli karakterlerinden biri olan Dr. Robert Ford, Westworld dünyasının temellerini atan adamdır. Ortağı ile birlikte bu dünyayı tasarlamış ve mükemmel bir hâle getirmiştir. Dışarıdan bakan insanlar onun bir ticaret adamı olduğunu düşünseler de onun bu Westworld’ü yaratmakta çok daha büyük amaçları vardır. Bunların yanında oldukça zeki ve yetenekli bir adam olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

William – Ed Harris ve Jimmi Simpson

Dizide Man in Black olarak da tanıdığımız William, hayatının büyük bir bölümünü Westworld ismindeki bu parkta geçirmiştir. Öyle ki buraya ilk adım attığında 20’li yaşlarının başında olan karakterimiz, yaşlı bir adam olarak parkı ziyaret etmeye devam etmektedir. Etrafta dolaşan ve parkla ilgili büyük bir gizemi çözmeye çalışan bu William, zalim ve acımasız bir adamdır. Hedefine ulaşmak için karşısına çıkan herkesi ezip geçmeye kararlıdır. Yine de Westworld karakterleri arasında en ilgi çekici hikayeye sahiptir.

Dolores Abernathy – Evan Rachel Wood

Muhteşem güzelliği ile Westworld’e adım atan misafirlerin ilgisini kolayca çeken robot Dolares, oynadığı hikayede bir çiftçinin kızıdır. Hikaye yeniden başladığında atıyla kasabaya gitmekte, yakışıklı bir gençle bakıştıktan sonra elindeki konserveyi yere düşürmektedir. Bu konserveyi yerden alan isim, onunla güzel bir sohbet etme şansı kazanır. Başta çok güzel başlayan bu hikâye, bazı zamanlar evlerini basan Westworld misafirlerinin gazabı ile acı ve çığlık içinde biter. Bazen de duygusal bir aşıkla yolculuğa çıkma şansı yakalar. Değişmeyen tek şey ise bir süre sonra her şeyin en baştan başlamasıdır. Dolares, eski hatıralarını hatırlamaya en başlayan ilk robotlardan biri olacaktır.

Maeve Millay – Thandie Newton

Hikayenin başında bir genelev patronu olarak gördüğümüz Maeve,
zamanla ilginç bir karakter halini alacaktır. Başlarda sadece gelen müşterini memnun etmekle görevli olsa da, aklında canlanan eski bir hatıra onu zorlu bir yola sokacaktır. Bir kızı olduğunu ve eskiden bambaşka bir yerde yaşadığını hatırlayan Maeve, eski hayatının kendisinden çalındığını düşünür ve her şeyi hatırlamak için bazı yollara başvurur. Bu yollar bazen acımasız, bazen de kanlı olacaktır.

Bernard Lowe – Jeffrey Wright

Dr. Robert Ford ile birlikte Westworld’ün yönetimi ile ilgilenen Bernard, kendisinin bile bilmediği sırlara sahiptir. Öyle ki bir insan gibi yaşasa ve kendisi de insan olduğunu sansa da Robet Ford tarafından tasarlanmış bir robottur. Görünüş itibariyle Robert’in eski ortağının birebir aynısıdır ve zamanla ilginç hikayelerin gün yüzüne çıkmasını sağlayacaktır. İlerleyen dönemde bir insan mı yoksa robot mu olduğuna karar vermesi gerekecektir.

♥Westworld hakkında yazdığımız ve konusu, karakterleri ve oyuncuları hakkında detayları ele aldığımız bu yazımızı beğendiyseniz diğer dizi tanıtımlarımızı inceleyebilir, isterseniz de iyi bir dizi tavsiyesi için En İyi Netflix Dizileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir