Üniversite Tercihi Yapacakların Bilmesi Gereken 5 Şey

Sınavlar bitti ve sıra üniversite tercihi yapmaya geldi. Üniversite adaylarının kafasında ise ‘Üniversite tercihi nasıl yapılır?‘ sorusu belirmeye başladı. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar karşımıza çıkıyor. Bunların neler olduğu ile ilgili bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

1) Tercih Yapmak İsteyip İstemediğinize Karar Verin

Sınav bittiği zaman belirli bir puan alırsınız. Ancak bu puan istediğiniz bölüme veya okula yetmeyebilir. Sırf bir sene kayıp yaşamamak için istemediğiniz bir bölüme ve okula gitmemelisiniz. Puanınızın tuttuğu ancak hayaliniz olmayan bir okula gitme mecburiyetinde değilsiniz. Ancak bunun kararını verirken kendinize karşı dürüst olmalısınız. Bir sene daha çalışabilir misiniz? Eğer bu konuda kendinize güveniyorsanız ve hayalleriniz size çok ütopik gelmiyorsa, bir sene daha hazırlanabilirsiniz.

2) Üniversite Tercihi Yaparken Kendinizi Analiz Edin

Tercih yaparken muhakkak kendinizi iyi analiz etmelisiniz. Üniversite demek meslek demektir. Meslek demek de tüm hayatınız demektir. Siz gerçekten hangi mesleğe sahip olmak istiyorsunuz? Ömür boyu hangi mesleği yapmak sizi mutlu edecek? Bunları iyice düşündükten sonra seçeceğiniz bölüme karar vermelisiniz. Üniversite tercihi nasıl yapılırsa yapılsın, kişinin kendini analiz etmesi bu adımların başında gelir.

3) Bölüm Öğrencileri/Mezunları ile Görüşün

Önceki zamanlarda bir bölümün öğrencisini veya mezununu bulmak zor olabiliyordu. Şimdi ise internet sayesinde bu durum epey kolay bir hal aldı. Sizde tercih yapmadan önce o bölümde okuyan veya mezun olan kişiler ile görüşün. Bölüm hakkında sorular sorun. Mesleklerini dinleyin, o mesleğin şartlarını ve zorluklarını öğrenin. Belki hayal ettiğiniz ile gerçek arasında farklar olabilir. Ayrıca Youtube aracılığı ile de çoğu mesleğin tanıtım videolarına ulaşabilirsiniz.

4) Üniversite Kadrosunu İnceleyin

İyi bir bölüm okumak istiyorsanız okuyacağınız bölümün öğretim kadrosunun iyi olması önemli bir etkendir. Sonuçta size eğitimi verecek kişiler o öğretim kadrosunda bulunuyor. Genellikle birçok üniversitenin web sitesinde, üniversite tercihi yaparken bakabileceğiniz her bölümün sahip olduğu öğretim kadrolarının bilgileri bulunmaktadır. Oradan bölümün hocalarını araştırabilirsiniz.

5) Puanlardan Etkilenmeyin

Üniversite puanları her sene değişiklik gösterebilmektedir. Puanlar, bir önceki sene oraya giren öğrenciler ile belirlenmiş oluyor. Tabii ki de bir önceki sene bir bölümde birinci sırada olan bir okul son sıraya düşmez. Ancak bir iki sıra fark edebilir. Bu noktada puanlara takılmamak sizin için daha iyi olacaktır. Örneğin bir okul diğer okuldan 2 puan farkla daha üst sırada olabilir. Ancak bu, birinci okulun ikincisinden daha iyi olmadığını göstermez bu yüzden sadece puana göre hareket etmemelisiniz. Okulun; kadrosunu, projelerini ve imkanlarını da iyice araştırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir