The Witcher Konusu – Karakterleri ve Oyuncuları, Yeni Sezon Ne Zaman?

Netflix platformunda yayınlanan The Witcher çıktığı günden beri oldukça büyük bir kitle tarafından izlenmeye başladı. Aslında Witcher 1994 yılında Andrzej Sapkowski ve Przemysław Truściński tarafından yazılıp yayımlanan 7 kitaptan oluşan bir seridir. Ayrıca 2007 yılında Atari tarafından oyunu piyasaya sürülmüştür. Oldukça popüler olan Witcher 20 Aralık 2019 tarihinde dizi olarak izleyici karşısına çıkmıştır. Bu popülerlik de dizi severlerin The Witcher konusu hakkında meraklanmasına sebep olmuştur. Yazımızın devamında Netflix dizileri arasında önemli bir yere sahip olan yapım hakkında ‘The Witcher dizisinin konusu, oyuncuları ve karakterleri kimlerdir? Netflix The Witcher dizisi 2. sezon ne zaman başlıyor?’ gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

The Witcher Konusu Nedir?

Canavarlar ve sihirle dolu ortaçağ dünyasında yer alan dizi, Rivyalı Geralt’ın maceraları etrafında dönüyor. Geralt, politik olarak tarafsız kalmaya söz veren, paralı bir canavar avcısı olarak bilinen, eğitimli bir cadıdır. Ancak bu durum, kendisini Cintra Prenses Ciri’ye kaderle bağlı bulduğu zamana kadar sürecektir. Geralt kendi kaderini kendi yazmıştır ve Prenses Ciri ile yaşanacak bir macerası vardır. Fakat bunun için önce birbirlerini bulmaları gerekmektedir.

Bir dostunun ağır yaralanmasının ardından onu tek iyileştirebilecek tek kişi olan hayatının aşkı büyücü Yennefer’ı bulur.
Bu sırada Prenses Ciri’nin ülkesi, girdiği savaşta mağlup olmak üzeredir. Ölüm döşeğindeki kraliçenin son sözleriyle kaderini öğrenen genç prenses ülkesini terk etmek zorunda kalır. Böylece Witcher’ı bulma macerası başlar.

Witcher Nedir?

Bu kavramı bir büyücüye uygun bir unvandan ziyade bir meslek olarak düşünmek daha doğrudur. Aday cadılar, eğitim almak için erken yaşta Wolf School Witchers’ın kalesi Kaer Morhen’e götürülür. Orada; savaşmayı, sayısız canavar dizisinin tarihçelerini, ayırt edici özelliklerini ve bir büyücü olmanın en önemli kuralını yani tarafsız kalmayı öğreniyorlar. Witcherlar kendilerini politikaya müdahale etmeye değil, canavarları öldürmeye odaklıyorlar.

Witcher destanının olaylarına kadar, tüm cadılar erkektir ve hepsi güçlü sihirlere karşı; duyularını ve yeteneklerini arttıran korkunç bir mutasyona uğrarlar. Ancak bu mutasyonun duygularını uyuşturma etkisi de vardır. Kıtadaki birçok insan, Witcherların hiçbir şey hissedemediğine inanıyor. Olumsuz itibarlarına ek olarak, çoğu insan Witcher olmanın uzmanlık gerektiren bir meslek olmadığına ve işe kolay alınmak için hissiz bir suikastçı gibi davrandıklarını düşünüyor.

Witcher destanının başında, cadılar popüler değildir. Kıtadaki canavar sayısı azaldıkça, gittikçe daha az gerekli hale gelmişlerdir. Ayrıca artık Witcher bulmak eskisi kadar kolay değildir. The Witcher dizisi de konusu itibariyle bu kişilerin hikayelerini ele almaktadır.

The Witcher Karakterleri ve Oyuncuları

Aslında Rivyalı Geralt Kimdir?

The Witcher karakterleri arasında şüphesiz ki en önemli kişi olan ve Beyaz Kurt olarak bilinen Rivyalı Geralt, bu hikayenin kahramanıdır. Doğumundan kısa bir süre sonra Geralt’ın annesi Visenna, onu bir cadı olarak eğitilmek için Kaer Morhen’e gönderdi. Rivya krallığından olduğu bilinmesine rağmen, Geralt’ın ailesinin olduğu yer burası değildir. Witcherlar genellikle gizem havasını korumak için soyadları hakkında yalan söylemeye teşvik edilir.

Devasa derecede güçlü olan Geralt kendi şeref kurallarına sadık kalıyor. Diğer cadılardan farklı olarak, bir canavarı ne olduğunu daha kesin bir şekilde tanımlayabilir. Witcher destanının başlangıcında Geralt, Nilfgaard İmparatorluğu’nun büyüyen tehdidine ve insanlar ve elfler arasındaki iç savaşın demlenmesine tarafsız kalmaya kararlıdır. Fakat bu sandığı kadar uzun sürmez.

Dizide Henry Cavill tarafından oynanan Geralt, eşsiz bir Witcher olarak kabul edilir. Otların gücüne dayanma kabiliyeti nedeniyle, ek testlere tabi tutulmuş ve bu testler cildini ve saçlarını soluk beyaza çevirirken karakterimizin daha fazla yetenek kazanmasına neden olmuştur.

Adında geçmesine rağmen, Geralt Rivya ülkesinden değildir. Witcherlara potansiyel müşterilerini kazanmaları için kendi soyadlarını bulmaları öğretilir. Başlangıçta adının Geralt Roger Eric du Haute-Bellegarde olmasını istiyordu, ancak öğretmeni biraz alay ettikten sonra Geralt bir bıçak aldı ve dünya haritasında rastgele bir yer seçti ve bunun sonucunda Rivyalı oldu.

Karakterimiz genellikle canavarlarla başı dertte varlıklı insanlar ya da kraliyet ailesi tarafından kiralanır. Canavar avı söz konusu olduğunda pragmatist, ama insanlar söz konusu olduğunda da alaycı tavır sergiler. İşleri, gerçek niyetlerini saklayan insanlarla uğraşmasını ve zaman zaman kendi başına bir canavar olabilmesini sağlar.

Aslında Yennefer Kimdir?

İnanılmaz derecede güçlü bir büyücü olan Yennefer göründüğünden çok daha yaşlıdır. 20’li yaşlarının sonlarından 30’lu yaşların başlarına kadar genç bir kadın biçimini korumasına rağmen, aslında bir asırdan daha yaşlıdır. Yennefer aşırı güzelliği ile bilinir ve genellikle leylak-bektaşi kokusu olarak karakterize edilir.

Dünyadaki çoğu büyücüde olduğu gibi, Yennefer’in travmatik bir çocukluğu vardı. Yennefer’in geçmişi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, Witcher destanı bir noktada deforme olduğunu ve kambur olduğunu ortaya koyuyor. Bu hikayenin evreninde, evlenecek kadar arzu edilmeyen ve sihir armağanını gösteren genç kızlar büyücü olurlar. (gariplerim ne yapsınlar, taş yiyecek halleri yok ya..)

Anya Chalotra tarafından canlandırılan Vengerberg’den Yennefer, Witcher evreninde kilit bir karakter. Geralt’ın gerçek aşkı olarak biliniyor, ancak birçok kez ana karakterimizin maceralarında suç ortağı olarak karşımıza çıkıyor.

Geralt gibi Yennefer de zorlu bir çocukluk geçirdi ve bu onun güçlü iradesine katkıda bulundu. Bir kamburla doğdu. Babası onu bu farklılıklar yüzünden taciz etti ve daha sonra ayrılsalar da annesi tacize devam etti. Yennefer, büyücü olarak yetiştirilmek üzere Aretuza Akademisi’ne seçildi. En iyi öğrencilerden biriydi. Kamburunu iyileştirebildi ve kendisine efsanevi güzel bir görünüm vermek için sihir kullandı.

İkili, Geralt’ın cinleri içeren maceralarından birinde tanıştı. Arkadaşı hastalandığında ve sadece sihirle tedavi edilebildiğinde, Geralt Yennefer’ın bulunduğu Rinde şehrine gitti. Bir ayrılıktan sonra, canavarı yenmek için birlikte çalıştılar.

Ciri Kimdir?

Freya Allan, The Witcher serisinde Prenses Cirilla ya da Ciri’yi canlandırmış ve gösterinin üçüncü merkezi karakteridir. Cintra Krallığı’nın varisi ve Kraliçe Calanthe’nin torunu. Netflix yapımı dizi, güçlü bir imparatorluk olan Cintra ve Nilfgaard arasındaki savaş sırasında Ciri’ye odaklanmıştır.

Kadere damgasını vuran Ciri’ye büyücü Geralt’ı bulması söylenir. Onu bulma arayışı ve bundan sonra ne olacağı, bu destanı besleyen şeydir.

Continent Neresidir?

Witcher destanının gerçekleştiği yer burasıdır. Birçok krallığa bölünmüş ve birkaç farklı ortamdan oluşan Kıta, insanlar istila edinceye kadar elfler tarafından yönetiliyordu. Zamanla insanlar elfleri ormana sürdüler, ama yine de kıtayı rahatsız eden canavarlar yüzünden acı çekmeye devam ettiler. Canavar avcılarının geldiği yer burasıdır.

Witcher destanının başlangıcında, kıta tehlikeli bir haldedir. Ormanda sahip oldukları krallıklarıyla sınırlı olan elfler bu durumdan tedirgin oluyorlardı. İstilacı Nilfgaard İmparatorluğu ise büyüyen bu kızgınlığı körüklemekten ve düşmanlarına karşı kullanmaktan mutluydu.


Dizideki Kötü Kim?

The Witcher’da gerçek bir kötü taraf varsa o da Nilfgaard İmparatorluğudur. Kıtanın Güney kesimine yerleştirilen İmparatorluk, genel olarak adlandırdığı gibi genişlemekten başka bir şey istememektedir. Bu yüzden Kuzeydeki insanlar bu imparatorluktan şiddetle nefret etmektedir. Kısa süre sonra imparatorluğun tüm kıtayı yönetme arayışı yüzünden bir iç savaş ortaya çıkar.

Bu Karmaşık Olayları Çözmek İçin BONUS!


The Witcher Yeni Sezon Ne Zaman Başlıyor?

The Witcher konusu yanında 2. sezon tarihi de büyük bir merak konusu. Birçok insanın beklediği 2. sezon için kesin bir tarih duyurulmadı. Dizinin senaristi Hissrich dizinin devasa bir yapım olduğunu ve uzun zaman aldığını dile getirmişti. Her şeyin noksansız olmasını sağlamak için aceleye getirmeyeceklerini de eklemişlerdi.

2019 yılının sonuna doğru yayımlandığını göz önünde bulundurursak 2. sezonun 2021’e kadar bekleteceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir