The Queen’s Gambit Dizi Konusu ve İncelemesi

23 Ekim 2020 tarihinde Netflix platformunda dikkat çekici bir yapım karşımıza çıktı. The Queen’s Gambit konusu ile izleyiciye farklı bir hikaye sunuyor. 7 bölümlük mini dizinin yönetmen koltuğunda Scott Frank oturuyor. Dizinin yapımcılığını ise Marcus Loges ve Mick Aniceto isimleri üstleniyor. Bir satranç oyuncusunun kariyerini ele alan dizinin başrolünde Peaky Blinders dizisinden de tanıdığımız güzel oyuncu Anya Josephine Marie Taylor-Joy yer alıyor.

The Queen’s Gambit Dizi Konusu

Son zamanlarda Netflix’de birçok başarılı dizi yayınlandı. Pandemi yüzünden karşımıza çıkan dizi sayısı oldukça azalsa da The Queen’s Gambit konusu ile bu eksikliği kapattı diyebiliriz.

Hikayemiz Beth adındaki küçük bir kız çocuğunun feci bir trafik kazasında annesini kaybetmesi ile başlıyor. Daha ilk dakikalarda annesinin Beth’i tek başına büyüttüğüne ve zamanla bunalıma girdiğine tanık oluyoruz. Kazadan sonraysa karakterimiz tek başına kalıyor.

Anne babasını kaybetmiş olan kız çocuklarının bakımını üstlenen bir yurda yerleştirilen Beth, burada kendisi gibi kimsesiz kız çocuklarıyla yaşamaya başlıyor. Geleneksel yöntemlerle “edepli” kızlar yetiştirmeyi amaçlayan bu kurumun çoğu açıdan küçük kıza uygun olmadığına şahit oluyoruz.

Dizide yurttaki çocuklara daha durgun hale getirmek için sakinleştirici ilaçlar vermeleri dikkat çekici bir nokta olarak gözümüze çarpıyor. Küçücük çocuklara böyle kimyasalların verilmesi, insana bazı şeyleri sorgulatıyor. Beth bir süre sonra bu ilaçlara bağımlı olmaya başlıyor ve bağımlılıklarla sürüp gidecek hayatına ilk adımı atmış oluyor. Öyle ki ilerleyen dönemlerde bu ilaçlara ulaşmak için karakterimizin birçok tehlikeyi göze aldığına şahit oluyoruz. Bu bakımdan dizi, konu edindiği dönemi trajik bir gerçeklikle yansıtıyor.

Karakterimizin Satrançla Tanışması

Beth, bir gün öğretmeni tarafından silgileri temizlemesi için bodrum katındaki temizlik odasına gönderiliyor. Burada Christiane Seidel ismindeki hademenin kendi kendine bir oyun oynadığını görüyor. Daha sonraları, edepli kızlar yetiştirmeye yönelik eğitimlerden her sıkıldığında bodrum katına giden küçük kız hademeden kendisine bu oyunu öğretmesini istiyor. Başta bu isteği reddedilse de, yeteneğiyle yaşlı adamın dikkatini çekmeyi başarıyor ve zamanla sıkı bir oyun arkadaşı oluyorlar.

Küçük kız kısa süre sonra Satranç ismindeki bu oyunu, karşısındaki yaşlı adamdan daha iyi oynamaya başlıyor. Bu durumdan Seidel sayesinde haberdar olan bir satranç öğretmeni küçük kızın yeteneğinin keşfedilmesini ve satrançta ilerlemesini sağlıyor.

Karakterimizin tüm yeteneğine karşı, yurdun katı ve geleneksel kuralları uzun süre Beth’in başına bela oluyor. Birkaç yıl sonra ise zengin bir aile tarafından evlatlık alınan küçük kız yeni bir hayata başlıyor.

Artık çok daha özgür bir hayata sahip olan Beth, ödüllü turnuvalara katılmaya başlıyor ve kısa sürede dikkatleri üzerine çekiyor. Gerçek bir satranç dehası olduğu ise birçok çevre tarafından yazılıp çizilmeye başlıyor. Hikayenin devamında ise bir satranç ustasının kariyerini ve kendini kanıtlamak uğruna çektiği zorlukları tüm detaylarıyla izliyoruz.

The Queen’s Gambit konusu ile özellikle satranç oyununa ilgisi olan kişilere heyecanlı dakikalar sunuyor. Bir satranç ustasının kariyerini tüm detaylarıyla gözlemlemek, turnuva sırasındaki heyecana ortak olmak çok güzel. Bunun yanında çeşitli bağımlılıkların insan hayatını nasıl kötü etkileyebileceğini de çarpıcı bir şekilde görme imkanı buluyoruz. Eğer yeni bir dizi arayışındaysanız 7 bölümlük bu mini dizi, gayet güzel bir seçim olacaktır. İyi seyirler…

Not: Diziyi en kolay ve yasal yoldan Netflix platformundan izleyebilirsiniz. Netflix üyeliğiniz yoksa aşağıdaki yazımıza göz atabilir ve The Queen’s Gambit gibi dizileri torrent ile nasıl izleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir