SpaceX Küresel İnternet Sistemi Kuruyor

Elon Musk’un başında bulunduğu ve günümüzde birçok teknolojik gelişmenin öncülüğünü yapan SpaceX, tüm dünyaya özgür internet sunmak için kolları sıvadı. Dünyadaki herkesin internet erişimi kazanmasına olanak sağlayacak bu proje, birer internet dağıtıcısı görevi görecek olan binlerce uydu ile gerçekleştirilecek. Konu hakkında gelen son haber ise, ilgilileri bir hayli mutlu etti. Amerikan Federal İletişim Komisyonunun son kararı ile gezegenimizin her köşesinden internet erişimi sağlayacak olan SpaceX küresel internet  projesine onay verildi ve çalışmalar büyük bir hızla başladı.

SpaceX şirketinin Ceo’su Elon Musk ise küresel internet projesi için halihazırda kullanılması planlanan uydu sayısının daha da arttırılmasını planlıyor. Bu sayede çok daha stabil bir hizmetin kullanıcılara sağlanmasını öneriyor. Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Musk, bu proje başarılı olursa aynı zamanda uzay çalışmaları yapan şirketin adının daha da yükseleceğini ve insanoğlunun uzay macerasında daha hızlı adımlar atacağını düşünüyor. Bu sayede insanlığın önce Mars’a, sonra da diğer gezegenlere yerleşerek Samanyolu galaksisine yayılması hedefleniyor.

SpaceX şirketinin başkanı Gwynne Shotwell, Cuma günü verilen onayın ardından yaptığı basın açıklamasın bulundu. Gezegenin etrafını saran internet uydularının ve tüm insanlığın ulaşabileceği uygun maliyetli internetin ilk adımının atıldığını açıkladı.

Tüm bu çalışmaları son hızla yürüten şirket, bu projeden elde ettikleri gelir ile insanoğlunun uzay macerasına bir tuğla daha koymayı hedefliyor. Öyle ki tekrar tekrar fırlatılabilen roketlerin tasarımı bu gelirler ile geliştiriliyor ve daha güçlü roketlerin yapımı için çalışmalar sürüyor. Bu sayede Mars’ta kolonileşmenin de ilk adımları atılmış oluyor.

SpaceX Starlink – Küresel İnternet Sistemi Nasıl Çalışacak?

Bu yeni teknoloji, geleneksel kablolu internetten çok daha kaliteli bir bağlantı vaat ediyor. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, sistemin karşılaşacağı ilk sorunlar gün yüzüne çıktı. Öyle ki sistemin hayata geçtiği ilk dönemde gecikme problemiyle karşı karşıya kalması bekleniyor. İndirme hızlarının kablolu internetle aynı seviyede olacağı öngörülürken, anlık gecikmenin yüksek olması oyuncuların bu teknolojiden tam verim alamayacağı anlamına geliyor.

SpaceX Ceo’su Elon Musk ise küresel internet sistemi hayata geçirildikten kısa süre sonra, tüm gecikme sorunlarının ortadan kalkacağını öne sürüyor. Sistemin çalışma şekli ise iki aşamadan oluşuyor. Bu aşamalar internet dağıtan uydulardan, gezegenimiz üzerindeki internet alıcılarına verinin gönderilmesi ve alıcıların bu verileri kullanıcılara hızlı bir şekilde dağıtması şeklinde öne çıkıyor.

Bu hayal gibi görünen sistemin ilk denemeleri 2 uydu ile gerçekleştirilmeye başlandı. Sırada ise uydu sayısının arttırılması ve gerçek kullanıcılar tarafından sistemin test edilmesi var. Daha sonra ise Dünya üzerinde nerede olursanız olun, özgür internete kolaylıkla erişebileceksiniz. Umarız Elon Musk öncülüğünde başlayan bu proje, kısa sürede tamamlanır ve benzer projelere önayak olur. Bu sayede gezegenimiz üzerinde imkanların kısıtlı olduğu bölgeler de çağın getirilerini yakalayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir