Sivas Filmi Konusu ve İncelemesi

Aslan 11 yaşında, Sivas’ın küçük bir köyünde yaşayan sıradan bir çocuktur. Günleri okula gitmekten ve abisine yardım etmekten ibaret olan Aslan’ın hayatı, acımasız bir köpek dövüşünde ağır yara almış ve ölüme terk edilmiş Sivas adlı köpeğe sahip çıkmasıyla tamamen değişir. Daha önce köpeklerden korkan Aslan’ın Sivas olmadan geçen bir günü bile yoktur. Çok güvendiği Sivas bile okulundaki sorunlarla baş etmesine yardımcı olamamıştır. Piyeste istediği rolü muhtarın oğluna kaptıran Aslan, okula gitmekten de kaçınır olmuştur. Rolü bu denli istemesinin nedeni olan Ayşe’ye ne kadar uğraşırsa uğraşsın kendini belli edemez ve bundan büyük bir üzüntü duyar. Güç simgesi olarak gördüğü Sivas’ı yanında dolaştırırken çoğu zaman Ayşe’ye laf atar  ve ilgisini çekmeye çalışır. Filmin geri kalan dakikalarında Aslan’ın köpeği hakkında karar verme sürecini izliyor, Sivas filmi konusu hakkında detaylara şahit oluyoruz. Sivas dövüşecek mi yoksa sadece Aslan’ı koruyan sadık bir köpek olarak mı hayatını sürdürecek?

Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metrajlı filmi olan Sivas, izlenilmeye başlandığı ilk dakikadan itibaren doğallığını hissettiriyor. Yöre halkının günlük yaşantısı abartısız bir şekilde yansıtılmış. Diyalogların çoğu günlük konuşmalardan ibaret lakin hiç zorlama barındırmıyor. Küfür kullanımının fazlaca olduğu filmde bazen bu kadar fazla küfür kullanımı yerinde mi diye sormadan edemiyorsunuz. Daha sonra buna açıklık getiren Müjdeci, Orta Anadolu’da küfürlü konuşmaların sanki cümlede bir bağlaç gibi kullanıldığını, bunun sosyolojik bir durum olduğunu söylüyor. Film çekiminde çocuk psikologlarıyla birlikte çalıştıklarını da anlatan yönetmen, filmle ilgili de herkesin farklı bir anlam çıkarabileceği açıklamasını yapıyor.

Köy öğretmeni

Köy öğretmeni yönetmenin mesaj vermek istediği önemli figürler arasında kanımca, piyeste prens rolünü muhtarın oğlu Osman’a sorgulanmadan ve hızlıca verilmesi çok politik bir sahne. Küçük yaşta adam kayırma ile tanışan Aslan bunun nedenini merak edip öğretmeninin evine gidiyor ve bunun nedenini sorduğunda öğretmenden cevap alamıyor. Ayrıca köy öğretmenini köpek dövüşlerinde de görüyoruz. Yönetmenin memuriyete bakışı şeklinde yorumladığım çarpıcı karakteri Okan Avcı canlandırıyor.

Aslan’ın evi

Aslan çoğu zaman abisi Şahinle zaman geçiriyor. Sert şakalaşmalar ve fazlaca küfür içeren ilişkileri, ilerleyen dakikalarda inişli çıkışlı bir hal alıyor. Anadolu ailelerindeki huzursuz ve memnuniyetsiz baba figürünü yansıtan baba çoğu zaman olaylara sonradan dahil oluyor ve ne kadar korkunç görünse de Aslan ve Şahin’in kavga ve konuşmalarına dahil olamıyor. Çok az gördüğümüz anne karakteri de ailesine düşkün, eşi tarafından kısıtlanmış Anadolu kadınını temsil ediyor.

Köpek dövüşleri

Aslan ve Şahin’in gittiği köpek dövüşü sahnesi izliyoruz, bu sahne birçok hayvanseveri rahatsız etmiş ve bazısı filmden yarısında çıkmıştır (daha sonra da değineceğim ). Aslan dışında kimse vahşetin farkında değil. Herkes köpeklerin birbirini boğmasını keyif ve hırsla izlemekte. Anadolu insanının hayvana bakış açısı, acı da olsa bu sahnedekinden farksızdır.

Ayşe ile otururken Ayşe ona köpeğini dövüştürüp dövüştürmeyeceğini soruyor. Aslan ise kendinden emin bir tavırla asla böyle bir şey yaptıramayacağını söylüyor. Şaşırtıcı bir şekilce sıradaki sahnede Aslan’ı köpeğini boğuşturmaya götürürken görüyoruz. Sivas hakkında zor bir karar sürecinden geçen Aslan’a bu konuda destek olacak kimsenin olmadığını, herkesin köpek dövüşleri konusunda Aslan’ı motive ettiği ortada.

   -Ayşe itim güzel mi?

   -Evet güzel

   -Gözleri aynı bana benziyor değil mi?

   -Hıhı 

Aslan ne kadar çabalarsa çabalasın köpeğini dövüşlerden uzak tutamıyor. Ona evcil hayvan gibi yaklaşması toplum tarafından engelleniyor. Cins köpek ve bir çocuğun yan yana olduğu fotoğraflara bakarken yüzünde oluşan karamsar ifade de bunu kanıtlıyor.

Doğan izci

71. Venedik Film Festivali’nde En iyi Erkek Oyuncu ödülü olmak üzere çeşitli ödüller alan Aslan karakterini canlandıran Doğan İzci, birçok insanın kafasındaki çocuk oyuncu ön yargısını kırmayı başarmış. En çok dikkat çeken sahnesi ise çatıda abisiyle yaşadığı tartışma sahnesi. Bana göre filmin en iyi sahnesi. Abisi Şahin’in Sivas’ı satacağını duyan Aslan öfkesine yenik düşüp, abisini ve babasını karşısına alarak bağırmaya ve itiraz etmeye başlar. Deneyimsiz olmasına rağmen bu sahnenin altından ustaca kalkabilmesiyle aldığı ödülleri fazlasıyla hak ediyor küçük oyuncu.

Hayvanlara zarar geldi mi ?

Birçok hayvanseveri şüpheye düşüren, kimisine salonu terk ettiren dövüş sahnelerine açıklama getiren Kaan Müjdeci “Köpek dövüşü sahnelerinde hiçbir hayvana zarar vermediklerini belirtti, “Bu sahneleri Süpermen nasıl çekildiyse biz de öyle çektik. Film gösterimi sırasında birkaç seyirci kalkıp gitti. Ama biz hiçbir hayvana zarar vermedik” dedi. Filmi izleyenler arasında bulunan usta oyuncu Salih Güney de tepkisini göstererek, bu film bir vahşet filmidir ve Venedik’te verilen ödül de, Türk toplumu halen daha vahşet içinde yaşıyor denilerek verilmiş bir ödüldür şeklinde açıklama yapmıştır. Yönetmenin sonrasında yayınladığı kamera arkası görüntülerle olaya açıklık getirme çabası, birçoklarını ikna edebilmiş değil.

Bu yazımızda Sivas filmi konusu hakkında detaylara yer verdik. Daha fazlasını merak ediyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir