Sil Baştan(Eternal Sunshine Spotless Mind) Filmi Konusu ve İncelemesi

Hiç yaşadığınız bir şeyleri baştan sona unutmak istediniz mi? Hayat karşımıza her zaman iyi şeyler çıkarmaz ve biriktirdiğimiz anılar bazen oldukça can yakıcı olabilir. Kötü biten dostluklar, lisede aşık olduğumuz kız veya aniden ölümüyle yüzleştiğimiz bir yakınımız… Yönetmen koltuğunda Michel Gondry’nin oturduğu Sil Baştan, konusu ile size tam da bu böyle bir hikaye sunuyor. İnce ince dokunan olay örgüsü, seçimlerinizin sizi nerelere götürebileceğini ve bazen başladığınız yere geri dönmeniz gerektiğini anlatıyor. Başrollerinde birçok başarıya imza atmış iki ünlü isim olan Jim Carrey ve Kate Winslet izleyiciye fazlasıyla gerçekçi bir eser sunuyorlar. En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Kurgu gibi birçok ödüle layık görülen film; IMDb sitesi kullanıcılarından da 8,3 puan alarak başarısını kanıtlamıştır. 2004 yapımı bu eserde; Elijah Wood, Tom Wilkinson ve Kirsten Dunst gibi önemli isimler de rol almıştır.

Sil Baştan Filmi Konusu

Uzun bir ilişkiden sonra kendini toparlama sürecinde olan Joel Barish, üstündeki baskı yetmezmiş gibi bir kötü haber daha almıştır. Eski sevgilisini henüz unutamamış olan karakterimiz, sevgilisinin yeni bir teknolojik yöntemle birlikte yaşadıkları tüm anıları hafızasından sildirdiğini öğrenir. Bu onun için oldukça yıkıcı olur, büyük bir öfke patlaması geçirir ve radikal bir karar alır. Aynı işlemi kendisine de yaptırmaya ve bu derin acıdan kurtulmaya karar verir. Karakterimiz kısa süre sonra sevdiği kadınla hiç tanışmamış ve yarım kalan defterleri kapatmış olacaktır.

Anılarını sildirmek için operasyon geçireceği tıp merkezine giden Joel, işlemleri büyük bir gizlilik içerisinde yapan bu şirket ile anlaşır. Operasyondan sonra buraya geldiğini dahi hatırlamayacaktır. Kısa süre sonra operasyon başlar ve anılar birer birer silinmeye başlar. Bu sırada Joel, derin bir uykuda anılarını tekrar tekrar yaşamaktadır. Değerli anıları kaybetmenin acısını anlamış ve bu yaptığı için pişman olmuştur. Bir şekilde her şeyi silip süpüren bu şeyden kaçmalı ve sevgilisi ile bu şeyi durdurmalıdır.

Zihninin derinliklerinde uzun bir yolculuğa çıkan karakterimiz, sürekli anılarında saklanmaya ve Clementine’ı kaybetmemeye çalışır. Yaşadıkları bütün güzel anıları tekrar yaşarlar ve tabii ki kötü anıları da… İşlerin sonunda anılar ayrıldıkları noktaya gelir. Büyük bir sevgi zamanla insana acı veren bir bağlılığa dönüşebilir. Böyle zamanlarda yapılması gereken en doğru şey nedir? Kavgalar, bağrışmalar ve birbirlerine sarf ettikleri sözler… Clementine anılarını sildirmekle belki de doğru olanı yapmıştır. Tüm bunlara rağmen, Joel’in anılarında her şey son bulduğunda birbirlerine bağlılıkla bakmaktadırlar. Tüm anılar silinirken geriye kalan son birkaç anıdan birinde; Joel’in dudaklarından çıkan sözler her şeyi özetler; ‘bekle’.

Aşk ve ilişkiler üzerine çok etkileyici detaylar içeren Sil Baştan, eşsiz konusu ile hayatınızda bir şeyleri gözden geçirmenize sebep olabilir. 108 dakikalık sürükleyici bir macera izlemek isterseniz, hikâyenin tüm ayrıntılarını filmde bulabilirsiniz.

Film Hakkında İnceleme ve  Yorumlar

Eğer kader ve ilişkiler üzerine; Predestination, Interstaller, Mr. Nobody, Butterfly Effect gibi filmleri seviyorsanız; Sil Baştan filmini de muhtemelen seveceksiniz. Bu filme büyük bir Jim Carrey hayranı olduğum için çok objektif bakamıyorum ama film sektöründe benzer konularda çekilmiş birçok filmden önde olduğunu söyleyebilirim.

Geçmişimizde kalan ve bugün yaşadığımız her olay aslında bizi biz yapan birer parçamızdır. Bir zamanlar şikayet ettiğimiz ama hayatımızdan çıktıktan sonra özlediğimiz şeyler gibi… Eternal Sunsine Spotless Mind filminde  de yönetmen sanki bu parçalara dokunuyor. Bu yüzden filmi izledikten sonra uzun süre etkisinde kalabilirsiniz. İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir