Selülit ve Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçirilir?

SELÜLİT VE NEDENLERİ NELERDİR? NASIL GEÇİRİLİR?

Selülit Nedir?

Selülit derinizin hemen altında, kalça ve uyluk bölgesinde bulunan yağlı dokunun zamanla bağ doku tarafından çekilerek sıkışması ve farklı bir görünüm alması durumudur. Bu bölgeye temas eden kişiler, selülit yapısının oluştuğu yerlerin sertleşmiş ve pürüzlü olduğunu fark ederler.

Yaş ve kilo fark etmeden herkeste oluşabilen bu rahatsızlık, kilolu kişilerde ortaya çıktığında daha belirgin bir hal alabilir. Ergenlik çağından sonra görülen bu durumun oluşma sebebinin östrojen hormonunun bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Genellikle kalça ve bacak bölgelerinde ortaya çıkan selülit, yaz aylarında kadınların en büyük dertleri olmaktadır. Kadınların en az %80’inde görülen bu durum, hormonsal sebeplerden kalıtsal sebeplere kadar birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir.

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik faktörler

Araştırmalara göre, birçok kadın oldukça sağlıklı bir hayat sürse de genetik dizilimi sebebiyle selülit sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Öyle ki bu durum, aralarında binlerce sağlıklı insanın bulunduğu her on kadından sekizinde görülmektedir.

 • Hormon bozukları

Hormonlarınız da selülit oluşumuna sebep oluyor olabilir. Bu sorunların özellikle ergenlik sonrası ortaya çıkması, bu teoriyi kanıtlar niteliktedir.

 • Kan dolaşımı bozukları

Kan dolaşımınızda ciddi bir sorun varsa, bu da vücudunuzun doğru çalışmamasına ve selülit oluşturmasına sebep olabilir. Bu yüzden düzenli aralıklar sağlık testlerinden geçerek önleminizi alabilirsiniz.

 • Bağ Dokusu Zayıflığı

Selülitin temelinde bağ dokusundan çekilen yağlar vardır. Bu yüzden bağ dokunuzda bir problem olduğunda bu durum doğrudan selülit oluşumunuzu etkileyebilir. Eğer selülitleriniz oldukça sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam ederken arttıysa, tıbbi desteğe ihtiyacınız olabilir.

 • Kötü Alışkanlıklar

Vücudunuz sizden dengeli ve düzenli bir yaşam stilinde olmanızı ister. Eğer bu duruma uymayarak beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmez, zararlı maddeler kullanır ve vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamazsanız da selülit oluşumu gözlenebilir.

 • Hareketsizlik

Sıkı bir kalça size selülitsiz bir vücut sağlayacaktır. Fakat hareketsiz bir yaşam ile sıkı bir kalça hayal etmek oldukça gülünç bir durumdur. Eğer uzun vadeli olarak yaşamınızı gözden geçirmez ve gerekli adımları atmazsanız, selülitlerle başınız derde girebilir.

 • Psikolojik Faktörler

Stres ve üzüntü vücudunuzun her bölümünü etkiler. Bununla birlikte vücudunuzda bulunan sistemlerde ortaya çıkan bozulmalar size selülit oluşumu olarak geri dönebilir. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya iseniz, önce geçmişte yaşadıklarınıza göz atmanız gerekebilir.

Selülit Nasıl Geçirilir?

Selülitin geçmesi için öncelikle vücudunuzu belli bir dengeye ve düzene oturtmalısınız. Böyle bir şeyi göze almadan, her şeyi düzeltmek tabii ki mümkün değildir çünkü vücudunuz her zaman dengeli bir yapıda bulunmak ister. Bunun için en başta önemli bir dengeleyici ve düzenleyici olan suyu daha fazla tüketmeye başlamalısınız. Su tutucu olan ve birçok organa zararı olan tuz tüketimini de mümkün olduğu kadar azaltmalısınız.

Selülit doğru beslenmeyen kişilerde daha çok görülür ve geçmesi çok daha uzun sürer. Bu yüzden aldığınız besinlere dikkat etmek, çok fazla doymuş hayvansal yağ tüketmemeli ve sağlıklı, taze besinleri hayatınıza sokmalısınız. Bu şekilde vücudunuzda biriken toksin miktarını azaltabilir, geleceğe daha sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

Selülit bölgesel masajlara da oldukça olumlu tepkiler gösterir. Selülit sorunundan muzdarip olduğunuz bölgelere uygulayacağınız masaj, bu bölgelerde kan dolaşımını hızlandıracak ve dokuların daha çok beslenmesini sağlayacaktır. İsterseniz bu masajlar sırasında etkisi kanıtlanmış masaj yağlarını kullanabilir ve daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Vücudunuza özen göstermek de selülitlerden kurtulmak için çok önemli bir adım. Bu yüzden düzenli bir şekilde spor yapmalı ve kan dolaşımını engelleyebilecek giysiler giymemeye özen göstermelisiniz. Özellikle dar pantolonlar ve vücut yapısını bozan ayakkabılar oldukça uzak durmalısınız.

Selülit Oluşumunu Nasıl Önleriz?

 • Kilo alıp vererek vücudunuzu uyarmanız selülit oluşumunu önler.
 • Hormonal dengenizi koruduğunuzda vücudunuzda daha az görmeye başlarsınız.
 • Spora ve egzersize önem vermeniz oluşumu engeller.
 • Tuzdan uzak durmak ve her gün yeteri kadar su içmek oluşumu önler.
 • Hayvansal doymuş yağlar yerine doymamış bitkisel yağlar tüketmek oluşumu önler.
 • Zararlı maddelerden uzak durmak, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri düzenli almak oluşumu önler.
 • Doğru masaj yöntemleri ile vücudun uyarılması oluşumu önler.

Hangi Besinler Selüliti Önler?

Selülit sorununuzdan kurtulmanız için belli başlı besinler oldukça faydalıdır. Siz de bu besinleri tüketerek bu sorunu minimuma indirebilir ve yaza daha güvenle girebilirsiniz.

 • Kepekli Ürünler

Kepek içeren besinler bağırsakları çalıştırdığı ve daha sağlıklı olmamızı sağladığı için tüketilmesi çok önemlidir. Bu sayede daha temiz ve doğru çalışan bir vücuda sahip olabilirsiniz.

 • Meyveler

Şeker oranı düşük meyveler, üzerinde pek fazla toksik madde bulundurmadığı için ara öğünlerde tüketilmesi gereken en temel besindir.

 • Bakliyatlar

Bağırsakları çalıştıran ve selülit oluşumunu engelleyen bir diğer besin türü de bakliyatlardır. Bu besinler kısa sürede daha taze ve canlı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

 • Ispanak

Lifli yapısıyla hayatımızda büyük bir yeri hak eden ıspanağı da listenize ekleyin. Bu sayede daha çok çalışan bir bağırsağa ve daha güçlü bir dolaşım sistemine sahip olacaksınız.

 • Marul, Roka, Tere, Maydanoz

Bu bitkiler de daha sağlıklı ve iyi çalışan bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu sayede selülit üretmeyen ve daha enerjik bir vücuda sahip olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir