Şahsiyet Dizi Konusu ve İncelemesi

Hafıza yaşadıklarımızdan ders almamız ve daha sonra vereceğimiz kararları ona göre almamızı sağlayan önemli bir yetidir. Peki her şeyi unutmak her zaman kötü müdür? Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir adamı konu edinen Şahsiyet dizisi bu tür soruların cevabını veriyor. Yönetmenliğini Onur Saylak’ın yaptığı dizi Puhu Tv isimli dizi platformunda izleyicilerle buluşuyor. Yayınlandığı günden itibaren birçok olumlu eleştiri alan ve Türk dizi geleneğine yeni bir soluk getiren yapımda; Haluk Bilginer, Cansu Dere, İbrahim Selim, Müjde Ar, Şebnem Bozoklu gibi önemli isimler rol alıyor. 8 Haziran tarihinde final bölümünü yayınlayan bu dizi, izleyiciye 12 bölümlük bir serüven sunuyor.

Şahsiyet Dizi Konusu

Yaşlılık dönemlerini yaşayan kendi halinde bir adam olan Agah Beyoğlu unutkanlık problemi nedeniyle doktora başvurur. Uzun tetkikler sonucunda karakterimizde Alzheimer adıyla bilinen unutkanlık hastalığı başlangıcı olduğu ortaya çıkar. Hastalığın seyri çeşitli yöntemlerle yavaşlatılsa da zamanla her şeyi unutacaktır. Bunu duyan karakterimiz büyük bir üzüntüye kapılır. Tüm hatıraları kaybetme düşüncesi, herkes gibi onu da oldukça korkutmaktadır.

Zamanla hastalığını kabullenme aşamasına geçen Agah Beyoğlu, hastalığının verdiği cesaretle yıllardır aklını kurcalayan bir planı hayata geçirmeye karar verir. Her şeyi unutmanın insan vicdanı üzerinde büyük bir hafiflemeye yol açacağı düşüncesi, eski defterlerin yeniden açılmasına sebep olur. Adaleti yerine getirmek ve bir intikam hikayesi yazmak için kendine ölüm listesi oluşturur. Yıllar önce yaşanmış bir olayın kahramanları acı içinde can verecek, Agah Bey ise tüm bunları kendisinin yaptığını zamanla unutacaktır. Bu mükemmel plan keyiflenmesine ve kendine bir amaç bulmasına neden olur.

Bir Beyoğlu Beyefendisi Agah Beyoğlu

Agah Beyoğlu, ustalıkla işlediği cinayetlere başladıktan sonra, bir roman yazarı gibi cesetler üzerinde küçük notlar bırakmaya başlar. Bu notlar; cinayet büroya yeni katılmış ve ortak noktaları Kambura isimli ilçe olan polis Nevra’yı işaret etmektedir. Şehirde ve hatta ülkede daha önce böyle bir seri katil vakası meydana gelmediği için herkes şaşkındır. Polis Nevra ise tüm bu olaylarla bağlantısını merak etmekte, tüm cinayet büro ile bu olayı çözmek için uğraşmaktadır. Bir kadının cinayet büroda çalışamayacağı gibi sığ düşüncelere sahip iş arkadaşlarının baskıları yetmezmiş gibi okların üstüne çevrilmesi de onu oldukça zorlamaktadır.

Karakterimiz Agah Bey işini oldukça ustalıkla yapmaya devam ederken, o sırada yurt dışından gelerek yanına yerleşen kızı ve torununu da idare etmek zorundadır. Bazı zamanlar ikinci baharını yaşayan bir İstanbul beyefendisi, bazı zamanlar adalet dağıtan bir katil olmak oldukça azim isteyen bir iştir. Bu sırada peşinden koşan hastalığı da bu konuda karakterimize hiç yardımcı olmamaktadır. Acaba tüm bu cinayetlerin asıl sebebi nedir? Agah Beyoğlu, kurbanları neye göre belirlemektedir? Ve ustalıkla yazdığı bu hikâyenin sonunu, cinayet büroya yakalanmadan getirebilecek midir? Tüm bu soruların cevabını siz de merak ettiyseniz, 12 bölüm sonunda mükemmel bir final ile kapanış yapan bu yeni nesil Türk dizisini izlemelisiniz. İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir