Parasite Konusu ve Film İncelemesi

Asya sinemasından dikkatleri üzerine çeken Parasite filmi 2019 yılında izleyiciyle buluştu. Meteliksiz bir ailenin zengin bir aileden faydalanarak amansız yükselişini ela alan Parasite konusu ile geniş kitlelerin beğenisini toplamayı başardı.  Filmin yönetmen koltuğunda Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho oturuyor ve filmde Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik, Park So-dam, Song Kang-ho ve Lee Sun-kyun gibi pek çok başarılı yapımda rol almış oyuncular yer alıyor.  Film birçok bakımdan türünün ilk örneğidir ve film Oscar ödül törenlerinde 6 dalda aday gösterilmiş ve 4 ödül kazanmayı başarmıştır. Film hasılat bakımından da ülke tarihinin en çok kazandıran yapımları arasına girmeyi başarmıştır. Film hakkında verdiğimiz genel bilgilerden sonra, yazımızın devamında uzun süre akıllardan çıkmayacak Parasite filminin konusu hakkında detaylara yer vereceğiz.

Parasite Film Konusu

Günlük hayatta başkalarının üstünden geçinmeye çalışan ve bu alanda fazlasıyla profesyonelleşmiş insanlarla karşılaşabiliyoruz. Eğer bu tarz durumlara alışık değilseniz, Parasite filmi konusu ile bambaşka bir hikayeye tanık olmanızı sağlayacak.

Filmimiz fakirlik içinde yaşayan Koreli bir ailenin, bir bodrum katında yer alan evlerinde başlıyor. Ailenin kağıt kutu katlama gibi basit işlerle geçimini sağlamaya çalıştığını ve her şeyin hesabını yaparak zorluk içinde yaşadıklarını görüyoruz. Olaylar ailenin oğlu Ki-woo’nun, bir arkadaşı tarafından zengin bir aileye; kızlarına özel ders vermek üzere tavsiye edilmesiyle başlıyor. Min-hyuk ismindeki genç bu işi uzun yıllardır yapsa da, eğitimine yurtdışında devam edeceği için işi bırakmak zorunda kalıyor ve arkadaşının oldukça iyi kazandıran bu işe devam etmesi için elinden geleni yapıyor.

Ki-woo, ailenin küçük kızına özel ders verebilecek kadar bilgili olsa da üniversite okumadığı için işe kabul edilmeyeceğini düşünüyor ve kız kardeşi Ki-jeong ile birlikte sahte bir diploma hazırlıyorlar. Bu sayede iş görüşmesinden olumlu sonuç alan karakterimiz, tatmin edici paralar kazanmaya başlıyor.

Aile oğullarının bu zengin ailenin yanında işe girmesinin ardından dahiyane bir plan yapıyorlar. Plan kısa süre sonra ince ince kurgulanarak hayata geçmeye başlıyor. Karakterimiz Ki-woo ailenin en küçük çocuğunun yaptığı çizimlere bakarak, ufaklığın bir dahi olabileceğini ve isterlerse bu alanda ona eğitim verebilecek yetenekli bir sanat eğitmeni tanıdığını söylüyor. Kolayca ikna olan aile ile iş görüşmesi yapmaya gelen kişiyse Ki-woo’nun kardeşi Ki-jeong oluyor. 🙂 Tabi bu durumdan ailenin haberi olmuyor.

Aile fertleri bu şekilde aralarındaki ilişkiyi gizleyerek bu zengin ailenin yanına birer birer yerleşmeye başlıyorlar. Evin özel şoförünün arabasında bıraktıkları sahte bir delil ile şoförün yerine babaları Kim Ki-taek’in; bulaşıcı bir hastalığa sahip olduğunu iddia ederek de evin hizmetlisinin yerine anneleri Chung-sook’un girmesini sağlıyorlar. Zengin aile ise bu kişilerin aynı aileden olduklarını bilmiyor ve sadece işlerinde başarılı oldukları için kendilerine tavsiye edildiklerini düşünüyorlar.

Ailecek zengin Park ailenin evinde, lüks içinde yaşamaya başlayan ailemiz; bundan sonra her şeyin güzel gideceğini düşünürlerken beklenmedik olaylar olmaya başlıyor. Kısa süre sonra şeftali alerjisinden faydalanarak işinden ayrılmak zorunda bıraktıkları eski temizlikçi Moon-gwang’ın da tekrar hikayeye dahil olmasıyla işler bambaşka bir yöne gidiyor. Öyle ki filmin bu dakikalarından itibaren soluksuz bir gerilim sizleri bekliyor.

Parasite Film İncelemesi ve Yorumlar

Parasite filmi konusu ve detayları hakkında kişisel bir yorum yapmam gerekirse; Asya sinemasına karşı hep mesafeli duran biri olarak bu film beni fazlasıyla etkiledi. Tabi bu coğrafyanın bazen Old Boy gibi efsane filmler çıkarabildiğini de göz ardı etmememiz gerekiyor. Parazit bir aile daha iyi nasıl anlatılabilirdi bilmiyorum, hem bu yönden hem de film içine yerleştirdiği detaylar ile yönetmeni çok başarılı buldum. Sadece filmi izlerseniz anlayabileceğiniz; koku detayı, evin küçük çocuğunun çizdiği resimlerin aslında bir gerçeğe işaret ediyor olması ve en iyi plan plansızlıktır mesajı ilk aklıma gelenler.

Filmin finalinde ise birbirine çok zıt duyguları bir arada yaşadım. Son kısımları gerçekten birkaç kere ters köşe olmamı sağladı. Zaten gittiği neredeyse her festivalden ödülle dönen bu filmi beğenmemek ayıp olurdu diyerek mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi seyirler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir