Para Yönetimi – Zenginler Çocuklarına Parayla İlgili Ne Öğretiyor?

Eğitim – Para Kazanmak ve Para Yönetimi

Artık gençler okulun para getirisi sağlamak için yeterli olmadığının farkında. En iyi okul, en yüksek maaş demek değil. Zaten en yüksek maaş bile geçinmenizi garanti etmez. Okulda hiç öğretilmeyen ve çoğu insanın gözden kaçırdığı asıl şey, aslında paranın nasıl kazanıldığından çok, nasıl tutulduğudur. Zenginler bunun bir yolunu bulup öğrenmeyi başarmıştır. Eğer henüz öğrenememişlerse servetlerinin hiçbir garantisi yoktur. Sokak köşelerinde cebinde metelik olmadan ölen ve zamanında milyoner olan insanlar. Bunun asıl sebebi para yönetimi olarak karşımıza çıkar. Bu tür hikayeleri çoğunuz duymuştur.

Para yönetimi de para kazanmak kadar önemlidir. Birden zengin olup sonrasında daha çok borç batağına düşen insanlar ya da eski hayatlarından daha kötü durumda yaşamaya devam edenler… Belki para yönetmek, para kazanmaktan daha önemlidir.

Henüz ilginizi çekmemiş olabilir. ‘’Para benim için önemli değil.’’ Diyebilirsiniz tabi. Böyle düşünen ne çok insan günde 8 saat para kazanmaya harcıyor. En iyi ihtimalle 8 saatten bahsediyorum. Önemsemedikleri şey için. İnsan ömründe ne önemli bir süre öyle değil mi?

Parayı Nasıl Aktif  Şeylere Harcarız?

‘’Yoksul ve orta sınıf para için çalışır. Zenginler parayı çalıştırır.’’ Zenginler aslında uyurken para kazanmanın yolunu bulan kişiler diyebiliriz. Elon Musk uyurken 88,3 Milyon Dolar ve Jeff Bezos 62,1 Milyon Dolar kazanıyor. Son zamanlarda hangisi daha zengin takip etmesi güç iki isim. Nasıl mı yapıyorlar? Parayı çalıştırarak. Parayı pasif şeyler yerine aktif şeylere harcayarak diyebiliriz.

Peki aktif ve pasif ne anlama geliyor? Aktif, cebinize para koyan şeydir. Pasif ise cebinizden para götürür. Zengin olmak için tek yapmanız gereken, paranızı sürekli aktif şeylere yatırmaktır. Orta ve yoksul sınıf parasını pasif şeylere harcar. Finansal yaşadığınız sıkıntıların asıl nedeni bu iki ayrımı bilmemekten kaynaklanır. Spor araba mı almak istiyorsunuz, uzun ya da kısa vadede parayı çıkarabileceğiniz aktif bir yatırım bulun. 6 ay veya 6 yıl olabilir. Bu süre sonunda aldığınız spor arabanın parası sanki cebinizden çıkmamış hatta üstüne kar etmiş duruma geleceksiniz. Peki elinizdeki spor araba alacak kadar parayı spor arabasına yatırırsanız ne olur, üstüne eklenecek masraflardan dolayı zarara girmeye hazırlıklı olun. Değeri ikinci el sınıfında olan bir arabanız ve vergi borcunuz olcaktır.

Neden Sadece Çalışan Oluyoruz?

Orta ve yoksul sınıf kazandıkları para kadar gidere sahip olurlar. Risk almazlar. Çünkü içten içe korku ele geçirmiştir. ‘’Ya geçinemezsem? Ya konforum bozulursa?’’ Vergiler, faturalar, enflasyon, sosyal statü; bu korku o kadar normaldir ki. Zenginler de korkar. Bu yüzden sürekli paralarını katlarlar. ‘’Ya bir gün tüm varlığımı kaybedersem?’’ Gücünü kaybetmeyi kimse istemez.

Zenginler, mal varlıklarını korumak için sürekli yenilikleri takip etmeli, yeni fikirlere açık olmalıdır. Yatırımları sürekli devam etmelidir. Elon Musk, ‘’Geleceği İnşa Eden Adam’’ kitabında, tüm yatırımını kendisine yaptığından bahsetmektedir. Kazandığı tüm parayı kendi şirketine yatırıp kirasını borçla kapattığını yazmıştır. Geçinmekten korkan birine hiç benzemiyor. Hayalini gerçekleştirmek için tüm varlığını ortaya koydu. Kendisi iyi bir mühendis fakat Oxford mezunu değil. Tesla’nın çalışanları en iyi üniversitelerde derece yapmış mühendislerden oluşuyor.

Büyük resme bakacak olursak, okulda para ile ilgili hiçbir şey öğretilmiyor. İnsanlar iyi bir işçi olmak üzere yetiştiriliyor. Ve onları bekleyen şey, her ay aldıkları maaştan ummadıkları kadar vergi kesintisine razı gelip, geçinmeye çalışmak. Ne kadar çok çalışırsan o kadar çok vergi ödersin. En fazla vergi üst sınıf çalışanlardan (doktor, mühendis, avukat) kesilmektedir. Şirketiniz varsa bu kadar vergi ödemek zorunda olmayabilirsiniz. Zenginler, paralarına sahip çıkar. Vergi ödememek için siyasileri kullanırlar. Vergi borcu silinen milyonerler, Türkiye’de buna sıkça rastlanır.

Gelir Eşitsizliği Global Bir Problemdir

Yoksul kesim daha da yoksullaşırken, zenginler daha da zenginleşiyor. Artan vergiler sadece halkı daha da yoksul yapıyor. Geçim sıkıntısı yaşayan milyonlarca insan varken, vergi borcu silinenler sadece iş insanlarıdır. 1913 yılına kadar Amerika’da yasalaşmış kalıcı vergilendirme yoktu. Devlet vergi alma kararı aldığında yoksul halkın tepkisi büyük olmuştu. Devlet, gelire göre vergilendirme yapılacağını ve zenginlerin daha çok ödeme yapacağını söyleyip bunu halka kabul ettirmişti. Ve anayasaya halkın kararı sayesinde geçmiştir. Evet, geliri yüksek olan kişiler daha çok vergi öder. Maaşın ne kadar yüksek olursa orantılı vergilendirme uygulanır. Ne kadar çok çalışırsanız bu böyledir. Bu sebeple sistem size hep daha çok çalışmanız gerektiğini söyler. Çok çalışın ve maaşınız yükselsin. Ödediğiniz vergi yükselsin. İş insanlarının maaşı yoktur. İstihdam sağlarlar, çoğu zaman muaf edilirler.

Ailelerin çoğu, çocuklarının iyi bir okula gitmesini sonra yüksek lisans belki sonrasında doktora yapmalarını istemektedir. Zengin ailelerde de durum farklı sayılmaz, iyi bir eğitim çocukları için şarttır. Fakat finans bilgisi yoksa, para yönetimi ne bilmiyorsa, sürekli fatura vergi ödemekle yaşamayı seçiyorsa asla özgür olunmayacağını biliyorlar. Çocuklarını üniversite sıralarında işçi olmaya odaklı yetiştirmezler. Nasıl özgür olduklarını anlatırlar. Bunu çocuklarına öğreterek büyüttüklerini düşünün. Servetleri kesinlikle emin ellerde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir