No Man’s Land – Dizi Konusu ve İncelemesi

Çok kısa süre önce, 18 Kasım 2020’de ilk bölümüyle izleyici karşısına çıkan No Man’s Land; internet üzerinden yayın yapan Hulu kanalında seyirci ile buluştu. Suriye İç Savaşı’nı geniş bir perspektiften ele alan No Man’s Land konusu itibariyle dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Dizinin yönetmen koltuğunda oturan Oded Ruskin’in geçmişine baktığımızda, en dikkat çekici yapımına imza attığını görüyoruz. Ortadoğu’yu anlatan bir dizide İsrail doğumlu bir yönetmenin görev alması gayet yerinde olmuş. Bizim coğrafyamızın hikayesini yine bu coğrafyadan birilerinin anlatmasını tercih ederim. Bunun yanında dizinin hem Fransız yapımı olmasının hem de Türkiye-İsrail arasındaki meselelerin, dizideki Türkiye imajı açısından kötü bir etkisi olup olmayacağı da merak konusu.

Dizimizde Souheila Yacoub, Mélanie Thierry, Souheila Yacoub, James Purefoy, Dean Ridge gibi önemli isimler yer alıyor. Oyuncular arasında önce çıkan Dead Ridge, daha önce Dunkirk filminde rol almıştı. Türkçe ismiyle Tarafsız Bölge dizisi hakkında verdiğimiz genel bilgilerden sonra No Man’s Land dizisinin konusu üzerine detaylara göz atalım ve ilk bölümden kısaca bahsedelim.

No Man’s Land  Dizi Konusu

Diziye Paris şehrinin güzel atmosferinde başlıyoruz. Ana karakterimiz Antoine’un işinde gayet başarılı bir inşaat mühendisi olduğunu ve karısı ile mutlu bir hayata sahip olduğunu görüyoruz. Bu mutluluk karakterimize ulaşan video kaydıyla kısa süre sonra bozuluyor. Geçmiş yıllarda Kahire’de hayatını kaybeden kardeşi Ana, bu video kaydında ortaya çıkıyor. Videodaki kadının kardeşi olduğundan emin olamasa da aradaki benzerlik Antoine’un büyük bir maceraya atılmasına sebep oluyor.

Karakterimizin kısa süre sonra Türkiye’deki bir bağlantısı ile iletişime geçtiğini görüyoruz. Mehmet isminde Arapça bir soy isme sahip bağlantısının, Türk olarak mı yoksa Suriyeli bir göçmen olarak mı ele alındığını anlayamasak da gazeteci olduğunu öğreniyoruz. Mehmet’in olaylar başlarken Antoine’a İstanbul’dan bilgi verdiğini görüyoruz ama aralarındaki bağlantı bir süre sonra kopuyor. Antoine da kimseye haber vermeden İstanbul’a geliyor.

Dizi karakterimizin İstanbul’a gelmesiyle birlikte Türk motiflerine de yer vermeye başlıyor. Arkaplanda Türkçe kelimeler duyuyoruz ve Antoine’u hastanede Türk polisinin hafifçe tartakladığına şahit oluyoruz. 🙂 Bunun yanında Türkiye, Amerikan filmlerinde Meksika’nın ele alınğını gibi farklı tonlarda ele alınmış. Sanki ülkemizin üstüne siyah efekt atmışlar, öyle bir iç karartıcı hava hakim. Dizinin Türkiye imajını pek de istediğimiz gibi göstermeyeceği şimdiden belli oluyor. Bu yüzden fazla bir beklentiye girmezseniz iyi olur.

Türkiye’den Suriye’ye…

İlk bölümün devamında Mehmet artık karakterimize yardım edemeyeceğini ama isterse kardeşine ulaşması için Reyhanlı’ya gidebileceğini söylüyor. Antoine’ın Reyhanlı’ya geldiğini ve burada Talal ismindeki bir Suriyeliden yardım aldığını görüyoruz. Bu arada Reyhanlı’da da fazlasıyla karamsar bir hava hakim ve tam bir Ortadoğu kenti olarak ele alınmış. Karakterimizin girdiği kahvehanede Arapça bir şeyler çalıyor ve etraftaki insanların sert bakışlarına şahit oluyoruz. Kahvehanedeki muhabbette Talal Antoine’a Türkiye’de Kürtlerden bahsetmemesi gerektiğini söylüyor. Bu bakımından Türkiye’nin Kürt düşmanı bir devlet olarak ele alındığını anlıyoruz.

Karakterimiz Antoine kız kardeşine ulaşmak için ertesi gün Talal ile birlikte Suriye’ye geçmeye karar veriyor. Talal onu Ypg’nin kadın kolu Ypj’ye götürebileceğini, kız kardeşini orada bulabileceğini söylüyor. Olayların devamında karakterimizin kandırıldığını ve Talal tarafından Işid’e satılmak istendiği ortaya çıkıyor. O sırada Ypg’nin kadın militanları baskın yapıyor ve Antoine da Işid militanı sanıldığı için esir alınıyor.

No Man’s Land dizisinin konusu ve ilk bölümünde geçen detaylar bu şekilde. Dizinin Türkiye hakkında olumsuz ve taraflı birçok şeye yer vereceği ortada ama ilk bölüm fazlasıyla heyecanlı geçtiği için diziye bir şans verilebileceğini düşünüyorum. Daha fazla detay için diziyi Türkçe altyazılı olarak yerli dizi sitelerinden izleyebilirsiniz. İyi seyirler..

No Man’s Land 1. Sezon İncelemesi ve Özeti

No Man’s Land dizisinin konusu hakkında yazdıklarımızdan sonra, sıra bolca spoiler içeren birinci sezon özetimize ve sezon detaylarına geldi. İlk bölümde karakterimiz Antoine, kız kardeşine Suriye’den gönderilen bir video kaydında rastlamış ve Türkiye’ye doğru yolculuğa çıkmıştı. Olayların devamında her şeyi geride bırakan karakterimiz Türkiye sınırından Suriye’ye geçiyor ve yanlış insanlara güvendiğini fark ediyor. Öyle ki kendisini kız kardeşinin savaştığı tarafa götüreceğini söyleyen adamlar, karakterimizi IŞID’e satmaya kalkıyorlar.

Antoine kandırıldığını anladığı sırada ellerinde bulunduğu ekip Ypg saldırısına uğruyor ve karakterimiz de esir alınıyor. Kendisini sorgulayan kadınlara IŞID militanı olmadığını bir türlü anlatamıyor ve oradan oraya sürüklenmeye başlıyor. Bu sırada Paris’te büyümüş ve Fransızca bilen bir kadınla tanışıyor. Kısa süre sonra bir aşk hikayesine dönüşen bu olay, büyük bir kırılma noktası oluyor.

İlerleyen günlerde kendisini esir alan gruba bir köprünün havaya uçurulmasında yardım ediyor ve bu sayede başta kendisini öldürmeyi düşünen bu kişilerin güvenini kazanıyor. Bu olay sayesinde kız kardeşine ulaşmayı başarıyor ve iki kardeş arasındaki hesaplaşmaya tanık oluyoruz.

İlk sezonu izledikten sonra dizi hakkında düşüncelerim daha iyi bir noktaya geldi. 8 bölümlük ilk sezon boyunca gerilim ve aksiyon hiç eksik olmadı. Bu yönden gerçekten başarılı bir yapım olmuş. Bunun yanında dizide olayların taraflı bir şey anlatılacağı düşünsem de dizi sonunda önyargım kırıldı. İzleyicide yarattığı gizem ve gerilim duygusu, No Man’s Land dizisini rakiplerinden bir adım öne geçiriyor. Bu sebeple diziyi merak edenlerin izleyerek karar vermesinde fayda var. İyi seyirler…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir