Müslüm Film Konusu ve İncelemesi

Müslüm Film İncelemesi

Büyük hikâyeler genelde büyük acılarla başlar. Bunun sebebi insanın bir kırılma noktasını aştığında her şeyi tamamen değiştirecek olaylar zincirine adım atmasıdır. Müslüm Gürses’in hayat hikâyesini ele alan Müslüm filmi de konusu itibariyle böyle bir kırılmayı gözler önüne sermektedir. 26 Ekim 2018 tarihinde izleyici karşısına çıkan filmin yönetmen koltuğunu Hakan Kırkavaç ve Can Ulkay paylaşmaktadır.

Müslüm filminin en dikkat çeken noktalarından biri de başroldeki Timuçin Esen’in oyunculuğudur. Ünlü oyuncu Müslüm Gürses’in hayat hikâyesini izleyicinin içine işleyecek bir gerçeklikte yansıtmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl, Erkan Can ve Taner Ölmez gibi önemli isimler yer almaktadır. Beyaz perdeye aktarıldığı tarihten itibaren büyük beğeni toplayan Müslüm filmi, IMDb sitesinden de 8,1 puan alarak en iyi Türk filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

Müslüm Film Konusu

Müslüm’ün hayatı çoğu insandan daha zor ve çileli başlar. Bu çilenin asıl sebebi ise, annesine sürekli zulmeden ve ailenin tüm huzurunu kaçıran babasıdır. Annesi ise tüm bu zorluklara rağmen çocuklarına kol kanat germeye çalışmakta, onları kimseye muhtaç etmemek için çamaşır yıkayarak para kazanmaktadır.

Babasının alkol sorunu her geçen gün daha da artmaktayken, Müslüm saz çalmaya ve türkü söylemeye başlar. Babasının Müslüm’ü engelleme girişimleri işleri iyice zorlaştırmaktadır. Annesi ise tek çıkış yol olarak Müslüm’ün iyi bir yere gelmesini ve onları bu hayattan kurtarmasını görmektedir.

Aile içi şiddetin doruklara ulaştığı bir dönemde, babası yine sarhoş olur. Karısının evden kaçma planlarını öğrenmiş ve buna çok öfkelenmiştir. O gece Müslüm’ün tüm hayatını keder içinde geçirmesine sebep olacak bir kıyamet kopar. Babası kavga sırasında annesini bıçaklar ve daha bebek olan kız kardeşini duvara çarparak öldürür. Sabah olduğunda Müslüm ve erkek kardeşinin kimsesi kalmamıştır.

Müslüm bir yandan saz çalar, bir yandan türkü sözler. Artık kendi hayatını kurmalıdır. Müziğe olan ilgi ve yeteneği ise bu yolda her zaman en büyük destekçisi olacaktır. Şöhret basamaklarını bir bir çıkarken, hayat onun için daha birçok keder ve hüzün saklamaktadır. Müslüm filmi gerçek hayattan aldığı konusu ile Müslüm Gürses’in pek bilinmeyen hayat hikâyesine ışık tutmuştur. Bu hikâyeye daha yakından tanık olmak isterseniz, bu filmi mutlaka izlemelisiniz. İyi seyirler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir