Yakın Gelecekte Meteor Gösterileri Satın Alabileceğiz

Yakın Gelecekte Meteor Gösterileri Satın Alabileceğiz

Eğlence sektörü gün geçtikçe gelişiyor ve farklı alanlara yöneliyor. Öyle ki kısa süre sonra günümüzün havai fişek gösterilerinin yerini, sahte meteor gösterileri alabilir. Bir Japon şirketi, her şey yolunda giderse 2019 yazında birbirinden farklı renklerde havai fişekleri meteor görünümünde atmosfere sokmayı ve Hiroşima şehri üzerinde büyük bir gösteri sunmayı hedefliyor.

Japon şirketinin açıklamasına göre, özel günlerde isteğe göre sunulabilecek meteor gösterileri, yörüngeye yerleştirilen bir uydu sayesinde hayat bulacak. Günümüzde yeryüzünden gökyüzüne doğru çıkan havai fişekler yerine gökyüzünden yıldız gibi kayarak inen gösterilere şahit olacağız.

Eğlence parkları, şehirler, şirketler ve zenginlerin özel günlerde gösteri yapmak için kullanabileceği bu yöntemi yakın zamanda sıkça duyacağız gibi görünüyor. Böyle muhteşem bir şova sahip olmak ise tahmin edeceğiniz gibi oldukça pahalı olacak. Gösteri şirketi belli bir ücret belirtmeyi reddetse de 40.000 dolara mal olan Tokyo havai fişek gösterilerinden daha ucuz olacağını iddia ediyor.

İlk etapta 2020 Tokyo Olimpiyatları için tasarlanan bu fikir, kısa sürede büyük dikkat çekti ve yeni girişimlerin uzay üzerine kurulacağının habercisi oldu. Belki bu şekilde değişime uğrayan meslekler olur ve belki bir gün turistik yerleri gezmek yerine, uzay yolculuklarına çıkarız.

Bu haberden sonra bazı uydu ve gökbilim uzmanları ise bazı tersliklerin çıkabileceğini belirttiler. Uzmanlar gösterin ortaya konulabilmesi için gerekli olan malzemelerin uzaya salınmasının, SpaceX gibi firmaların aynı yörüngede bulunan uydularını tehlikeye atabileceğini düşünüyorlar. Eğlence ile başlayan bu meteor gösterisi fikrinin büyük bir hayal kırıklığına dönüşmemesi için tabii ki oldukça fazla araştırma ve geliştirme yapılması gerekiyor.

Proje üzerine çalışmalar tüm hızıyla ilerlerken, faaliyet başlatıldığında yörüngeye yerleştirilecek uyduların 300-400 atış yapabilecek kapasiteye sahip olacağı söyleniyor. Bu uyduların oldukça büyük gösterilere imza atabilecekleri belirtiliyor. Uzmanlar ise teknik aksaklıklar çıksa dahi 10 yıl sonra bu teknolojinin tamamen hayatımıza gireceğini ve kısa sürede alışacağımızı söylüyorlar. Kim bilir belki de yakın gelecekte bir gün, kendi yapay yıldızlarımızın kayıp gidişini izlerken gerçekleşmesini istediğimiz düşler üzerine dilekler tutarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir