Kynodontas Film Konusu ve İncelemesi

Kynodontas: izleyeceğiniz en çarpıcı aile draması…

Aykırı yönetmen Yorgos Lantimos’un ödüllü filmi Kynodontas konusu itibariyle, Yunanistan’da, yüksek duvarlar ardında yaşayan bir aileyi ele alıyor. Evdeki yetişkin 3 çocuğu, doğduklarından beri toplumdan ve gerçeklikten izole yetiştiren ailenin kendi kurduğu dünyayı ve koyduğu değişik kuralları filmin ilerleyen dakikalarında daha detaylı inceleme şansı buluyoruz.

Evdeki kusursuz ve bir o kadar da sahte düzenin eve gelen fahişe tarafından bozulmasını ve 3 yetişkin insanın gerçek dünyayla tanışma hevesini merakla izleyeceğiniz film, sizi görsel olarak da tatmin ediyor. Müzik yelpazesi dar tutulsa da oldukça etkileyici müzik seçimleriyle de bilinçaltınız sizi bu filme çekiyor. Yazımızın devamında Kynodontas film konusu hakkında daha fazla detaya yer vereceğiz. İyi seyirler…

 

Kynodontas konusu itibariyle izlemesi cesaret gerektiren ama bir o kadar da gerekli olan, oldukça aykırı film…

Birçoklarına ismini bu filmiyle duyuran yunan yönetmen Yorgos Lantimos’un 2009 yılında çekmiş olduğu, Cannes’da Un Certain Regard ödülüne layık görülmüş bu filme yakından bakacağız.
Film Şehirden uzak, uzun duvarlarla çevrili, ilk bakışta sıradan görünen ama içinde farklı bir gerçeklik ile yaşayan anne, baba ve 3 kardeşi konu alıyor. Çocuklarını sosyal dünya ile tanıştırmayan aile kendi yazdığı kurallara göre yaşıyor.

-Anne, zombi nedir?
-Zombi, küçük sarı bir çiçektir.


Eve dışarıdan gelen tek insan, babanın oğlana getirdiği fahişe Christina(filmde ismini bildiğimiz tek karakter). İlerleyen dakikada görüleceği gibi evdeki işleyişi değiştirecek isim de o.
Kardeşler sürekli rekabete sokuluyor, ödülle motive ediliyorlar. Bunu günlük hayatın bir parçası haline getirdikleri için de serbest zamanlarında bile birbirlerini fiziksel yarışa sokuyorlar. Hatta bazen bu masum yarışlar şiddete de dönüşebiliyor.
Christina sayesinde cinsel ihtiyaçlarını karşılayan oğlan kardeş dışında, 2 kız kardeş cinsellikle henüz tanışmamış. Bu kadar katı kuralları olan bir evde serbestçe dolaşabilmesine hala hayret ettiğim Christina büyük kız kardeşe dış dünyadan getirdiği ilginç nesneler karşılığında kendini tatmin ettiriyor.İşte büyük kız kardeşin dış dünyaya merakı da bu takaslarla başlıyor. Christina’nın çantasında bulduğu film kasetlerini gizlice izlemesiyle birlikte, sınırlarla çevrili bir hayatından şüphe etmeye başlıyor, merakı hapisten kaçma arzusuna dönüşüyor.

Bir çocuk evini ne zaman terk edebilir?
Sağ köpek dişi düştüğünde…


Dans sahnesi filmi en net özetleyen sahne kanımca; başta kız kardeşlerin çalışılmış, ezberlenmiş hareketlerini izliyoruz, sahne küçük kız kardeşin yorulup kenara çekilmesiyle başlıyor. Sonrasında büyük kız kardeşin kendiyle tanışmasını… Değişik figürler sergilerken kendini kaybediyor. Lakin annesini uyarısıyla hareketlerine son veriyor. Rutine uyma zorunluluğu, hiç sahip olmadığı özgürlüğü daha da cazip hale getiriyor.

Dans sahnesini hemen arkasından büyük kız kardeş ve azı dişinden kurtulma sahnesi geliyor, yarattığı figürler otorite tarafından kabul görmeyince, tatmadığı özgürlüğe her şeyini ortaya koyarak ulaşmaya çalışan büyük kız kardeş, umutla azı dişini kırıyor, ardından babasının işe gittiği arabanın bagajına saklanıp, kafesten kurtulmayı bekliyor, kız kardeşe ne olduğunu asla bilemeyeceğiz.

Film izlerken ve izledikten sonra sizi bırakmıyor, adeta yakanıza yapışıyor, basit bir kurmaca olarak görünse de düşününce böyle bir olayın olma ihtimalinin hiç de az olmadığının farkına varıyorsunuz, ya bize de doğru adı altında öğretilen şeyler yanlışsa, ya aslında kurmaca bir hayatımız varsa? Kynodontas konusu üzerine yazdığımız bu yazıda birçok detaya yer verdik, film hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız bu çarpıcı filmi mutlaka izlemelisiniz…

Film soundtrack yönünden zengin değil ama az da olsa kullanılan müzikler gayet yerinde ve akılda kalıcı eserler. Bulabildiğim kadarıyla hazırladığım Spotify listesi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir