Kaşıntı Neden Olur? Çeşitleri Nelerdir? Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaşıntı Neden Olur? Çeşitleri Nelerdir? Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı dönemler cildimizde bazı problemlerle karşılaşırız ve kaşıntı neden olur sorusunun cevabını aramaya başlarız. Tıp dilindeki karşılığı pruritus olan kaşıntı çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen oldukça rahatsız edici bir cilt problemidir. Bazı durumlarda çeşitli hastalıkların habercisi de olabilen kaşıntı uzun süreli devam ettiğinde gerginlik, uykusuzluk ve depresyona neden olabilen ciddi bir sorundur. Bazı gıda maddelerinin tüketilmesinden dolayı oluşan alerjik reaksiyonlar, şeker hastalığı, uyuz, hormonal değişiklikler, vajina ve anüs mantarlarından kaynaklanan enfeksiyonlar, bağırsak parazitleri, isilik, stres ya da kurdeşen gibi nedenlerden dolayı kaşıntı oluşabilmektedir.

Bölgesel kaşıntıların dışında vücudun genelini kapsayan kaşıntıların nedenleri ise bağışıklık sistemi hastalıkları, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları ya da tiroid bezi sorunları gibi daha ciddi sağlık problemlerinden dolayı görülebilmektedir. Kaşıntının yok olması için öncelikle altında yatan neden doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Kaşıntıya neden olan rahatsızlık giderildiğinde kaşıntı da ortadan kalkmaktadır. Ayrıca kalitesiz kozmetik ürünlerinin kullanılmaması, cildi nemlendirmek, steroidli kremler, kaşıntı olan bölgeye buz torbasıyla masaj yapmak, dar ya da kumaşı kaşıntıya neden olabilecek türdeki kıyafetleri giymemek kaşıntı oluşumunu engellemeye yönelik en etkili eylemler arasındadır.

Kaşıntı Neden Olur?

Alerji, kişisel bakım ürünleri ya da çeşitli hastalıklar sonucunda oluşabilen kaşıntı uzun süreli devam ettiğinde günlük hayatı olumsuz etkileyen ciddi bir sorundur. Kaşıntıyı tetikleyen çevresel ya da biyolojik olmak üzere birçok etken bulunmakla birlikte genel olarak kaşıntı neden olur sorusunu aşağıdaki şekillerde cevaplayabiliriz.

Cilt Hastalıkları

Egzama, dabaz, vücudun çeşitli bölgelerindeki mantar enfeksiyonları, liken planus, böcek ısırıkları, uyuz, suçiçeği, isilik, bitlenme, büllöz pemfigoid, dermatitis herpetiformis, cilt kuruluğu ya da rozasea gibi cilt hastalıkları kaşıntıya neden olabilir.

İç Hastalıkları

Bağırsak parazitleri, böbrek, karaciğer ve tiroid hastalıkları, kansızlık, kanser, demir ve vitamin eksikliği sonucunda kaşıntı oluşabilmektedir.

İlaç Kullanımı

Bazı ilaçların içeriğinde bulunan maddeler vücudun çeşitli bölgelerinde alerjik reaksiyonlar meydana getirerek kaşıntıya neden olabilir. Mantar ilaçları, ağrı kesiciler, antibiyotikler, penisilin ya da kan sulandırıcı ilaçlar deride döküntü ve kaşıntı oluşturabilir. Eğer kullanılan ilaçlarda böyle bir yan etkiyle karşılaşılırsa kesinlikle ilacı verilen doktora gidilerek bunu önlemeye yönelik fikir alışverişi yapılması gerekir.

Stres

Aşırı stres, depresyon ve ya da bazı ruhsal hastalıklar nedeniyle de kaşıntı oluşabileceği için hastalık etkenleri araştırılırken kişinin psikiyatri uzmanına da muayene olması daha etkili sonuçlar almayı kolaylaştırır.

Şiddetli Kaşıntı Nedeni – Uyuz

Şiddetli kaşıntıların en büyük tetikleyicilerinden birisi uyuz hastalığıdır. Uyku düzenini etkileyecek düzeyde olan ve uzun süreli geçmeyen kaşıntılarda mutlaka uyuzla ilgili kontrollerin yapılması gerekir. Yakın temasta bulunulan kişilerde de kaşıntıya neden olan bir hastalık olan uyuz hastalığında kaşıntılar özellikle göğüs ucu, koltuk altı, kasık bölgesi, göbek ve el bileği gibi bölgelerde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca kaşıntının olduğu yerlerde hastalık etkeni parazitin gezdiği bölgeler silion olarak adlandırılan çizgi şeklinde kızarıklar oluşturmaktadır.

Deride Kızarıklık ve Kaşıntı Nedeni – Dabaz (Ürtiker)

Deride kızarıklık, uzun süreli kaşıntı ve bölgesel kabarıklıkların neden dabaz olarak adlandırılan bir cilt hastalığıdır. Hastalığın kesin teşhisi için kişinin dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilen dabaz hastalığının tanı aşamasında kan tahlilleri ve alerji testleri yapılmaktadır.

Kaşıntılı Kabarıklar Liken Planus’un Habercisi Olabilir

El bileği, göbek bölgesi ya da bacakta mor renkli kabarıklıklar ve kaşıntı varsa bu liken planus’un habercisi olabilir. Bazı durumlarda vücudun büyük bir bölümüne de yayılabilen liken planus rahatsızlığında; hastaların yanağının iç kısmı, dil ya da diş etinde beyazlıklar görülebilmektedir. Uzman kontrolünde yapılan yüzeysel muayenede hastalıkla ilgili tanı konulabilse de bazen kesin teşhis için biyopsi yoluyla küçük bir doku alınarak incelenmesi gerekebilir.

Hamilelik Döneminde Görülen Kaşıntılar

Hamile bayanların şikayetçi olduğu konulardan birisi de vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen kaşıntılardır. Bu yüzden kaşıntı neden olur sorusunun cevabını en çok arayan da hamilelerdir. Sık rastlanmayan bu durum; egzama, hormonal değişiklikler, vücut yüzeyinin genişlemesine bağlı çatlaklar ya da psikolojik sebeplerle görülebilmektedir. Çoğunlukla kuyruk sokumu, dirsek, kollar, karın bölgesi ve sırtta ortaya çıkan kaşıntılar doğum gerçekleştikten sonra geçer.

Güneş Işınları Kaşıntıya Neden Olabilir

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak bağışıklık sistemini harekete geçirerek kaşıntıya neden olabilmektedir. Hatta hassas cilt yapısına sahip olan kişiler güneş altında uzun süre durmasa bile ciltleri kızararak kaşınmaya başlayabilir. Genellikle göğüs, kollar, boyun ve yüz gibi vücudun açıkta kalan bölümlerinde görülen bu durum kaşıntıyla birlikte küçük kırmızı noktalar şeklinde kendisini göstermektedir. Güneş alerjisi nedeniyle oluşan kaşıntıları önlemek amacıyla nemlendirici kremler ya da güneşten koruyucu kremler kullanılabilir.

Alerjiye Bağlı Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntıyı tetikleyen başlıca etkenlerden birisi de alerjidir. Bunun temel nedeni bazı maddelerin cilt yüzeyiyle temas ettiğinde bir takım alerjik reaksiyonların meydana gelmesidir. Özellikle kumaş boyası, kozmetik ürünleri, deterjanlar, nikel takılar, lastik eldivenler, dikenleri bitkiler, böcek sokması ya da bazı kimyasal maddeler ciltle temas ettiğinde vücudun savunma mekanizmaları harekete geçer ve bunun sonucunda da yanma hissiyle birlikte kaşıntı oluşmaya başlar. Ayrıca egzama, astım ya da saman nezlesi gibi sağlık problemi olan kişiler alerjen maddelere maruz kaldıklarında vücutta histamin adlı madde normalden daha fazla miktarda üretilir. Bu maddenin deri yüzeyinde çok fazla salgılanması sonucunda da ciltte beyaz ya da kırmızı renkli kabarcıklar meydana gelir.

Bunların yanında besin maddeleri nedeniyle oluşan egzama, kurdeşen ya da cilt kuruluğu da kaşıntıyı tetikleyen bir faktördür. Tedavi sürecinin hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi için alerji etkeni maddenin bir an önce tespit edilmesi gerekir. Yumurta, süt, soya, balık, fıstık ve badem gibi besin maddeleri bazı hassas bünyelerde alerjiye neden olan gıdaların başında gelmektedir.

Saç Diplerinde Kaşıntı Nedenleri

Kafada özellikle saç diplerinde yaşanan kaşıntılarda kesinlikle sirke ve bit gibi parazitlerin olup olmadığı incelenmelidir. Bunun yanında kepeklenme problemi ve seboreik dermatit hastalığı da saç diplerinde şiddetli kaşıntılara neden olabilir. Saç temizliğinde kullanılan şampuan, saç boyası ya da kremler saç derisinde alerjik reaksiyonlara neden olarak kaşıntı oluşturabilir. Ayrıca şeker hastalığı, liken planus, nörodermatit ve mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak da kaşıntı görülebilmektedir.

Kaşıntı İçin Yapılan Tahliller Nelerdir?

Kaşıntı problemi olan hasta öncelikle ayrıntılı bir şekilde dermatolojik muayeneden geçirilerek altında yatan asıl neden keşfedilmelidir. Muayene ve hastadan alınan bilgiler ışığında kaşıntının herhangi bir cilt hastalığından dolayı mı yoksa başka bir nedene bağlı mı oluştuğu saptanabilir. Dermatolojik nedenlere bağlı olarak oluşan kaşıntılarda kesin teşhis koyabilmek adına mantar tahlili, alerji testi ya da biyopsiyle ilgili dokudan örnek alınabilir.

Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaşıntı tedavisi hastalık etkenine göre farklılık göstereceği için öncelikle bunun nedeninin belirlenmesi gerekir. Eğer kaşıntının nedeni egzamaysa steroid içerikli kremler ve kaşıntı ilacı, dabaz ise kaşıntı hapı veya iğne, mantar enfeksiyonlarıysa hap ya da mantar kremleri kullanılabilmektedir. Eğer kaşıntı cilt kuruluğundan dolayı kaynaklanıyorsa cilt yüzeyine kaşıntı önleyici losyonlar veya krem sürülebilmektedir. İç hastalıkları nedeniyle oluşan kaşıntıların ortadan kalkabilmesi için hastalığın belirlenerek tedavi edilmesi gerekir.

Tedavi sürecinde ilaçlar kullanılabileceği gibi bazen fototerapi uygulaması da uygulanabilmektedir. İlaç kullanımından kaynaklanan kaşıntılarda ilaç sonlandırılmalı ve doktorla görüşülmelidir. Aynı şekilde acı, baharatlı, asitli ya da ekşi gıdaların tüketilmesine bağlı olarak besin alerjisi oluyorsa kaşıntıya neden olan besin maddesi tespit edilmeli ve tüketiminden kaçınılmalıdır. Bunların yanında stres ya da depresyon nedeniyle olan kaşıntıların tedavi süreci için psikiyatrdan yardım alınarak daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir