Kafka – Dava – Kitap İncelemesi

Kafkanın ‘adalet’ sistemini sorguladığı ve okuyucuya da sorgulattığı romanında ana karakterde ‘suçu olmayan bir sanık’ görüyoruz. Peki ana karakterimiz Josef K. hangi gerekçeyle, kimler tarafından tutuklanıyor? İşte bunu ne Josef K. anlayabiliyor ne de okuyucu. Aynı zamanda biraz derinlemesine bakarsak da içinden çıkılamayan bir buhran durumuyla karşılaşıyoruz. Kişinin kurtulamadığı bu durum tıpkı Josef K.’nın mahkemesine benzemektedir. Bir sona ulaşmayan, insanı tamamen tutsak etmese de hayatını etkileyen, kısıtlayan bir mahkeme… Kafka – Dava kitabı böyle bir temayla kitap incelemesi yazımızda kendine yer buluyor.

Dava – Kitap İncelemesi

Josef K. bankada çalışmakta ve bir pansiyonda kalmaktadır. Bu yönüyle temelde oldukça sıradan bir hayat benimsemiştir. Bu sıradan işleyen hayatı bir sabah uyandığında tepetaklak olur. Kaldığı yere gelen polisler tutuklandığını söyler. Peki ya K. neden tutuklanmıştır? Karakterimiz de polislere bunu sorar fakat görevliler de bunu bilmemektedir. Josef K.’nın gündelik işlerine devam edebileceği, bir hırsız ya da katil gibi tutuklanmadığı söylenir. K. da suçsuz olduğunu bilmektedir ve bu tutuklanma ona hiçbir anlam ifade etmez ancak bu absürt durum, K’nın hayatını tamamen değiştirir.

Suçunu öğrenebilmek için birçok yola başvuran karakterimizde, sonunda teslimiyeti görürüz. Davada işin iç yüzünün asla anlaşılmadığı mahkemeler görülür. Yıllarca süren davalar olmuştur ama kimse beraat edemez. Hatta Josef K. mahkeme salonuna geldiği zaman kimsenin olmadığını görmüş ve oradaki kitapları incelemiştir. Bu hukuk kitaplarında çocuklar tarafından çizilmiş resimler vardır. Kahramanımız tüm bu süreçte ne hukuku ne de burada yer alan kişileri görememiştir.

Birçok yola başvurmasına ve birçok kişiyi aracı olarak kullanmasına rağmen bir neticeye ulaşamayan K. artık bu sisteme boyun eğmiştir. Ne ceza verilecekse kabullenir.

Tüm bu teslimiyete ve tükenmişliğe rağmen son olarak K.’ya uzanan bir el görürüz. Pencereden uzanan ve umudu temsil eden bu kolları gören karakterimiz hiçbir şey yapmaz ve öylece cezasına boyun eğer.

Bir kişi üzerinden simgelerle insanın esaretini anlatan Dava, yozlaşmış dünya ve sistem üzerinde durur. Bu sistemde kimseden medet ummanın anlamı yoktur ki K. da ona uzanan eli tutmamıştır.

Kafka birçok romanında olduğu gibi burada da kullandığı simgesel anlatımla bize toplum ve sistem eleştirisi yapmış, bunu yaparken de bizim aksak hatta hiç işlemeyen, görünmeyen bir hukuka ve davaya tanık olmamızı sağlamıştır. Josef K.’nın sıradan hayatını altüst eden bu süreç toplumdaki görünmez kuralların, yasaların neler yapabileceğini oldukça iyi açıklar niteliktedir.

Kafka – Dava kitap incelemesi yazımızda konu hakkında birçok ayrıntıya yer vermeye çalıştık. Daha fazla detaya ulaşmak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir