Joker Filmi Konusu ve İncelemesi

2019 yılının son aylarında karşımıza çıkan ve gündeme kolayca oturan Joker filminin üzerine konuşulacak çok fazla şey var. Bu yazımızda Joaquin Phoenix oyunculuğuyla bir efsaneye dönüşen Joker filmi konusu ve film detayları hakkında düşüncelerimizi sizinle paylaşacağız.

Joker Filmi Detayları

Gotham şehrini alt üst eden ve Batman ile olan mücadelesinde kötülüklerine tanık olduğumuz Joker bu kez bambaşka bir hikayeyle karşımıza çıkıyor. Filmde olayların en başına gidiyor ve Joker’i Joker yapan olaylar silsilesine göz atıyoruz. Filmin yönetmenliğini yapan Todd Phillips, bu konuda o kadar başarılı ki filmin sonunda kendimizi tüm değer yargılarımızı gözden geçirirken buluyoruz. Psikolojik gerilim türünü iliklerimize kadar işleyen bu yapımda ana karakterimizin yanında Robert De Niro, Frances Conroy ve Brett Cullen gibi önemli oyuncular yer alıyor. Dikkatleri kısa sürede üzerine çeken film, IMDb en iyi filmler listesinin üst sıralarına yerleşti ve daha uzun süre bu başarısını koruyacağına eminiz. Yazımızın devamında Joker filmi konusu hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Joker Filmi Konusu

Joker filminin ilk sahnelerinden itibaren, sıradan insanlardan oldukça farklı ve bu durum yüzünden başına gelmeyen kalmayan bir adam görüyoruz. Arthur ismindeki bu adam, mesleğinde pek de başarılı olmasa da geçimini sağlamak için palyaçoluk yapıyor. Karakterimizin en büyük hayalinin ise, örnek aldığı ünlü isim gibi saygın bir komedyen olmak olduğunu anlıyoruz.

İyi bir komedyen olmak için her gün uğraş veren karakterimiz, hiç mutlu olmadığı hayatına devam etmeye çalışıyor. Tüm bunların yanında, küçüklükten beri sahip olduğu bir rahatsızlık; her şeyi zorlaştırıyor.

Karakterimizin farklılığını kısa süre sonra keşfediyoruz. Arthur hiç olmaması gereken yerlerde, kendini ne kadar durdurmaya çalışsa da katıla katıla gülmeye başlıyor. Etrafındaki insanların bu garip durumu kabullenmeleri kolay olmuyor. Çoğu insan bu yüzden ona kötü davranıyor ya da ondan uzak durmaya çalışıyor. Bazıları ise Arthur’u incitmek için ellerinden geleni yapıyorlar…

Olayların raydan çıktığı nokta ise, Arthur’un kendisini korumak için iş arkadaşından bir silah alması oluyor. İlerleyen günlerde yüzü makyajlı bir şekilde eve dönerken, metroda bir tartışmaya tanık oluyor. Birkaç zorbanın yalnız başına oturan kadını taciz ettiğini gören karakterimiz, rahatsızlığından dolayı kendisini tutamıyor ve gülmeye başlıyor. Karşısındaki adamlar ise Arthur’a saldırıyorlar. O ise daha fazla dayanamıyor ve silahı ardı ardına ateşliyor. Hikayenin devamında ise tüm şehir metro katilini ararken, karakterimizin iç hesaplaşmalarına ve aile bağlarının nasıl koptuğuna tanık oluyoruz.  

Joker Filmi İzlenmeli Mi?

Klasik Batman-Joker filmlerinin aksine, aksiyondan çok psikolojik olaylara ağırlık veren bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Bu sayede iyilik ve kötülük kavramına hiç bakmadığınız bir açıdan bakacak ve  kendinizi büyük bir içsel hesaplaşmanın içinde bulacaksınız.

Joker filmi her gün yanından geçtiğimiz ve belki de umursamadığımız, garip davranışlarından ötürü uzak durmaya çalıştığımız insanların hayatına bir göz atma şansı sunuyor. Ayrıca toplum tarafından dışlanmanın ve eksiklikleri yüzünden hor görülmenin nasıl sonuçlar doğurabileceğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Kısaca psikolojik filmleri sevenlerin uzun süre etkisinden çıkamayacağı bir yapım olmuş diyebiliriz. Joker filmine eski filmlerdeki gibi bol aksiyon için gitmeyi düşünenler ise hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu yüzden filme gitmeden önce beklentilerinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz. İyi seyirler…

 

Joker Filmi Konusu ve İncelemesi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir