İnternet Alışverişi Güvenliği

Günümüzde elektronik ticaret moda haline gelmiştir. Bu nedenle internet alışverişi yapmak isteyen kişilerin karşısına çıkan sahte alışveriş siteleri birçok hırsızın durak yeri olmuş durumdadır. Peki alışveriş yaparken dolandırılmamak için neler yapmalıyız? Detaylar ve tüm merak edilenler bu yazımızda sizleri bekliyor. Keyifli okumalar…

  • Sitenin SSL bağlantıları olup olmadığını kontrol edin

Günümüzde site açmak tabiri caiz ise, çocuk oyuncağı haline geldi diyebiliriz. Yani açılan her site firma ya da belli bir kuruluş tarafından açılmamış olabilir. Bu sitelerin içerisinde bireysel siteler olduğu gibi; scam sitelerde mevcut olabilir. Scam siteler, kullanıcıyı aldatma amacıyla kurulan siteler demektir. Bu tarz sahte sitelerin oyununa gelmemek için girmiş olduğunuz alışveriş sitesinde URL lerinin sol tarafındaki “https” yazısı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Küçük dahi olsa, bu da bir önlem türüdür. Çünkü “https” bağlantısı kart ve diğer bilgilerimizi şifreli bir şekilde işlenip güvenli bir alışveriş yapmanıza yardımcı olur.

  • Şikayetleri kontrol edin

İnternet alışverişi sırasında, Google’dan alışveriş yapacağınız site hakkında iyi kötü tüm yorumları bulmaya çalışın. Eğer internette bu firmanın ismini bulamıyorsanız o siteye itibar etmeyin ve o siteden alışveriş yapmamaya özen gösterin. Aksi halde, büyük meblağlar kaybedebilirsiniz.

  • Kapıda ödeme seçeneği

Elektronik ticaret yaparken eğer güvenmediğiniz bir siteden ürün alacaksanız kapıda ödeme seçeneğiyle almanızı ısrarla öneririz. Çünkü kapıda ödeme türünde hem gelen ürünü kontrol edebilir, hem de gönül rahatlığı ile ödeme yapabilirsiniz.

  • Güvenmediğiniz sitelere girmeyin

Emin olalım ki alacağınız bu ürün, bilinen ve güvenilen bütün firmalarda mevcuttur. fakat insan hep 2-3 TL daha az olsun diyerek fiyat düşürme peşindedir. Aslında ucuz ürün almak, tabii ki herkesin hakkıdır. Fakat o alacağımız ürüne 2-3 TL daha az vereceğim derken, onlarca ve hatta yüzlerce liranızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden “ucuz etin yahnisi yavan olur” sözü gereğince, internet alışverişlerinde güvensiz firmalardan güvenemediğimiz ürünler almak yerine bildiğimiz firmalardan alışveriş yapmaya gayret edelim.

  • Kayıtlarını kontrol edin

Güvenmediğiniz siteler için bir yöntem de budur. BTK dan , ya da şu anki en çok bilinen kayıtlardan olan “etbis” kayıtlarını kesinlikle sorgulayın. En azından dolandırılma karşısında şikayet etme hakkınız olur. Emin olun ki, hırsızlar her yerde yuvalanıyorlar. O nedenle bizler attığımız her adıma dikkat edelim. Helal paramızı başkalarına kaptırmayalım.

Umarım yazımız online alışveriş güvenliğiniz için faydalı olur. Keyifli ve güvenli alışverişler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir