Gattaca – Film Konusu ve İncelemesi

Bugün 1997 yapımı olmasına rağmen benim henüz izlediğim mükemmel bir yapım olan Gattaca filminden ve Gattaca film konusu hakkında detaylardan bahsedeceğim. Distopik bir gelecek tasviriyle karşımıza gelen filmin yönetmen koltuğunda Andrew Niccol oturuyor. Yönetmeni araştırdığımda en sevdiğim filmler arasında yer alan Truman Show’un da senaristliğini yaptığını öğrendim. Ayrıca The Terminal ve Lord of War gibi çok beğendiğim fimlerin yönetmenliğinde de aynı isim bulunuyor. Bu yüzden fırsat bulursam daha önce izlemediğim filmlerine de göz atmaya karar verdim.

Filmin başrolünde Ethan Hawke yer alıyor ve bu role çok yakıştığını söyleyebilirim. Daha önce rol aldığı birkaç filmi daha izlemiştim ama sanırım oyunculuğunu gösterme fırsatı bulduğu en önemli film bu olmuş. Filmin oyuncu kadrosunda isimlere pek hakim olmasam da Uma Thurman, Jude Law, Xander Berkeley, Gore Vidal ve Loren Dean gibi oyuncular yer alıyor. Özellikle Uma Thurman bu isimler arasında parlıyor diyebiliriz. Ayrıca filmimiz yayınlandığı yıl Oscar ödüllerine aday gösterilmiş, bu bilgiyi de verdikten sonra dizinin konusu hakkında detaylara geçelim.

Gattaca Film Konusu

Teknoloji ve gelecek üzerine filmleri seviyorsanız, Gattaca filmi konusu itibariyle tam size göre olabilir. Bu bakımdan benim de son yıllarda izlediğim modern gelecek üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri diyebilirim. Filmde 21. yüzyılın ilerleyen yıllarında insanoğlunun genetik biliminde ilerlediğini görüyoruz. Artık aileler istedikleri taktirde doğacakları çocuğun genlerini seçebiliyorlar ve bu sayede hiçbir genetik rahatsızlığı olmayan bireyler dünyaya geliyor. Bu sayede genetik düzenleme ile doğan çocuklar, doğal yollarla dünyaya gelen yaşıtlarının her alanda önüne geçiyorlar.

Bu durum mükemmel görünse de bazı aileler çeşitli sebeplerle bu yöntemi tercih etmiyorlar. Filmin ana karakteri Vincent da, filmdeki tabirle kaderi genetik mühendisliğine değil de tanrıya bırakılan çocuklardandır. Genlerinde her hangi bir değişiklik yapılmayan karakterimizin doğumundan hemen sonra hayatının nasıl şekilleneceği belli olmuştur. Detaylı genetik incelemelere göre Vincent kalp rahatsızlığı riski taşımaktadır ve ölümü de muhtemelen bu yüzden olacaktır.

Kısa süre sonra ailesi Vincent’a bir kardeş yapmaya karar verirler. Bu kez işi tanrıya bırakmayacaklar ve genetik düzenleme ile kusursuz bir çocuk dünyaya getireceklerdir.

Vincent Gerçeklerle Yüz Yüze Geliyor…

Vincent’ın kardeşi dünyaya gelir ve büyüdükçe abisi ile arasındaki farklar ortaya çıkmaya başlar. Vincent her konuda kardeşinden geri kalmaktadır. Genetiği düzenlenmiş çocuklar karşısında, doğal yollarla dünyaya gelen çocukların hiçbir şansı yoktur.

Karakterimiz büyüdükçe Astronot olma isteğinin kendisi için sadece bir hayal olduğunu fark etmeye başlar. Her işte insanların genetik yapısına bakılmakta ve önemli işlerde genetik yapısı geçerli olan yani genetik düzenleme ile kusursuz yaratılan insanlar tercih edilmektedir. Vincent gibi kusurlu kişilerse en basit ve kötü işlerde çalışmaya mecbur bırakılmaktadır. Öyle ki sıkı bir çalışma, özveri ve yeteneğin; sağlam bir DNA karşısında hiçbir şansı kalmamaktadır. Her köşe başında beliren genetik kontrol cihazları, sıradan insanlar için kabusa dönüşmüştür.

Vincent gökyüzüne bakıp hayaller kurmaya devam ederken, hayatını bambaşka bir noktaya taşıyacak biriyle tanışır. Tanıştığı kişi ona başka birinin genetik kimliğini kullanarak hayallerini gerçekleştirebileceğini anlatır. Genetik düzenleme ile dünyaya gelmiş insanlar, çeşitli kazalar sebebiyle sakat kalabilmekte ve yasadışı yollarla genetik kimliklerini başkalarına satmaktadırlar.

Vincent da bu şekilde sakat kalmış Jerome Eugene Morrow ismindeki eski bir Atletin kimliğine bürünecektir. Bu sayede astronot olmak için girmesi gereken Gattaca şirketine dahil olacak ve hayaline çok yaklaşacaktır. Yine de hesaplayamadığı şeylerle karşılaşan Vincent, düzenin onaylamadığı genleriyle imkansızı başarabilecek midir? Bu sorunun cevabı için ve daha birçok detay için Gattaca filmini mutlaka izlemelisiniz.

Gattaca Nasıl Bir Film?

Film hakkında kısa bir yorumda bulunmam gerekirse, öncelikle insanlığın geleceği üzerine yapılan bu tür filmleri sevdiğim için bu filmi de çok beğendiğimi belirmem gerekiyor. Bunun yanında filmde kesintisiz bir gerilim teması mevcut ve karakterimizin sürekli tetikte olması izleyiciye kesintisiz bir heyecan veriyor.

Eksik bir yön olarak filmde aşırı gelişmiş genetik mühendisliği olsa da diğer teknolojiler 1997 yılında kalmış gibi bir izlenim veriyor. Mesela koskoca şirkette yaygın bir güvenlik kamerası sistemi bulunmaması dikkatimi çekti. 🙂 Yine de filmin bütününe bakarsak, birçok yönden izlemeye değer kaliteli bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Andrew Niccol çok iyi bir iş çıkarmış, eğer bu tür filmleri seviyorsanuz Gattaca filmi konusu hakkında yazdığımız bu yazıdan sonra bu filmi de mutlaka izleme listenize eklemelisiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir