Fareler ve İnsanlar

Fareler ve İnsanlar adlı kitabın konusu iki toprak işçisi arkadaşın birbirleriyle olan yakın ve sıcak dostlukları, çalıştıkları çiftlikte yaşadıkları anlardır. Amerika’da yaşayan Lennie ve George isimli bu yakın arkadaşın en büyük ortak noktası aynı hayali paylaşmalarıdır. John Steinbeck Fareler ve İnsanlar kitabında bu iki arkadaşın hayallerini en iyi şekilde detaylar anlatmıştır. Bu iki arkadaşın hayatta tek bir istekleri vardır: O da kocaman bir çiftliğe sahip olmak ve o çiftlikte her çeşit hayvan beslemek ve tarım ile uğraşmaya devam etmek. Toprak işinde çalışan diğer arkadaşları tüm gün gününü gün edip paralarını kumar ya da genel ev gibi boş yerlerde harcarken bu iki arkadaş paralarını hayallerini kurdukları çiftliği alabilmek için biriktirmektedir.

İki Arkadaşın Çiftlik Maceraları

İki arkadaş çiftlik işi ile uğraşmaya başladıklarından beri çeşitli çiftliklerde çalışmışlardır. Bunun en büyük nedeni Lennie’nin dikkatsiz hareketlerindendir. Her sevdiği şeye dokunmayı seven Lennie bu sefer dokunmak için bir fare bulur. Fareyi severek fazla sıkar ve yanlışlıkla öldürür. Her ne kadar arkadaşı George onu uyarmaya çalışıp bu dokunma huyunun ona zarar vereceğini söylese de arkadaşı bu durumun ciddiyetini o an anlayamaz. Fareler ve İnsanlar adlı eserde Lennie’nin bu huyunun zararları ileride çok daha iyi anlaşılır. İki arkadaş çalışmak için gittikleri başka bir çiftlikte başlarına çok büyük bela gelir. Yeni gittikleri çiftlikte çiftlik sahibinin eşi çiftlikte yaşamak istemediği için Lennie’ye yaklaşarak saçlarını okşamasını ister. Lennie kadının saçlarını okşayınca kadın bağırır ve o panikle Lennie kadının boğazını fazla sıkarak ölümüne neden olur. Kadının öldüğünü gören kocası Lennie’yi öldürmek için peşine düşer. Goerge arkadaşını onlardan önce öldürür. Başkasının öldürmesini istemediği için ve çok acı çekmemek için arkadaşına istemeyerek kıyar.

Kitabın Ana Fikir ve Değerlendirilmesi

Kitapta insanın hayallerinden bahseder ve ölüm pahasına da olsa hayallerinden vazgeçmemesini hatırlatır. Olayda yer alan iki arkadaştan biri uyanık ve hayallerine sımsıkı bağlı biridir. Diğeri ise saf olduğu için bu saflığı hayallerinin önünde hep engel olmuştur. Sonuçta her ikisi de hayalini gerçekleştirememiş olsa da kitapta hayallerimizi hep canlı tutmaktan ve onları ölüm pahasına bile olsa gerçekleştiremesek de hayallerimizden vazgeçmememiz gerektiği belirtilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir