Et Yiyen Bakteri: Nekrotizan Fasiit

Et Yiyen Bakteri: Nekrotizan Fasiit

Sağlığımıza dikkat etmediğimizde birçok kötü sonuçla karşılaşabiliriz. Peki ya bu sonuçlardan birinin et yiyen bakteri tarafından istila edilmek olduğunu söylesek ne hissedersiniz? Bu çoğunuz için kaygı uyandırıcı olsa da paniğe kapılmanıza gerek yok. Eğer çok ekstrem şartlar sağlanmadığı sürece böyle bir bakterinin size zarar vermesi mümkün değil.

Et yiyen bakteri ismiyle halk arasında bilinen Nekrotizan Fasiit, çeşitli yollar ile insanlar arasında taşınabiliyor. Bu yolların en başında ise uygun hijyen şartları sağlanmadığı taktirde hastaneler geliyor. Bakteri vücudunuza girdikten sonra, yavaş yavaş nüfuz ederek protein yapılı hücrelerinizi sindirmeye başlıyor. Bu sebeple bakterinin nüfuz ettiği kişilerde, derin yaralar ile birlikte ağrı ve acı görülüyor. Oksijensiz ekstrem koşullara da uyum sağlayabilen bu bakteri, zamanla kemik yapısına kadar ulaşabiliyor ve bu evreden sonra hayati tehlike başlıyor.

Nekrotizan Fasiit insan vücuduna açık yaralar vasıtasıyla girebiliyor. Deriye temasın bir sakıncası olmasa da bütünlüğü bozulmuş deriler de hastalığı riski taşıyor. Hastalığın tespit edilmesinde ise deri üzerinde ortaya çıkan renk değişimleri ve enfeksiyonlar belirleyici oluyor. Hastalığın seyri diğer birçok hastalığa göre oldukça hızlı. Bakterinin vücuda girmesinden sonra günler içinde ölüme sebebiyet verebiliyor.

Tüm bunlara rağmen sağlam bir bağışıklık sisteminiz varsa ve sürekli olarak açık yaralara sahip değilseniz hastalığın size bulaşması oldukça düşük bir ihtimal. Siz yine de sağlıklı yaşamaya ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya dikkat edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir