Equinox – Netflix – Dizi Konusu ve İncelemesi

Kısa bir süre önce Netflix platformunda etkileyici bir dizi duyurulmuştu. 2020 yılının son günü yayınlanmaya başlanan Equinox ismindeki bu dizi fazlasıyla gizemli ve heyecan dolu bir yapım olarak karşımıza çıktı. Dizinin yönetmen koltuğunda daha önce mini-dizi alanında Robert ödüllerine aday gösterilen başarılı yönetmen Tea Lindeburg bulunuyor. Dizinin oyuncu kadrosundaysa; Danica Curcic, , Alexandre Willaume, Lars Brygmann, Karoline Hamm, Hanne Hedelund, August Carter, Viola Martinsen ve Fanny Bornedal gibi oldukça dikkat çekici isimler yer alıyor. Altı bölüm sürecek Danimarka yapımı Equinox dizi konusu internet üzerinde hayli popüler olmuş eski bir hikayeye dayanıyor.

Equinox Dizi Konusu – Netflix 

Günümüzden yaklaşık 2o yıl önce, 20. yüzyılın son yılı 1999’da çok garip bir olay meydana gelir. Bir sınıf dolusu öğrenci esrarengiz bir şekilde kayıplara karışır ve ana karakterimiz Astrid, bu olay olduğunda 10 yaşında küçük bir kız çocuğudur. Bu olayda bir yakınını kaybetmiş olan karakterimiz, olayın etkisinden yıllarca çıkamaz ve büyük bir travmayla boğuşmak zorunda kalır.

Yıllar önce meydana gelen bu olaydan sadece tek bir kişi sağ kurtulmuştur. Geride bir tanık olsa da kimse olayın nasıl gerçekleştiğini ve kaybolan sınıfın başına neler geldiğini bilmemektedir. Olay yavaş yavaş unutulurken, gerideki tek tanığın garip bir şekilde ölmesi, o sırada radyo programcılığı yapan karakterimiz Astrid’in önemli bir karar vermesine neden olur. Geçmişte ablasını ve daha bir sürü genci aralarından alan bu olayı araştıracak ve gerçekleri gün yüzüne çıkaracaktır. Hikaye ne kadar ürkütücü olsa da Astrid olayın arkasındaki gerçekle yüzleşmeye kararlıdır.

Olayların kırılma noktası ise Astrid’in yaptığı bir radyo programına garip bir konuğun katılması olacaktır. Kendisini Jakop olarak tanıtan konuk, 20 yıl önce meydana gelen esrarengiz olay hakkında detaylar verir ve her şeyin yeniden olacağını söyler. Anlattıklarına göre herkes ortadan kaybolduğunda karakterimiz her şeye tanık olmuştur. Bu bakımdan Equinox dizisinin konusu itibariyle oldukça popüler bir yapım olan Dark ile benzer noktaları olduğunu görüyoruz. Umarız bu benzerlikler kısa süre sonra Netflix platformunda ekrana gelecek olan Equinox’u özgün bir yapım olmaktan çıkarmaz. İyi seyirler…

Equinox Dizi Yorum ve İncelemesi

Equinox dizi yorumları da bu yazıda mutlaka olması gereken bir başlıktı. Dizinin ilk sezonunu izledikten sonra spoiler vermeden genel bir yorum yapmam gerekirse, bu günlerde zaman geçirmek için izlenebilecek insanı fazla yormayan bir yapım olmuş. Dizideki gerilimi ve olay geçişleriyle izleyicide bıraktığı merak duygusu hoşuma gitti. Zaten dizi başlı başına bir merak duygusundan besleniyor ve aradığınız cevapları vermek için sizi biraz peşinde koşturuyor. Yani bu tür gizem, macera tarzı yapımlardan hoşlanıyorsanız Equinox dizisine de bir şans vermelisiniz.

Benim bu aralar benzer türde çok fazla iyi yapım izlememden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama Equinox sezon finali beklediğim kadar iyi bitmedi. Yani olayların daha kapsamlı gelişmesini ve detaylanmasını beklerdim. Yine de bu durum ikinci sezon bölümleriyle düzelecektir. İlk sezon bölümlerinde cevaplanmayan bir sürü sorum var, sizin de cevaplayamadığınız veya tartışmak istediğiniz sorular varsa yorum yapabilirsiniz. Yazımızın devamında Equinox oyuncuları ve karakterleri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Equinox Oyuncuları ve Karakterleri

Equinox dizisi Netflix’te yayınlandıktan hemen sonra izleyicilerin merak ettiği bir diğer konu da Equinox dizisinin oyuncularının kim olduğu ve hangi karakteri canlandırdıkları oldu. Biz de size dizi karakterlerini tanıtacağız.

ASTRİD

Oyuncular: Viola Martinsen(1999) – Danica Curcic( 2020 yılındaki Astrid)

LENE

Oyuncu: Hanne Hedelund –

DENNIS

Oyuncu: Lars Brygmann

İDA

Oyuncu: Karoline Hamm

AMELİA

Oyuncu: Fanny Leander Bornedal

JAKOP

Oyuncu: Ask Emil Mossberg Truelsen

 

 

 

 

Equinox – Netflix – Dizi Konusu ve İncelemesi” için bir yorum

  • 19 Ocak 2021 tarihinde, saat 23:46
    Permalink

    ben Astridin neden istendiğini ve alındığında neden öz olmayan ablasına kavuştuğunu anlamadım. İdanın da Astridin de annesi farklı babası aynı mı ? Yani İda ile astrid arasındaki bağlantı nedir ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir