En İyi Casey Affleck Filmleri

12 Ağustos 1975 doğumlu ünlü oyuncu Casey Affleck, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir. Sinemaya adım attığı günden bu yana birçok filmde rol almış ve bazı filmlerin senaryosunu yazmıştır. İsminden her zaman başarıları ile söz ettiren Affleck, Oscar ve Altın Küre ödüllerine de aday gösterilmiştir. Bu yazımızda en iyi Casey Affleck filmleri üzerine bir liste yaptık. İyi seyirler…

15. Kod 999 – Triple 9 – 2016 – IMDb: 6,0

Yönetmen: John Hillcoat

Michael Atwood suç dünyasında önemli işlere imza atan bir adamdır. Sıradan işlerle vakit kaybettiklerini düşünen karakterimiz ve arkadaşları, parayla ayarladıkları polisler ile bir bankadan kasa çalarlar. Kasanın içinde sanılanın aksine para değil önemli bilgiler vardır. Bu bilgiler ile önemli suçluların hapse düşmesine engel olurlar. Büyük bir paranın hayalini kuran karakterlerimiz, bu işten sonra para yerine son bir görev daha alırlar. Görev ise önemli bir konumda bulunan bir polis memurunun öldürülmesidir. İnce düşünülmüş bir planla görevi yerine getirmek için harekete geçen karakterlerimiz, işlerin yolunda gitmemesiyle kendilerini büyük bir kaosun içinde bulacaklardır.

14. Kule Soygunu – Tower Heist – 2011 – IMDb: 6,2

 

Yönetmen: Brett Ratner

New York şehrinde büyük bir binanın yöneticisi olan Josh Covacs, işinde oldukça ustalaşmıştır. Artık her şeyden haberi olmakta ve çeşitli yollarla köşeyi dönmektedir. Binanın en üst katında ise, büyük bir suç işledikten sonra ev hapsiyle cezalandırılan Arthur Shaw ismindeki borsacı yaşamaktadır. Bu borsacının sahtekarlıklarından mağdur olan çalışanlar ve Josh büyük bir plana imza atacaklardır. Kaybettikleri paraları geri almak ve Arthur’a unutulmaz bir ders vermek için kolları sıvayan ekip, binaya hâkim oldukları için her şeyin kolay olacağını düşünmektedirler. Bu macerada karakterlerimizin başına birçok şey gelecek ve işler her zaman istedikleri gibi gitmeyecektir. Peki ya hikâyenin sonunda bekledikleri unutulmaz intikama kavuşabilecekler midir?

13. Gerry – 2002 – IMDb: 6,2

Yönetmen: Gus Van Sant

İkisinin de ismi Gerry olan iki arkadaş, çölde bir araba yolculuğuna çıkmışlardır. Bu yolculuk sürüp giderken, amaçları ve kim oldukları belli değildir. Sadece uzun bir yolculuğa çıktıkları ve bir şeylerin peşinde oldukları anlaşılmaktadır. Bir süre sonra arabadan inerler ve yollarına yürüyerek devam ederler. Zaman geçtikçe bu ıssız arazide aç ve susuz kalacaklardır. Kaybolmanın verdiği panikle karakterlerini ortaya koyan ikili izleyiciye kim olduklarına ve geçmişlerine dair birçok bilgiyi vereceklerdir. Büyük bir yüzleşmeye tanık olduğumuz filmde karşımıza çıkan karakterlerden biri Casey Affleck tarafından canlandırılmaktadır.

12. Yalnız Jim – Lonesome Jim – 2005 – IMDb: 6,6

Yönetmen: Steve Buscemi

Hayatta büyük hedefleri olan ve hiçbir zaman kendisini bulunduğu konumla sınırlı tutmak istemeyen Jim, daha iyi bir hayat için New York’a taşınmıştır. Başlarda bu ışıltılı hayata uyum sağladığını düşünse de kısa süre sonra işler içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Karakterimiz de çareyi geldiği yere geri dönmekte ve aile evine yerleşmekte bulur. Ruhsal durumu da bu süreçten sonra oldukça kötü bir halde olan Jim, ailesinin içinde bulunduğu huzursuzluklarla daha da kötü bir yaşantıya sahip olacaktır. Ailesinin bireysel sorunlarının ve birbirlerine karşı ilgisizliğinin onu bunalttığı bir dönemde, karşısına çıkan Anika ismindeki kadın her şeyin değişmesine neden olacaktır. Oğlu ile yaşayan bu kadın ile daha fazla vakit geçirdikçe, hayatını yoluna sokmak için güç bulacak ve zorlukları aşacaktır. En iyi Casey Affleck filmleri arasında yer alan bu yapımı kesinlikle izlemelisiniz.

11. Sonsuz İhtiras – To Die For – 1995 – IMDb: 6,8

Yönetmen: Gus Van Sant

Hedefleri doğrultusunda her şeyi yapabilecek kadınlar, en tehlikeli insanlardır. Filmde ana karakter olarak karşımıza çıkan Suzanne Stone da bu tipte bir kadındır. Başarılı bir televizyon sunucusu olmak için yapamayacağı şey yoktur ve bu hedef doğrultusunda karşısına çıkan tüm engelleri aşmaya kararlıdır. Kendisine büyük bir hayranlık duyan kocası ise, karakterimizin planlarının dışında kalacaktır. Öyle ki günü geldiğinde büyük bir komployla kocasından kurtulacak ve daha kolay yoldan hedefine ulaşmaya çalışacaktır. Gözünü kör eden bu tutkusu, karakterimizin başına birçok olayın gelmesine sebep olacaktır. Bu sırada onu yakından tanıyan insanlar ise gerçek yüzünü görecek ve ondan uzaklaşacaklardır.

10. Zor Saatler – The Finest Hours – 2016 – IMDb: 6,8

Yönetmen: Craig Gillespie

Engin dalgaların arasında geçen hikâyede, sahil güvenlik ekiplerinin karşılaştığı eşi görülmemiş bir olay ele alınıyor. 1950’li yılların başında meydana gelen büyük fırtına, o sırada denizde yol alan petrol tankerine hasar vererek su almasına sebep olur. Bu sırada gemide bulunan mürettebat ise zorlu bir yaşam mücadelesiyle karşı karşıya kalacaktır. Mürettebattan sorumlu mühendis ise tüm bu olayları kontrol altına almaya çalışacak ve herkesi sağ salim karaya ulaştırmak için uğraş verecektir. Karada bulunan yetkililer ise benzerine daha önce rastlamadıkları bu olayı en az kayıpla atlatmaya çalışacaklardır. Gerilimi iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu filmde, kendinizi karakterlerimizle aynı duyguları hissederken bulacaksınız.

9. Kardeşim İçin – Out of the Furnace – 2013 – IMDb: 6,8

Yönetmen: Scott Cooper

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Russell ve kardeşi Rodney, bir şeylerin düzelmesi için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadırlar. Yaşadıkları küçük kasaba ise hedeflerine ulaşma yolunda onlara hiçbir şey sağlamamaktadır. Hayat tüm zorluğuyla devam ederken, kardeşlerden Russell hapse düşer ve bu onlar için büyük bir yıkımın başlangıcı olur. Bununla birlikte diğer kardeş Rodney’in de yeraltı çeteleriyle girdiği ilişki, kendisinin sonunu getirir. Hapiste özgürlüğüne kavuşmak için gün sayan Russel için hayatta tek bir amaç kalmıştır. O da her şeyden çok sevdiği kardeşinin intikamını almaktır. Filmin ilerleyen sahnelerinde, karakterimizin intikam ile özgürlük arasında yapacağı zorlu seçim gözler önüne seriliyor.

8. Bir Hayalet Hikayesi – A Ghost Story – 2017 – IMDb: 6,9 

            

Yönetmen: David Lowery

Bazı şeyler öldükten sonra da peşinizi bırakmaz. Öyle ki huzursuz bir ruh, bazen bir yolunu bularak eski günlere dönmeye çalışır. Böyle bir konunun ele alındığı bu filmde de aşk ve öfkenin birleşiminin ne gibi sonuçlar doğurabileceği gözler önüne seriliyor. David Lovery imzasıyla karşımıza çıkan filmde, sanatsal dokular ve ince işlenmiş olay örgüsü ön plana çıkıyor. Filmde Casey Affleck oyunculuğu da göze çarparken, eşsiz bir eser izleyici ile buluşuyor.

7. Amy’nin İzinde – Chasing Amy – 1997 – IMDb: 7,3

Yönetmen: Kevin Smith

Dikkat çekici bir çizgi romanın yaratıcıları olan Holden ve Banky, her şeyi birlikte yapmaktadırlar. Uzun süredir büyük bir aşk beslediği Alyssa’nın lezbiyen olduğunu öğrenen Holden, en büyük hayal kırıklığını yaşamış olur. Yine de kısa süre sonra yakınlaşan ve ciddi bir ilişkiye başlayan ikili, Banky’den oldukça uzaklaşmışladır. Holden ise sevgilisinin geçmişinin bir gün tekrar etkisini göstereceğini ve mutluluklarının bozulacağını düşünmektedir. Bir yandan da Banky ile olan arkadaşlığının gittiği nokta, ona büyük bir üzüntü vermektedir. Little Kid rolünün Casey Affleck tarafından canlandırıldığı bu filmde, ikilemde kalmış bir ilişkinin tüm detaylarına şahit olacaksınız.

6. Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı – The Assassination of Jesse James – 2007 – IMDb: 7,5

Yönetmen: Andrew Dominik

Küçük Robert Ford, büyük bir çetenin liderliğini yapan Jesse James’e ilgi duymaktadır. Karakterimiz biraz büyüyüp genç bir adam olduğunda, ilgi duyduğu bu adam ile karşılaşma fırsatı bulacaktır. Suç dünyasının içinde büyük işlere imza atan Jesse, bu karşılaşmanın ardından pek de iyi şeyler yaşamayacaktır. Öyle ki yakalanması halinde başına konulan ödül, onu büyük bir hedef haline getirirken; Robert Ford’un bu adama duyduğu ilginin asıl sebebi ortaya çıkacaktır. Kime güveneceğini bilmeyen Jesse James, kısa süre sonra kendini bir kapanın içinde bulacaktır. Batı filmleri ilginizi çekiyorsa, kahverengi renk tonlarıyla eşsiz bir hikâye izleyeceğiniz bu filme mutlaka göz atmalısınız.

5. Kızımı Kurtarın – Gone Baby Gone – 2007 – IMDb: 7,7

Yönetmen: Ben Affleck

En iyi Casey Affleck filmleri listesi yapıp bu filme yer vermesek olmazdı. Küçük bir kız çocuğunun ortadan kaybolmasının ardından, güvenlik güçleri bu olay üzerine bütün enerjilerini harcamışlardır. Yine de 4 yaşındaki bu kızdan hiçbir izin bulunamaması, ailenin sabrını taşırmıştır. Kızın teyzesi olan Mc Cready, yeğenine tüm ailenin tekrar kavuşması için her şeyi yapmaya hazırdır ve özel bir dedektif tutarak bu olayın üstüne gitmeye karar verir. Kısa süre sonra görüştüğü dedektifler ise, böyle bir olayla pek karşılaşmadıkları ama ellerinden geleni yapacaklarını belirtirler. Bu dedektiflerin bölgeye hâkim olması ve güvenlik güçleriyle bir bağlantıları olmaması; ailenin asıl tercih sebebidir. Araştırmalar hız kazanıp, günler geçtikçe farklı suç örgütleri ve gizli sırlar ortaya çıkacak, olaylar aydınlanmaya başlayacaktır.

4. Ocean’s 11 – 2001 – IMDb: 7,8

Yönetmen: Steven Soderbergh

Yetenekli ve oldukça zeki bir hırsız olan Danny Ocean, aksiyonun eksik olmadığı bir hayat yaşamaktadır. Öyle ki uzun süredir kaldığı hapishaneden çıkmasını kısa süre kala dahi yeni soygun planlarını gözden geçirmektedir. Bu planları uygularken belli prensiplere bağlı kalan karakterimiz, bu işi bir sanatçı inceliğiyle yapmaktadır. Bir sonraki hedef ise; üst düzey güvenlik önlemleriyle korunmasının yanında, paranın su gibi aktığı bir kumarhanedir. Günler sonra tüm planlar gözden geçirilir ve eksik hiçbir şey kalmadığında, yanına aldığı 11 adamı ile işe koyulurlar. Aksiyon ve gerilimin hiç eksilmediği filmde; karakterlerimizin başından geçenler size heyecanlı dakikalar sunacak.

3. Yaşamın Kıyısında – Manchester by the Sea – 2016 – IMDb: 7,8

Yönetmen: Kenneth Lonergan

Tesisatçılık, elektrikçilik gibi çeşitli işlerle uğraşan Lee Chandler, yalnızlığı ile küçük bir evde baş başadır. Yıllar böyle geçip giderken, heyecansız bir hayat yaşayan karakterimizin aldığı haberle bu durum değişir. Abisinin büyük bir rahatsızlık geçirdiğini ve hastaneye kaldırıldığını öğrenen karakterimiz, yıllardır uğramadığı şehre geri döner. Abisinin kaldırıldığı hastaneye şehre vardığında ise, çok geç kaldığını öğrenir. Bu durumun içinde yarattığı sıkıntının yanında, abisinin oğlu da kendisine emanet edilmiştir. Şehirde kurduğu düzeni bırakmak ile yeğeni Patrick’i şehirden götürmek arasında kalan karakterimiz için işler hiç de kolay olmayacaktır. Bunun yanında, eski anılarının peşini bırakmadığı bu yerde kaldıkça karamsar bir ruh haline bürünmektedir. Lee Chandler karakterinin Casey Affleck tarafından canlandırıldığı bu filmde insan ilişkilerine farklı bir açıdan bakarak eşsiz bir hikâye izleyeceksiniz.

2. Can Dostum – Good Will Hunting – 1997 – IMDb: 8,3

Yönetmen: Gus Van Sant

Sıradan insanları geride bıraktığı zekâ seviyesi ile dikkat çeken Will Hunting, buna rağmen temizlikçilik yaparak hayatını kazanmaya çalışmaktadır. MIT kuruluşunda çalıştığı günlerden birinde yazı tahtasında sanki onun için bırakılmış gibi duran bir matematik sorusuyla karşılaşır. Bu soruyu tahtaya yazan profesör, sorunun çözülmesinin imkânsız olduğunu düşünse de karakterimiz bu soruyu kolayca çözer ve işine devam eder. Zamanla bu durumun ve karşısındaki adamın zekasının farkına varan profesör, karakterimiz ile yakınlık kurar ve ona farklı sorular sormaya devam eder. Her şey güzel giderken Will’in başı belaya girecek ve bu sorunu birlikte atlatmaya çalışacaklardır. Farklı anlatımıyla en iyi Casey Affleck filmleri arasına girmeyi başaran bu yapım, film kütüphanenizde mutlaka yerini almalı.

1. Yıldızlararası – Interstellar – 2014 – IMDb: 8,6

Yönetmen: Christopher Nolan

Bazı zamanlar tüm hayatınızı ve sevdiklerinizi etkileyecek önemli kararlar vermeniz gerekir. Bu filmde de vereceği karar ile çocukları ile insanlığın kaderi arasında seçim yapması gereken bir adamın hikayesi ele alınıyor. Teknik bilgisi oldukça yüksek olan karakterimiz Cooper, eskiden NASA’da görev yapmış bir pilottur. Gezegenimizin karşılaştığı felaketler, en önemli ihtiyaçlar dışındaki tüm meslekleri ortadan kaldırmış ve karakterimiz de çiftçilik yapmaya başlamıştır. Günler böyle geçip giderken, kızı Murphy bazı garip olaylar yaşamaya başlar. Odasında bazı şeyler olmakta, küçük kıza çeşitli işaretler vermektedir. Bu durumun, kızının hayal gücünden kaynaklandığını düşünen karakterimiz bu olayı pek de önemsemez. Kısa süre sonra karşılaştığı şeyler ise onu çok şaşırtacak ve eski günlerine geri dönmesine neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir