Drone ile Para Kazanma Yöntemleri

Dünyanın her yerinde yaş ve cinsiyet fark etmeden herkesin büyük ilgisini çeken Drone ya da bir diğer adıyla İnsansız Hava Araçları(İHA) hiç şüphesiz günümüzde hava teknolojileri anlamında çok hızlı bir yükseliş ivmesi yakalayan mükemmel bir mühendislik harikası. Türkçesi yerden kumandalı hava cihazı olan bu teknoloji harikaları ilk olarak A.M LOW tarafından 1916 yılında geliştirilmiş olup, takip eden yıllarda ise sınırlı sayıda üretilen otomatik uçak 1. Dünya Savaşı sırasında kullanıldı. Günümüzde de hem hobi hem de bir para kazanma alternatifi olarak kullanılan bu teknolojiye gönül veren kişiler drone ile para kazanma yollarını arıyorlar.

Drone ile Para Kazanma Yolları

Gökyüzündeki göz olarak anılan ve teknolojinin tüm imkanlarından faydalanan drone teknolojisi yeni meslek dallarının önünü açabilir. Günümüzde drone kullanabilen ve bu aktiviteyi seven herkes, bu işi kendisi için bir gelir kaynağı haline dönüştürebiliyor. Eğlence sektörünün yoğun olduğu yerlerde, deniz kıyılarında, düğünlerde, nişan törenlerinde veya turistik amaçlı yapılan gezilerde, insanların seyahat dönüşlerinde birbirinden farklı anıları, çok farklı açılar ile görüntülemeyi başarabilen bu uzaktan kumandalı uçaklar, gerekli eğitim sertifikaları alındığında ve bu işi yapacak kişiler yeterli tecrübeye ulaştıklarında drone ile rahatlıkla gelir elde edebiliyorlar. Kendinizi bu işe hazır hissettiğinizde çevrenizdeki arkadaşlarınızla veya iş dünyanızda bulunan çalışma arkadaşlarınızla görüşüp, onlara kendi işinizi ve uygulama şeklinizi anlatabilirsiniz. Drone ile para kazanma yollarından bazıları şunlardır;

1. Organizasyonlarda Görev Almak

Drone ile para kazanma yollarından en ön planda olan yol; düğün, nişan, kına gibi alanlara hizmet veren fotoğrafçılık sektöründeki firmalar ile görüşmeler gerçekleştirip çalışmaya başlayamaktır. Bu sayede organizasyonlarında farklı bir şeyler arayan kişilere hizmet verebilir ve bu sayede iyi paralar kazanabilirsiniz.

2. Drone Pilotluğu Eğitimi Vermek

Eğer bu konuda kendinizi yeterince deneyimli hissediyorsanız, sizin için drone ile para kazanma yöntemlerine bir yenisi daha eklenmiş demektir. Bu işe gönül veren ama henüz yeterince deneyimi olmayan kişilere, güvenli bir şekilde drone kullanmayı öğretebilir ve deneyiminizi kazanca dönüştürebilirsiniz.

3. Sportif Kameramanlık Yapmak

Drone teknolojisi geliştikçe bu teknolojiye ilgi duyan alanlar arasına spor da son hızla girmiş bulunuyor. Her gün daha sık olmak üzere, çeşitli olimpiyat, maraton ve müsabakalar gökyüzünden kayıt altına alınıyor. Siz de yetenekli bir drone pilotu olduğunuzu bu etkinliklerde kanıtlayabilir ve gökyüzünün aranan ismi olabilirsiniz.

4. Güvenlik Faaliyetinde Bulunmak

Bugüne kadar en azından bir kere önemli bir ismin ziyaret ettiği bölgede, gökyüzünü droneların süslediğine tanık olmuşsunuzdur. Tahmin edebileceğiniz gibi, sakıncalı kişilerin tespiti, çevresel risklerin analizi gibi birçok güvenlik durumunda dronelar ve bununla birlikte tabiki drone pilotlarına ihtiyaç duyuluyor. Eğer dikkatli ve refleksleri kuvvetli biriyseniz drone ile para kazanma yöntemleri arasında kariyer yapabileceğiniz en iyi alanlardan biri güvenlik faaliyetleri olarak görünüyor.

5. Drone ile Kargo Hizmeti Sunmak

Dronelara ilgili her birey, Amazon’un hayata geçirmeye başladığı drone kargo hizmetinden haberdardır. Uygun ebattaki yükleri başarıyla taşıyan droneler, gün geçtikçe bu alanda daha sık kullanılmaya başlayacak. Siz de eğer yüksek nüfuslu bir bölgede taşıyorsanız, drone ile bu tür özel kargo taşımacılığı yapabilir ve önemli paralar kazanabilirsiniz. Tabi bunun için şans faktörü de oldukça önem arz ediyor.

Ehliyetsiz Drone Kullanmanın Cezası Var mı?

Ulaşımdan sağlığa, askeri hizmetten sağlık sektörüne kadar birçok alanda yaygınlaşan İnsansız Hava Araçları, hayatımızın neredeyse her alanında kullanılmaya başlayan bir unsur haline gelmiş durumda. Drone ile para kazanma fikrindeki insanlar da yasal yükümlülükleri merak ediyor. Genellikle hobi amaçlı kullanılan bu teknoloji için gerekli izinleri almak gerekiyor. Her ülkede olduğu gibi,bizim ülkemizde de ağırlıklarına göre ayrılan bu araçları, gerekli mercilere bildirmeden ve uçuş izni almadan kullanmak, cezaları bakımından büyük risk içeriyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki bu cezalardan ağırlığı 500 gramdan hafif olan İnsansı Hava Araçları muaf tutuluyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine bakıldığında, 2018 yılı sonu itibarıyla Drone sayısı 35 bin 366’ya, İHA sayısı ise 27 bin 439’a ulaşmış durumda.

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Günümüzde genellikle drone adıyla kullanılan ve herkesi uçmaya başladığında kendisine odaklayabilen İnsansız Hava Araçları’nın kullanılabilmesi için önceki yıllarda yürürlüğe giren SHT-İHA yönetmeliği ile birlikte drone kullanıcılarına yönelik sertifika, yani drone ehliyeti alma yolu açıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatlarına göre insanların yaşadığı yerleşim yerlerinde izin almak ve ticari anlamda drone uçuşu yapabilmeniz için yasal zorunluluk haline gelen bu eğitimi başarıyla almak ve size verilen sertifikayı yanınızda bulundurmak zorundasınız. Eğitimi başarı ile tamamlanınca alınabilen bu ehliyet, ülke çapında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği yetkili uçuş eğitim kuruluşlarından alınabiliyor. Drone yani İnsansız Hava Aracı ehliyeti için uygun fiyat gruplarına göre 800 ile 1500 lira arasında değişkenlik gösteriyor.

Drone Fiyatları

Drone ile para kazanma yöntemlerini araştıran kişilerin aklına takılan bir diğer şey de doğal olarak bu fantastik makinelerin fiyatları oluyor. Piyasa ise her kullanıcıya farklı yeteneklere ve fiyatlara sahip onlarca seçenek sunuyor. Drone kullanmak için başlangıç düzeyinde bir insansız hava aracını çok uygun fiyatlara bulabildiğiniz gibi, zamanla ihtiyaçlarınız arttıkça drone fiyatları da epey yükseliyor. Fiyatların yükselmesi ise insansız hava araçlarının sahip oldukları donanım miktarıyla paralellik gösteriyor.

Bu işleri hobi olarak yapmak isteyenlere bizim tavsiyemiz, bütçesini zorlamayacak bi drone ile başlamalarıdır. Bunun yanında ihtiyaçlarınızı karşılayan drone fiyatları bütçenizi aşıyorsa aynı modelin ikinci el pazarına göz atmanız da faydalı olacaktır. Bir diğer husus da bütçeniz çok iyi modellere yetiyor olsa bile, henüz bu işlerde yeniyseniz daha düşük bir modelle insansız hava aracı kullanmayı kavramanız daha iyi olacaktır. Bu adımdan sonra kendi ihtiyaçlarınızı belirleyebilir ve uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanabileceğiniz cihazınızı satın alabilirsiniz.

Drone fiyatları konusunda konuşacak olursak, piyasada drone olarak nitelendirebileceğimiz cihazların başlangıç fiyat bandı 200-300 lira bandından başlıyor. Fakat bu cihazlar beraberinde pil şişmesi, zor bir kontrol mekanizması veya parçasının çok kalitesiz olması gibi çok sık karşılaşılan sorunları doğurduğu için tavsiye etmiyoruz. Bu tür cihazlar yerine örneğin DJI markasının uygun fiyatlı modelleri kontrol mekanizması ve ürün kalitesi açısından çok daha yerinde bir tercih olacaktır. Örneğin DHI Phantom fiyat-performans oranı yüksek göz atabileceğiniz bir drone serisidir.

Kısaca sağlıklı verim alabileceğiniz başlangıç seviyesi bir drone 1000 TL bandından başlamaktadır. Daha ucuz modellerde karşımıza çok sık çıkan sorunlardan dolayı tercih etmenizi tavsiye etmemekteyiz. Başlangıç seviyesinden sonra maddiyat problem değilse, ihtiyaçlarınıza göre daha gelişmiş modellere yönelebilirsiniz. Drone dünyasında binlerce çeşit ve özellikte ürün olduğu için fiyat açısından bir üst sınır bulunmamaktadır.

Bu bilgilerin yanında piyasada sık rastlanan en iyi drone modelleri; Go Pro Karma, Parrot Bebop 2, DJI Spark, DJI Mavic Pro, DJI İnspire 2 ve DJI Phantom 4 Pro cihazlarıdır. Bu modelleri bütçeniz yetiyorsa gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir