Diş Beyazlatma Sağlıklı Mı?

Yaşlılık nedeniyle insanların kendine gerekli özeni göstermemesi, aşırı çay ve kahve tüketimi, çağımızın en büyük sorunu olan sigara, çeşitli antibiyotikler ve diş ağrısı için yapılan dolgular dişlerimizin renklenmesine neden olabilmektedir. Bu durum dış görünüş olarak da bir hayli kötü sonuçlar vermektedir. Bazi istisna durumlarda ise doğuştan dişlerimiz koyu renkte olabilmektedir. Bu durumdan şikayetçi olan bir çok insan mevcuttur.  Günümüz teknolojisinde bu problemi çözmenin ve basit bir yolu vardır. Bu yol, uzman doktorlar tarafından uygulanan diş beyazlatma işlemidir. Bu yöntemi kullanan veya kullanmayı düşünen kişilerin akılan ise ‘Diş beyazlatma sağlıklı mı?‘ sorusu gelmektedir.

Diş nasıl beyazlatılıyor?

Diş beyazlatma işlemi,  peroksid adlı bir kimyasal madde içerikli jel yardımıyla yapılmaktadır. Diş minesinde istenmeyen bir şekilde oluşan “çirkin” renklenmeleri ağartmak ve güzel bir görünüme kavuşturmak için yapılan bir işlemdir. Beyazlatma işlemine henüz başlamadan önce, detaylı bir şekilde ve büyük bir özenle diş taşı temizliği yapılır. Çünkü bu oldukça önemli bir durumdur. Sonrasında ise diş etleri koruyucu bir tabakayla kapatılır yani zarar görmesini önler. Dişlerin üzerine beyazlatma işini sağlayacak olan kimyasal içerikli jel sürülür. Yaklaşık 20 dakika boyunca beyaz bir ışık verilir. Yeterli, istenilen düzeyde beyazlatma sağlanamazsa daha sonralarda işlem bir kaç kez daha tekrarlanır. Bu sayede birçok insan kötü görünümlü, sarı tonlarındaki dişlerden; bembeyaz dişlere kavuşmaktadır.

Kalıcı zarar var mı?

Diş beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir kalıcı zararı var mı? Uzman diş hekimleri kontrolünde uygulanan beyazlatmanın, dişlere gözle görülen hiç bir zararı yoktur. Dişe hiç bir şekilde zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma ve kanıt mevcuttur. Bazı istisnâi kişilerde diş beyazlatma tedavisi sonrası sıcak-soğuk hassasiyeti gelişebilir. Ancak bu oldukça düşük bir olasılıktır. Akılda bulundurulması gereken ve dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; piyasada hiç bir denetim uygulanmadan satılan, içeriğinde dişlere oldukça zararlı kimyasal maddeler olabilecek ürünlerin kullanılmamasıdır. Kontrolsüz bir biçimde kullanılan diş beyazlatma ürünleri, diş ve diş etlerinde yapısal bozukluklara neden olabilmektedir. Bu da diş sağlığı için önemli bir tehdit olmakla birlikte, ilerleyen durumlarda diş kayıplarına kadar gidebilir.

Diş beyazlatma işlemine gitmeden önce yapılması gereken bir şey var mı?

Beyazlatma işlemi için öncelikli olarak ağız sağlığınızın yerinde olması gerekir. Bu yüzden işlemi yaptırmak istediğiniz tarihten önce iyi bir diş hekimine genel ağız muayenesi yaptırmalısınız. Bu sayede ağzınızda yer alan sağlık problemleri tespit edilebilir ve beyazlatılması planlanan yüzeyin ulaşılabilir olduğundan emin olunur. Diş taşları, diş plağı gibi durumlar; beyazlatma işleminden önce çözüm bulunması gereken rahatsızlıklardır.

Diş beyazlatma işleminden sonra dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Beyazlatma işleminin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için operasyondan sonra da dikkat etmeniz gereken birtakım şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi ilk gün baskın renkli şeyler yememek ve içmemektir. Bunun sebebi leke bırakma gücü yüksek olan besinlerin henüz yeni işlem uygulanmış diş minesinin rengine zarar verebilmesidir. Ayrıca aşındırıcı gücü yüksek olan asitli içecekler ve diş hassasiyeti yaşatabilecek aşırı sıcak veya aşırı soğuk besinler tüketmemelisiniz.

 

♦Ayak kokusu ile başınız dertte mi? O halde ‘Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?‘ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir