Dark Dizi Konusu – Karakterleri ve Oyuncuları

Zaman, içinde hepimiz için bilinmezlikler saklayan bir kavramdır. Ne getireceği veya ne götüreceğini önceden bilmemiz ve zamanın önüne geçmemiz bu yüzden mümkün değildir. Evren, yaşam ve zaman üzerine tüm algılarınızı değiştirecek bir Alman dizisi olan Dark konusu ile size eşsiz bir hikaye sunuyor.

Yaratıcılığını Baran bo Odar ve Jantje Friese isimlerinin yaptığı ve Netflix dizi izleme platformunda izleyici ile buluşan Dark, bilimkurgu ve drama temalı bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak zaman yolculuğu ve bu yolculukların insanlar üzerindeki etkilerini ele alan dizi; türe ilgi duyanlara büyük bir macera sunuyor. Diziyle birlikte ünlerine ün katan; Daan Lennard Liebrenz, Lisa Vicari, Moritz Jahn, Paul Lux, Oliver Masucci, Stephan Kampwirth ve Angela Winkler gibi başarılı isimler oyuncu kadrosunu süslüyor. 

Dizi birçok Netflix yapımının aksine Almanca orijinal diliyle izleyicilerini karşılıyor. Başlarda bu dile yatkınlığı olmayanlara oldukça farklı gelse de zamanla alışılıyor. 1 Aralık 2017 tarihinde yayınlanmaya başlayan dizi, son zamanların en çok konuşulan yapımları arasında yer alıyor. Öyle ki Dark konusu ve farklı karakterleri ile yakaladığı bu başarıyı IMDb sitesinden aldığı 8,7 puan ile kanıtlıyor.

Dark Konusu ve İncelemesi

Hayatta çoğu kez zamanın bize verilen bir hediye olduğunu düşünürüz. Bu her zaman doğru olmayabilir. Özellikle eşsiz bir konuya sahip bir dizi olan Dark, zaman üzerine düşüncelerinizi baştan sona değiştirecek.

Diziye uzun süredir sessiz sakin bir yer olan Winden kasabasında başlıyoruz. Bu uzun sessizliği bozan şey kasabada bulunan nükleer santral yakınlarında bir çocuğun kaybolması oluyor. Tüm kasaba seferber olsa da çocuktan bir iz bulunamıyor. Bu olaylar bazı kişilerin aklına 33 yıl önce yaşanmış benzer olayları getiriyor.

Dizide birbirleri arasında çeşitli bağlar bulunan dört ailenin hikayesine odaklanıyoruz. Bu sırada aile üyelerinden birinin intiharı her şeyi geri dönülmez bir şekilde değiştiriyor. Öyle ki intihar eden Michael ismindeki adamın oğlu olan Jonas bu olaydan çok etkileniyor ve asla yapmayacağı şeyler yapmaya başlıyor.

Dark dizi konusu ve detaylarına hakim oldukça büyük bir karmaşanın içinde olduğumuzu fark ediyoruz. Kaybolma olaylarının yaşandığı santralin yakınında bir mağara bulunuyor. Kısa süre sonra bu mağaranın uzay-zaman düzleminde bir delik açtığını ve zaman yolculuğuna olanak tanıdığını öğrendiğimizde büyüleyici bir gerçeklikle karşı karşıya kalıyoruz.

Zaman yolculuğunun hikaye üzerindeki etkilerine tanık oldukça, 4 ailenin aralarındaki gizli bağlar da ortaya çıkıyor. Öyle ki bir yerden sonra başı ve sonu olmayan bir kısır döngüye giriyoruz. Geçmiş, gelecek ve günümüz, her şey sonsuz bir döngüyle birbirine bağlı… Peki tüm sırları ortaya çıkarmak Dark karakterleri arasında nasıl bir etkiye yol açacak ve bu kısır döngüden kurtulmak mümkün olacak mı?

Dark Karakterleri ve Oyuncuları

Mikkel Nielsen

Oyuncular: Daan Lennard Liebrenz

Ulrich ve Katharina Nielsen’in oğlu olan Mikkel, zaman yolculuğunun ilk kurbanlarından biri olmuştur. Mağara çevresinde gezindikleri sırada çıkan karmaşa onu bu yolculuğa sürüklemiş ve bulunduğu zamandan 33  yıl öncesine gitmesine sebep olmuştur. Karakterimiz bir daha geri dönemeyecek ve onu evlat edinen bir hemşire ile kendine yeni bir hayat kuracaktır. İlerleyen süreçte ise Dark karakterleri arasında büyük bir yükseliş yakalayacaktır.

Ulrich Nielsen

Oyuncular: Oliver Masucci – Ludger Bökelmann

Mikkel’in babası olan Ulrich, 33 yıl önce kardeşini de aynı şekilde kaybetmiştir. Bu yüzden tüm bunların tesadüf olmadığını düşünmektedir. Nükleer santral yakınlarında bulunan ve kardeşine çok benzeyen bir ceset bulunması da karakterimizi harekete geçirecektir. Karakterimizin oğlunu bulmak için birçok şeyi feda ettiğine şahit olacağız. Dark dizi karakterleri arasında bizleri en çok üzen Ulrich Nielsen…

Katharina Nielsen

Oyuncular: Jördis Triebel – Nele Trebs

Katharina oğlunun kaybına alışamadan, kocası Ulrich’in de kaybıyla yıkılmıştır. Kasabanın okulunda çalışan kadın, sevdiklerine ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Bu sırada etrafındaki çoğu kişi onu yalnız bırakacaktır.

Jonas Kahnwald

Oyuncular: Louis Hofmann – Andreas Pietschmann

Babasının ölümünden sonra darmadağın olan karakterimiz, zaman yolculuğu hikayesinde çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki Jonas hem geçmişte, hem gelecekte gezinecek ve farklı yaşlarda karşımıza çıkacaktır. Dark konusu itibariyle bir bilim-kurgu yapımı olsa da, Jonas’ın hikayesi büyük bir dramı beraberinde getirmektedir. Öyle ki bir süre sonra doğru ve yanlışı ayırt edememeye başlayacak; gelsin hayat bildiği gibi felsefesiyle son gaz devam edecektir.

Michael Kahnwald

Oyuncular: Sebastian Rudolph – Daan Lennard Liebrenz

Tüm hikayeyi başlatan ve döngüye sebep olan olayları tetikleyen Michael, Jonas’ın babasıdır. Geçmişte yaşadığı olayları birer birer tekrar yaşamaya başlaması onu delirme noktasına getirir ve kendisini öldürmekten başka bir çıkış yolu bulamaz. Bu olayın arkasında 33 yıl önce yaptığı zaman yolculuğu ve günümüzde kendisinin genç haliyle karşılaşması yatmaktadır. Michael bize baba olmanın zorluklarını anlatıyor ve büyük bir ikilem sunuyor.

Hannah Kahnwald

Oyuncular: Maja Schöne – Ella Lee

Michael ile çok küçük yaşta tanışan Hannah, bu garip çocuğa karşı bir şeyler hissetmeye başlamıştır. Yaptıkları evlilikten doğan Jonas, babasının intiharından kısa süre sonra kaybolduğunda karakterimizin elinde hiçbir şey kalmayacaktır. Bu da onu korkusuz biri haline getirecektir.

Charlotte Doppler

Oyuncular: Karoline Eichhorn – Stephanie Amarell

Kasabada polis memmurluğu yapan Charlotte, başlarda tüm olan biteni basit bir kaçırma vakası olarak görse de zamanla fikirleri değişecektir. Bunun sebebi karşısına çıkan delillerin, inanılması güç olayları işaret etmesidir. Kısa süre sonra zaman yolculuğunun gerçeklerini çözecek ve aynı zamanda kendi geçmişine doğru büyük bir yolculuğa çıkacaktır.

Peter Doppler

Oyuncular: Stephan Kampwirth

Peter, kasabada psikologluk yapmaktadır ve Charlotte ile evlidir. Bu evlilik pek de iyi gitmemektedir. Karakterimizin cinsel yönelimlerinin değişmesi ve evliliğinden mutlu olmaması, ailesini yıkımın eşiğine getirecektir. Peter aynı zamanda Jonas’ın ruhsal durumuyla ilgilenmekte ve bu sayede olaylara yakından tanık olmaktadır.

Dark Dizisinin Yeni Sezonu Ne Zaman Başlıyor?

2. Sezonu 21 Haziran 2019 tarihinde izleyici karşısına çıkan Dark konusu ile herkesi etkisi altına aldı ve yılın en çok konuşulan yapımlarından biri oldu. İzleyiciler bu başarının ardından yeni sezon tarihini merak etmeye başladılar. Dark 3. sezonu henüz Netflix tarafından resmi bir onay almadı. Yine de büyük bir kitleye hitap eden bu dizinin 3. sezonu ile 2021 yılında izleyici karşısına çıkacağını tahmin ediyoruz. Yeni bilgiler geldikçe güncel gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Güncelleme: 9 Mayıs 2020

Aylardır beklediğimiz haber kısa süre önce geldi. “Dark yeni sezonu ne zaman?” sorusunun cevabı kesinleşti. Konusu ile yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekleyen büyük bir kitle edinen Dark, Netflix platformunda 27 Haziran 2020 tarihinde 3. sezonu ile izleyici karşısına çıkacak. İyi seyirler…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir