C# Kullanıcı Giriş Formu Tasarlama – Veritabanı Kullanmadan

C# Form üzerinde kullanıcı giriş formu tasarlamak istiyorsanız, bu yazımızda en basit haliyle herhangi bir veri tabanı kullanmadan bu işlemi nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. Bu sayede kullanıcı adı ve şifreyi sisteme kendinizin verdiği, henüz veri tabanı bilmeyen kişiler için faydalı olabilecek bir uygulamayı tasarlayacağız.

 

Adım 1

Öncelikle Visual Studio Uygulaması üzerinden bir C# Form açalım.

Adım 2

Formumuza bir proje adı verelim ve oluştura tıklayarak form uygulamamızı yaratalım.

Adım 3

Oluşturduğumuz formumuzun kenar orta noktalarından tutarak büyüklüğünü ayarlayalım ve sol tarafta bulunan araç kutusundan iki adet Label öğesi sürükleyerek formumuzda uygun bir konuma bırakalım. Bunlar kullanıcıdan istediğimiz verileri belirtmemizi sağlayacak.

Adım 4

Label1 kutucuğuna bir kere tıkladıktan sonra sağ sekmede açılan özellikler arasından Text seçeneğini bulalım ve label1 ve label2 değerlerini “Kullanıcı Adı:” ve “Şifre:” olarak değiştirelim.

Adım 5

Kullanıcıdan değer almak için araç kutusundan TextBox isimli nesneyi ekleyelim. Ardından kullanıcı adı ve şifre yazılarının karşılarına konumlandıralım. Eklediğimiz birinci nesnesin textBox1 ikinci nesnenin textBox2 olarak isimlendirildiğine dikkat edin. Console kısmında bu isimleri kullanacağız. Otomatik oluşturulan bu isimleri kullanmak istemiyorsanız, kutucukların üzerine tıkladığınızda sağ tarafta açılan özellikler sekmesi içindeki name bölümünden kullaniciadi-sifre gibi isimler vererek düzenleyebilirsiniz.

 

Adım 6

Bilgileri girdikten sonra giriş yapmamızı sağlamak için araç kutusundan bir buton nesnesi ekleyelim ve ismini düzenleyelim.

Adım 7

Giriş formumuzun daha estetik durması için Google üzerinden “kilit icon” şeklinde bir görsel bulup bilgisayarımıza kaydederek, daha sonra pictureBox nesnesi ile formumuza ekleyebiliriz. Bu adım zorunlu olmasa da daha iyi bir görünüm sağlayacaktır. PictureBox nesnesi üzerindeki küçük ok üzerine tıkladıktan sonra sırasıyla görüntü seç, yerel kaynak adımlarını izlemeli ve bilgisayarınıza kaydettiğiniz görseli seçmelisiniz. Bu adımdan sonra görselinizi  istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Adım 8

Formumuzun görsel kısmı tamamlandı ve sırada Giriş butonuna tıkladığımızda girdiğimiz kullanıcı adı ve şifrelerin doğru olup olmadığını kontrol edecek ve sonrasında bizi sonraki forma yönlendirecek kodları yazmak kaldı. Bu adımdan hemen önce eğer giriş başarılı olursa açılacak olan formu yaratalım. Bunun için sol taraftaki proje ismimize yan tıklayarak ekle – form diyebiliriz. Bu forma verdiğimiz ismi kodları yazarken kullanacağız. Bu yüzden ben yeni oluşturduğum bu forma anamenü ismini verdim. Bu şekilde yapamadıysanız üst taraftan proje–form ekle adımını da takip edebilirsiniz.

İkinci formumuzu oluşturduktan sonra Giriş butonuna iki kere tıklayalım ve console kısmını açalım.

Adım 9

Bu kısımda basit bir if else yazacağız ve eğer kutucuklara girilen değerler bizim verdiğimiz değerlere uyuyorsa if kısmı çalışacak ve ikinci form açılacak. Eğer uymuyorsa else kısmı çalışacak ve “Kullanıcı Adı veya Şifre Yanlış” mesajı çıkacak.

if (textBox1.Text == “kullanıcıadı” && textBox2.Text == “şifre”)
{
new anamenü().Show();
this.Hide();

}
else
MessageBox.Show(“Kullanıcı Adı veya Şifre Yanlış”);

Bu kodları direkt kopyalayabilir ve butona çift tıkladığınızda açılan kısma yapıştırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, if’den sonra yazan kullanıcıadı ve şifreyi istediğiniz şekilde düzenlemektir.

Ek olarak sizin oluşturduğunuz formun ismi farklıysa anamenü yazan kısımla değiştirmelisiniz. Ben ikinci açılacak formuma anamenü ismini verdiğim için o şekilde kullandım.

C# ile veritabanı kullanmadan nasıl kullanıcı giriş formu yapabileceğinizi göstermiş olduk, eğer anlamadığınız bir nokta varsa yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. İyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir