Çiçero – Cicero – Film Konusu ve İncelemesi

Çiçero Film İncelemesi

Bazıları için görev her şeyden önce gelir. Görevi yerine getirmek gibi zaman zor olsa da, inandığın doğrular için savaşmak ve başarıya ulaşmak paha biçilemezdir. Çiçero da doğru bildikleri için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen ve gücünü geçmişinden alan bir casustur. Çiçero konusu itibariyle 2. Dünya savaşının en hararetli olduğu yılları ele alır. Yıllar önce balkanların kan ve gözyaşı dolu olduğu dönemde dünyaya gelen ve ailesini kaybettikten sonra Türkiye’ye göç eden İlyas Bazna, kısa süre sonra yüzyılın en büyük casusu olacaktır.

17 Ocak 2019 tarihinde izleyici karşısına çıkan Çiçero filmi, başarılı yönetmen Serdar Akar tarafından yönetiliyor. Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik, Ertan Saban, Tamer Levent ve Mehmet Ulay gibi Türk sinemasının önemli isimleri yer alıyor. Son zamanların dikkat çeken yapımlarından olan Çiçero, IMDb sitesinden de 6,7 puan almıştır. Yazımızın devamında Çiçero filminin konusu hakkında detaylara yer vereceğiz.

Çiçero Film Konusu

Çiçero olmadan çok önceleri balkanlarda dünyaya gelen İlyas Bazna, yaşadığı yerdeki karışıklıklar sırasında kardeşinin ve annesinin kaybına tanık olmuştur. Hayatı boyunca bu kayıplardan İngilizleri sorumlu tutacaktır.

Bazna ilerleyen yıllarda hayatını Türkiye’de devam ettirmeye başlar ve askerliğini Çankaya köşkünde yapar. Atatürk’ü birçok defa görmesini sağlayan bu olay, onun için büyük bir şanstır. Geçimini sağlamak için birçok işle uğraşan karakterimiz, iyi bir Fransızca bilgisine sahiptir. Bu sayede İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak işe girer. Bir süre sonra farklı işlere yönelen karakterimiz, elçilik personelinin güvenini kazanır ve önemli bilgiler elde etmeye başlar.

Elde ettiği bilgileri Almanlara teklif eden Bazna, kısa süre sonra Almanların en önemli casuslarından biri olur. Öyle ki Almanlar ona Çiçero kod adını takarlar ve savaşın gidişatını etkileyen birçok bilgiyi bu casustan elde ederler. Yine de ilk başlarda Alman tarafı Çiçero’nun çift taraflı casusluk yaptığını düşünürler ona karşı temkinli yaklaşırlar.

Çiçero casusluğunun en süratli anlarında, Alman Büyükelçiliği’nde çalışan bir kadına âşık olur. Bu aşk onun birçok kez görevi ve aşkı arasında ikileme düşmesine neden olacaktır. Bunun yanında Cornelia ismindeki bu kadının Down sendromlu oğlu, karakterimize çok küçükken kaybettiği kardeşini hatırlatmaktadır.

Çiçero savaş boyunca casusluğa devam eder ve Almanlara birçok belge sızdırır. Aynı zamanda Türkiye’nin savaşa girmemesi için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Filmin devamında şahit olacaklarınız, hikâyenin çok daha büyük bir temele dayandığını ve hiçbir şeyin görüldüğü gibi olmadığını ortaya koyacaktır. Çiçero filmi konusu itibariyle ele aldığı tarih ve aksiyon temasını mükemmel bir şekilde işliyor. Film hakkında daha fazla detaya ulaşmak isterseniz bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir