Chernobyl(Çernobil) Dizi Konusu ve İncelemesi

Son günlerde gündeme oturan bir dizi olan Chernobyl konusu ve gerçek hayattan aldığı bu konuyu işleyiş biçimi ile dikkatleri üzerine çekti. Yıllar önce bir nükleer santralde meydana gelen kazayı ele alan mini dizi, Johan Renck yönetmenliği ile bizlerle buluşuyor. HBO kanalında yayınlanan dizinin senaristliğini ise Craig Mazin yapıyor. Yayınlanan ilk bölümleri ile kolayca en iyi diziler arasına girmeyi başaran Chernobyl kendinden daha uzun süre bahsettirecek gibi duruyor. Yazımızın devamında Chernobyl dizi konusu hakkında detaylara yer vereceğiz.

Chernobyl Dizi Konusu

Enerji her zaman vazgeçilmez bir kaynak olmuştur. Bu uğurda savaşlar çıkmış, insanlar ölmüş; öyle ki bu savaşlar tüm insanlığı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya getirmiştir. Bunu söylediğimizde muhtemelen aklınıza ilk gelen şey nükleer bombalar oldu. Bu bombalar atomik düzeyle tepkimelerle oluşup o kadar büyük güçlere erişiyorlar ki, dokundukları yerde tüm hayatı silip atıyorlar. Atomların bu gücünü kullandığımız bir diğer yer ise, enerji üretimi. Nükleer santrallerde atomik düzeyde nötron çarpışmaları ile mükemmel bir enerji üretilir. Öyle ki hiçbir fosil kaynak buradan elde edilen enerji ile yarışamaz. Peki ya bu büyük güç beraberinde ne getiriyor?

Dizi daha ilk dakikalarında bizi büyük bir heyecan dalgası ile karşı karşıya bırakıyor. Çernobil nükleer reaktöründe meydana gelen feci kaza, o sırada reaktörde bulunan işçiler ve görevliler için basit bir sorun olarak algılanıyor. Öyle ki kazaya ilk müdahale eden ekip, sıradan bir yangınla karşı karşıya olduklarını düşünen itfaiye ekipleri oluyor. Ellerinde yüksek seviyede radyasyon değerlerini ölçmek için yeterli ekipmanın bulunmaması da olayın büyüklüğünü kısa sürede kavrayamamalarına neden oluyor.

İlk müdahalenin ardından yüksek radyasyona maruz kalmış olan itfaiye erleri birer birer rahatsızlanmaya ve hastaneye kaldırılmaya başlanıyor. Devlet yetkilileri ise ülke çıkarları için kazadan kimsenin haberdar olmamasını ve bölgede yaşayan kimsenin yaşadıkları yerden ayrılmamasını istiyorlar. Bu durum halkı da büyük bir tehlikeye sürüklüyor.

Olaydan haberdar olduktan sonra bölgeye gelen ve nükleer reaktör çekirdeğinin patladığını tespit eden bilim adamının yönlendirmeleri ile, yangına kum ve bor maddeleri ile müdahale edilmeye başlanıyor. Bu sırada çevrede bulunan insanlar radyasyonun ölümcül etkileri ile karşı karşıya kalıyorlar. İlerleyen dakikalarda ise çarpıcı bir haberle karşı karşıya alıyoruz. Diğer devletler olaydan haberdar oluyor ve bölgeye kilometrelerce uzaklıkta bulunan Almanya’da çocukların dışarıda oynamalarına izin verilmiyor. Chernobyl reaktörünün bulunduğu Pripyat şehrinde ise halk günlük yaşamına devam ediyor.

Ölümcül Fedakarlık

Kazanın etkileri birer birer gün yüzüne çıkarken, birçok fedakarlık ile karşı karşıya kalıyoruz. Şüphesiz ki bunlardan en büyüklerini reaktöre dolmuş olan radyasyonlu suyu boşaltmakla görevli olan işçiler ve bölgeye nükleer santralin altını kazmaları için getirilen maden işçileri yapıyor. Öleceklerini bile bile görevlerini yerine getiren bu insanlar, başkalarının hayatını kurtarmak için nelerin feda edilebileceğini gözler önüne seriyor.

Dizide işlenen bir diğer çarpıcı fedakarlık ise, hamile eşini yatağında bırakıp görevine koşan itfaiye eri oluyor. Radyasyonun ölümcül etkileriyle karşı karşıya yangına müdahale eden ve kısa süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden itfaiye eri, adı sonsuza kadar yaşayacak insanlar arasında yerini alıyor.

Dizi İncelemesi ve Yorumlar

Chernobyl dizi incelemesi yapacak olursak, gündeme bu kadar hızlı oturmasıyla ne kadar iyi bir yapım olduğunu ortaya koyuyor. Dizi oyuncuları ve teknik ekibin mükemmel bir uyum yakaladığı yapım başarılı sahneleri ile izleyiciyi hikayeye dahil etmeyi başarıyor. Öyle ki diziyi izlerken karnınıza ağrılar giriyor ve her duyguyu içinizde hissediyorsunuz. Chernobyl aşk, fedakarlık ve çaresizlik duygularının oldukça başarılı işlendiği bir dizi olmuş. Bu yüzden elde ettiği başarıyı ve kısa sürede sahip olduğu izleyici kitlesini sonuna kadar hak ediyor. Siz de bu diziye henüz göz atmadıysanız, en kısa sürede izlemeye başlamalısınız. İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir