Can Dostum Film Konusu ve İncelemesi

Can Dostum Film İncelemesi

Hayatta iyi bir dosta sahip olmak, insanın başına gelebilecek en güzel şeydir. İyi bir dostun karşımıza ne zaman çıkacağını bilemeyiz ve bu filmde de beklenmedik bir dostluk ortaya çıkıyor. 2011 yapımı bir Fransız filmi olan Can Dostum, orijinal adıyla Intouchables, varlıklı bir adamın geçirdiği paraşüt kazası sonrası bedeninin kontrolünü kaybetmesini ve daha sonra edindiği dostluğu anlatıyor. Yönetmenliğini Olivier Nakache ve Éric Toledano isimlerinin paylaştığı film, kısa sürede dünya çapında ünlenmiştir. Başrollerde yer alan François Cluzet ve filmden sonra En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazanan Omar Sy, oyunculukları ile bu üne oldukça katkı sağlamıştır. IMDb sitesinde 8,5 puana layık görülen film; yayınlandıktan kısa süre sonra birçok rekor kırmış ve birçok ödüle aday gösterilmiştir. Yazımızın devamında Can Dostum film konusu ve özetine değinecek, film analizi yapmaya çalışacağız.

Can Dostum Film Konusu

Hayatta parayla satın alınamayan şeyler vardır ve insan hayatı boyunca böyle şeylerin peşinde koşar. Varlıklı bir adam olan Philippe ise tam olarak böyle bir durumun içindedir. Güzel başlayan bir günde geçirdiği kaza ile tüm hayatı değişen ve artık boynundan aşağısını kontrol edemeyen karakterimiz, garip bir bunalım içindedir. O sırada yeni bir yardımcı almayı ve günlük ihtiyaçlarını daha kolay halletmeyi planlamaktadır. Bu iş için başvuran adaylar ise Phillippe için sıkıcı hayatını biraz da olsa renklendirecek kişiler değillerdir. Yine adaylarla görüşmelerin olduğu bir gün karakterimiz karşısına çıkan adayı oldukça ilgi çekici bulur. Gereksiz yapmacıklıktan ve resmiyetten uzak olan bu adam; tam da Philippe’e göre biridir.

Afrikalı bir Fransız olan yeni yardımcı Driss kısa sürede Phillippe ile dost olacaktır. Varlık içinde iyi bir dostluğun yokluğunu çeken karakterimiz, yeni yardımcısı ile hayattan zevk almaya başlayacaktır. Her ne kadar Driss’in başıboş ve umursamaz tavırları bazen abartılı olsa da, bu dostluğun artıları Phillippe’i oldukça değiştirecektir. Birlikte gittikleri sanat galerileri, arabayla çıktıkları şehir turları ve paylaştıkları sigara… İyi bir dosta sahip olmanın ne kadar güzel izler bırakabileceğini izleyiciye yansıtacaktır. Eğer boş vaktinizi güzel ve sürükleyici bir dostluk hikayesiyle değerlendirmek istiyorsanız, bu film tam size göre. İyi seyirler…

 

♦İzleyecek iyi bir dizi arıyorsanız En İyi Netflix Dizileri yazımıza mutlaka göz atmalısınız 🙂

Can Dostum Film Konusu ve İncelemesi” için bir yorum

  • 17 Aralık 2019 tarihinde, saat 02:05
    Permalink

    Çok yararlı bir bilgi olmuş sayende filmi izledim mükemmel bir film

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir