Bir Zamanlar Anadolu’da Filmi Konusu ve İncelemesi

Bir Zamanlar Anadolu’da İncelemesi

Bu topraklardan çıkmış eşsiz bir hikâyeye, eşsiz bir anlatımla tanık olmak ister misiniz? En iyi Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında yer alan Bir Zamanlar Anadolu’da konusu ile sizi etkileyecek bir yapım. Oyuncu kadrosunda Fırat Tanış, Taner Birsel, Muhammet Uzuner ve Yılmaz Erdoğan gibi önemli oyuncuların yer aldığı film 2011 yılında izleyici karşısına çıktı. Suç, dram türünün etkileyici bir anlatımla harmanlandığı film, IMDb sitesinden aldığı 7,9 puan ile en iyi Türk filmleri arasına girmiştir. Film Türk sineması adına birçok başarıya imza atmış ve onlarca ödül kazanmıştır. Yazımızın devamında filmin konusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bir Zamanlar Anadolu’da Konusu

Anadolu birçok farklı hikâyeye ev sahipliği yapmıştır. Bir Zamanlar Anadolu’da filminde de sıra dışı ve yürek burkan bir hikâyeye tanık oluyoruz. Filme bir Anadolu kasabasında, henüz insan eliyle tamamen kirletilmemiş, bakir bir coğrafyada başlıyoruz. Kısa süre önce işlendiği bilinen bir cinayetin peşine düşen yetkililer, suçluları kısa sürede yakalasalar da cesedi bulmakta bir hayli zorlanıyorlar.

Cesedi gömdüğü yeri tam olarak hatırlamayan Kenan ismindeki suçlu; savcı, doktor, jandarma ve polislerden oluşan ekibi arkasında sürüklemekte ve her gittiği yerde daha çelişkili ifadeler vermektedir. Bunun sebebi gece alkollü olması ve kırsalda her yerin birbirine benzemesidir. Belki de en büyük sorun budur. Kırsalda tüm hikâyeler birbirine benzer, hayat tüm monotonluğuyla akıp geçer; öyle ki sıradan olmayan her şey içten içe insanları heyecanlandırır. Bu bir cinayet olsa da, özünde aydınlatılmayı bekleyen bir sır barındırmaktadır.

Olaylar dallanıp budaklandıkça, karakterlere daha fazla odaklanma şansı buluruz. Kenan bir cinayetin faili olsa da, özünde korkak bir karakterdir. Gelecekten, olması gereken yerde olamamaktan ve zamandan korkmaktadır. Polisler cesedi bulamadıkça daha da sinirlenirler ve bu da karakterimizin çaresizliğini gözler önüne serer. Bu sırada olaylara yakından tanık olan ve belki de taşranın monotonluğundan kurtulmaya en yakın olan doktor, suçluya insani bir açıdan bakmaktadır. Bir insan ne yaparsa yapsın insanlık dışı muameleyi hak etmemektedir.

Uzun uğraşlar sonucu karakterimiz, cesedi gömdüğü yeri bulmayı başarır. Ortaya çıkan manzara ise dehşet vericidir. Öldürülen adam hareket edemeyecek şekilde bağlanmıştır. Bu durum tepkilerin daha da artmasına neden olmuştur. Maktulün yakınları da büyük bir linç girişimi için beklemektedir. Bu sahneler bize insanın ne kadar zor duruma düşebileceğini ilk elden göstermektedir.

Bir Zamanlar Anadolu’da konusu ve bu konuyu işleyiş biçimi ile büyük bir övgüyü hak ediyor. Kimsenin bakamayacağı açılardan olaylara bakan yönetmen, bu bakış açısını izleyiciye aktarmayı da başarıyor. Eğer sanat filmlerini seviyorsanız ve Anadolu’da farklı bir hikâyeye tanık olmak istiyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir