Başlangıç Filmi Konusu ve İncelemesi

Başlangıç Filmi Konusu ve İncelemesi

Teknoloji ve bilim geliştikçe, insanlar uzmanlaşacak farklı alanlar bulmaktadır. Peki ya karşınızda rüyalarınızı yöneten ve bu sayede bilinçaltınıza müdahale edebilen biri olsaydı ne hissederdiniz? Muhtemelen bu durum kendinizi çok savunmasız hissetmenize sebep olurdu. 2010 yapımlı Başlangıç filminde de rüyalara ve bu sayede bilinçaltına sızabilen yetenekli bir hırsızın hikayesi ele alınmaktadır. Her filmi ayrı bir başyapıt olan yönetmen Christopher Nolan; bu filmin senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini aynı anda yapıyor. Bu sayede ortaya mükemmel bir bilim kurgu filmi çıkıyor. Başrolünde Leonardo DiCaprio’nun yer aldığı filmde; Marion Cotillard, Ellen Page, Cillian Murphy, Tom Hardy, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt ve Michael Caine gibi önemli isimler bulunuyor. Film yayınlandığı günden itibaren birçok ödüle layık görülmüş ve IMDb sitesinde 8,7 puan alarak izleyicilerin taktiri ile önemli bir yer edinmiştir.

Başlangıç Filmi Konusu

Dominic Cobb yetenekli bir hırsızdır fakat bu sandığınız gibi bir hırsızlık değildir. İnsanların uykularında onların rüyalarına sızmakta, ihtiyacı olan bilgileri çalmaktadır. Her casusluk teşkilatının işine yarayacak bu eşsiz yetenek, onu bazı kişilerin hedefi haline getirmiştir. Bu durumdan hoşnut olmayan uluslararası güçler, karakterimizin ülkesinden kaçmasına ve bir çeşit kaçak hayatı yaşamasına sebep olmuştur.

Rüyalar üzerine yaptığı çalışmalar, Cobb için her zaman iyi sonuçlanmamıştır. Karısı ile rüya içinde rüya görme deneyimleri; karısının gerçek ile rüyayı ayırt edememesine ve bu yüzden intiharına sebep olmuştur. Bu vicdan azabı yetmezmiş gibi, ülkesinden kaçarken çocuklarını arkasında bırakmak zorunda kalmış ve acısı katlanmıştır. Çocuklarına özlem duyan bir baba olsa da aynı zamanda aranan bir suçlu olduğu için eski günlere dönmesi pek mümkün görünmemektedir.

Günlerden bir gün önemli bir isim Cobb’un yeteneğine ihtiyaç duyar. Öyle ki karakterimize sunduğu teklif her şeyi eski haline döndürmek için bir umut olacaktır. Eğer kendisine verilen görevi yerine getirebilirse, aranan bir suçlu olmaktan çıkacak ve çocuklarını görebilecektir. Kendisine verilen görev de elde edeceklerini karşılayacak şekilde zordur. Teklifi sunan iş adamı Cobb’dan önemli bir ismin rüyasına sızmasını ve her zaman yaptığı hırsızlığın yerine, bilinçaltına bir şeyler eklemesini ister. Daha önce bir benzeri denenmemiş bu görev, karakterimiz için oldukça zorlayıcı olacaktır.

Dominic Cobb ve ekibi her şeyi planlamaya başlar. Grup bu zorlu görev için bazı yetenekli isimleri de aralarına alır. İş adamı ise görevin yapılacağı ortamı sağlamakla meşguldür. Görev günü geldiğinde, her şey eksiksiz düşünülmüş ve iyi bir plan yapılmıştır. Operasyonun yapılacağı ismin bineceği lüks uçakta bulunan tüm koltuklar karakterimiz ve ekibi için ayırtılmıştır. Diğer her şey Cobb ve yeteneklerine kalmıştır. Karakterimiz bu uçak yolculuğunda hedef ismin rüyasına sızacak, güvenlik önlemlerini bir bir geçecek ve bilinçaltına birtakım şeyler eklemeye çalışacaktır. Bu uzun serüvende karakterimizin karşısına neler çıkacaktır? Cobb serüvenin sonunda başarıya ulaşacak mıdır? Tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız, bilim kurgu türündeki 148 dakikalık bu maceraya ortak olmalısınız. İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir