Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusu, günlük yaşamda birçok kişinin karşılaşabileceği, rahatsız edici problemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yoğun iş temposu, sıcak havalar ve rahat olmayan ayakkabılar yüzünden ayaklarımız terleyebilmekte ve bunun da sonucunda oldukça kötü bir koku ortaya çıkmaktadır. Herkesin korkulu rüyası olan ayak kokusunu ortadan kaldırabilmek adına bazı doğal yöntemlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer sık sık bu sorun ile karşı karşıya kalıyorsanız ve artık kötü kokulara son vermek istiyorsanız aşağıda yer alan bazı doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ayak Kokusu Giderme Yöntemleri

Sirke

Ayak kokusunu gidermek amacıyla en çok denenen yöntemlerden bir tanesi sirkeli sudur. Sirke, temizlikte kullanılan en etkili maddelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Birçok aşamada olduğu gibi ayak kokusunu gidermede de sirkenin faydaları oldukça etkilidir. Bir leğen içine su ile birlikte biraz sirke koyabilir ve ayaklarınızı yaklaşık 10-15 dakika kadar bu suyun içinde bekletebilirsiniz.  Bu işlemi yapmanız durumunda ayak kokunuzun ciddi oranda ortadan kaybolduğunu görebileceksiniz.

Kabartma Tozu

En az sirke kadar etkili olan ürünlerden bir tanesi de kabartma tozudur. Yine aynı şekilde suyun içine dökeceğiniz kabartma tozunu 5-10 dakika bekletebilir ve sonrasında ayaklarınızı suya sokarak bu kokudan kurtulabilirsiniz.

Doğal Yağlar ve Bitkiler

Ayrıca lavanta yağı, yeşil çay ve havuç gibi ürünlerde ayak kokusunu giderme açısından sık sık tercih edilmektedir. Bu ürünleri kullanarak siz de kötü ayak kokularından kolayca kurtulabilirsiniz.

Doğru Ürün Seçimi

Ayak kokusu problemiyle karşılaşmamak için ayakkabı ve çorap seçimine de büyük bir özen göstermelisiniz. Doğru ayakkabı ve çorabı seçerek ayak kokusundan tamamen kurtulabileceğinizi unutmamalısınız. Bunun yanında üst üste aynı ayakkabıları ve çorapları giymek de ayak kokusunun başlıca sebeplerindendir. Ayakkabılarınızı giydikten sonra havalandırmalı ve çoraplarınızı sık sık değiştirmelisiniz.

Doktora Başvurmak

Eğer tüm yöntemleri uyguladıktan sonra hala eksilmeyen bir ayak kokusu probleminiz varsa, kokunun sebebi sağlığınızla alakalı olabilir. Kısa sürede tıbbi yöntemlerle bu rahatsızlığınızdan kurtulmanız mümkün. Yapmanız gereken tek şey bir hastanenin cildiye bölümüne başvurmak ve rahatsızlığınızı anlatmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir