Atiye Konusu – Karakterleri ve Oyuncuları

 

Bu yılın en hızlı çıkış yapan Türk dizilerinden biri olan Atiye, konusu ve hikaye akışıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 27 Aralık 2019 tarihinde Netflix platformunda izleyici ile buluşan yapım, gündeme oturduktan sonra yeni izleyicilerin Atiye dizisinin konusu ve karakterlerine merak duymasına neden oldu. Sizler için ele aldığımız bu yazımızda Atiye konusu, Atiye dizisinin oyuncuları ve bu oyuncuların dizide canladırdığı karakterler üzerine detaylı bilgiler vereceğiz. Bu sayede diziye başlamak için kararsız kalan izleyicileri aydınlatmış olacağız.

Atiye Dizisinin Konusu Nedir?

Hayallerinin peşinden giden bir ressam, kısa süre sonra hiç beklemediği olaylarla karşı karşıya kalacaktır. Atiye ismindeki bu genç ve heyecanlı kadın, çevresine neşe katmakta ve başarılı bir insan profili çizmektedir. Öyle ki bu başarıya, ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen emin adımlarla yürüyerek ulaşmıştır. Bu karşıtlığın sebebi karakterimizin ailesinin, kızlarının daha ‘gerçek’ bir meslekle uğraşmasını istemesidir. Yine de Atiye’nin hayatında bugüne kadar her şey yolunda gitmiş ve ortaya çıkan tablo herkese memnuniyet vermiştir.

 

Karakterimiz Atiye, kısa süre sonra gerçekleşecek olan düğününü beklerken; kendisiyle birlikte tüm dünyanın kaderini değiştirecek bir olay meydana gelir. Kilometrelerce uzakta yer alan Göbeklitepe’de yeni bir şeyler ortaya çıkmıştır. Bu olayla birlikte Atiye’nin hayatında da birtakım değişiklikler meydana gelecektir.

Kendisini bekleyen gelecekten haberi olmadan hayatına devam eden Atiye, garip olaylar yaşamaya başlar. Öyle ki garip görünümlü bir kadın sürekli karşısına çıkmaya başlamış ve bu durum karakterimizin psikolojisini alt üst etmiştir. İlerleyen zamanlarda daha da ürkütücü bir hal alan bu durum, Atiye’nin çevresinde kol gezen bu gizemin üstüne gitmesine neden olacaktır.

Ne yazık ki karakterimizin peşinden gittiği şeyler, etrafındaki insanlar tarafından anlaşılmayacak ve Atiye’nin delirmeye başladığı düşünülecektir. Olaylar içinden çıkılmaz bir hal aldığında ise ailesi tarafından psikolojik tedavi alması için zorlanacaktır.

Atiye’nin hayatında esas kopma noktası ise Göbeklitepe’de tarihi bir sembolün keşfedilmesi olur. Öyle ki karşısına çıkan bu sembol, karakterimizin kendisini bildiğinden beri tuvallere yansıttığı şekilden ibarettir. Artık yapılması gereken şey bellidir, Göbeklitepe’ye gitmek ve her şeyi öğrenmek…

Atiye Karakterleri ve Oyuncuları

Atiye – Beren Saat

Diziye ismini de veren en gözde karakter Atiye, yaratıcı bir karaktere sahip. Hayallerinin peşinden koşarken kalbinin sesinden başka hiçbir şeyi dinlemiyor ve bu uğurda herkesi karşısına almaya cüret ediyor. Öyle ki her Türk gencinin sahip olduğu gibi evlatlarının garanti bir mesleğe sahip olmasını isteyen, ressamlık gibi karın doyurmayan işlerin vakit kaybı olduğunu düşünen bir aileye sahip. Her şeye rağmen yeteneğini birçok başarı ile taçlandıran karakterimiz, ne kadar doğru bir karar verdiğini herkese kanıtlıyor.

Karakterimizin hayatında her şey yolunda giderken, büyük bir kırılma noktası yaşanıyor. Çocukluğundan beri resimlerini süsleyen bir sembol, yüzyıllardır kimsenin ayak basmadığı bir kazı alanında belirince bu gizemin peşinden gitmeye karar veriyor.

Erhan – Mehmet Günsür

Erhan çocukluğundan beri tarihe ve eski uygarlıkların bize bıraktığı mirasa ilgi duyuyor. Bu ilginin sonucunda daha çok genç yaşlarda başarılı bir arkeolog olarak ön plana çıkıyor. Bu mesleğe karşı olan ilgisi, aynı işlerle uğraşırken öldürülen babasından geliyor. Öyle ki babasının yarım bıraktığı işleri bitirmek için gecesini gündüzüne katan karakterimiz, karşısına çıkan engellerin onu yavaşlatmasına hiçbir zaman izin vermiyor.

Erhan, hayatına belli başlı arkeolojik çalışmalarla uğraşarak devam ederken ülke ve dünya gündemine oturacak bir keşfin mimarı oluyor. Kadim çağlardan bu yana toprağın altında gizli kalmış bir takım şeyler, onun sayesinde gün yüzüne çıkıyor. Peki ya bu gizem dolu şeylerin, kısa süre önce tanıştığı Atiye ile ne ilgisi var? Bir zaman sonra karakterimizin tüm uğraşı bu soruların cevabını bulmak oluyor.

Ozan – Metin Akdülger

Dizinin en karizmatik isimlerinden biri olan Ozan, Atiye’nin sevgilisi olarak karşımıza çıkıyor. Dışardan bakıldığında varlıklı bir babaya sahip olmanın tüm avantajlarından faydalanıyor gibi görünüyor. Öyle ki karakterimiz hiçbir kızın hayır diyemeyeceği bir imaj çiziyor. Buna Atiye’nin kardeşi Cansu da dahil. Ama olayların arka planı hiç de göründüğü gibi değil.

Çocukluğundan beri babasının baskısı ve şiddeti ile büyüyen karakterimiz, insanların sandığından çok farklı bir hayat yaşıyor. Her konuda babasının gölgesinde kalmış olması da birçok sorunu tetikliyor. Sonuç olarak karşımıza dışarıdan mükemmel görünen ama içerisinde birçok problem barındıran bir karakter çıkıyor.

Cansu – Melisa Şenolsun

Atiye’nin kız kardeşi olan Cansu, ablasından çok daha eğlenceli bir imaj çiziyor. O da bir bakıma ablası gibi sanatla uğraşıyor ama malzemeleri boyalar ve tuval değil, kumaşlar… İşinde oldukça yetenekli bir tasarımcı olan karakterimiz, işine konsantre olmasının gerekmediği zamanlarda dengesiz bir ruh hali çiziyor.

Bunun yanında çocukluğundan beri içinde beslediği yasak bir aşk, yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Cansu’nun hikayesi sizi en az diğer karakterler kadar etkileyecek.

Serap – Başak Köklükaya

Atiye’nin annesi olan Serap, baskın bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki ana karakterimiz  Atiye’yi hayatının her alanında yönlendirmeye çalıştığına şahit oluyoruz.

Bunun yanında geçmişten gelen birçok sır saklayan Serap, elindekileri kaybetmemek için çoğu kez gerçekleri görmezden gelmeyi tercih ediyor.

Mustafa – Civan Canova

Atiye’nin babası olan Mustafa, eşi Serap’ın aksine fazlasıyla ılımlı bir kişilik. Ne yazık ki karakterimizi eşinin yanında fazlasıyla pasif bir karakterde görüyoruz.

Karakterimiz her ne kadar geç kalmış olsa da, bir süre sonra eşinin yaptığı yanlışları fark ediyor ve bir şeyleri düzeltmeye çalışıyor.

Zühre – Meral Çetinkaya

Dizinin en gizemli karakterlerinden biri olan Zühre’nin, dizinin başlarında birkaç kişi dışında kimsenin haberi olmasa da olaylar netleştiğinde Atiye’nin anneannesi olduğunu öğreniyoruz. Öyle ki ana karakterimiz Atiye’yi bu garip maceraya sokan kişi de Zühre’nin ta kendisi. Farklı farklı yerlerde Atiye’nin karşısına çıkan Zühre onu geçmişini keşfe çıkarıyor.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde Zühre’nin birçok insan tarafından saygı duyulan, mistik güçlere sahip bir kadın olduğunu görüyoruz. Bu güçler arkeolog Erhan’ın da inanılmaz şeyler yaşamasına neden oluyor. Peki ya Zühre’nin başlattığı bu maceranın asıl amacı ne?

Serdar – Tim Seyfi

Ozan’ın babası olan Serdar, oldukça otoriter ve oğlu üstünde baskı kuran bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle oğlunu küçük bir çocuk gibi dövdüğü sahneler, nasıl bir karakterde olduğunu daha iyi anlamamıza sebep oluyor.

Bunun yanında Atiye’ye özel bir ilgi duyan Serdar, oğlunun her zaman bu genç kızın etrafında olmasını istiyor. Bunun sebebini öğrenmek isterseniz, diziyi mutlaka izlemelisiniz.

Ömer – Cezmi Baskın

Üniversite hocalığı yapan ve tarihi gizemlerle alakalı birçok çalışmaya imza atmış olan Ömer, aynı zamanda Erhan’ın babası ile eski bir dostluğa sahip. Öyle ki bu dostluk birçok gizeme ev sahipliği yapıyor.

Olaylardan haberi olduktan sonra Erhan’a babasından kalan emanetleri veriyor. Bununla birlikte birçok olay pamuk ipliği gibi çözülüyor.

Atiye Nasıl Bir Dizi?

Not: Bu bölüm diziyi izlemeyenler için tad kaçıracak şekilde spoiler içerebilir. 🙂 İsterseniz bir sonraki başlık olan “Atiye kaç sezon ve kaç bölüm?” kısmından okumaya devam edebilirsiniz. 

Atiye dizisi hakkında kişisel birkaç şey söylemem gerekirse, dizide bir şeyler eksik kalmış. Tabi bu eksiklik aynı platformda yayınlanan alternatifi Hakan Muhafız kadar belirgin değil. Buradaki eksiklik oyunculuklardan yada görsel efektlerden(ki pek görsel efekt kullanıldığı söylenemez.) ziyade hikayenin akışında. Bir şeyler ne kadar uğraşılsa da doğal durmamış.

Bu duruma en büyük örnek karakterlerin tepkilerinde saklı. Günlük hayatta çok büyük tepkiler vereceğimiz şeyler dizide normal şeylermiş gibi karşılanıyor. Bunun yanında olaylar ve karakter gelişimi çok aceleye getirilmiş. Her şey çok hızlı ilerliyor ve bu yüzden bir yerden sonra takip etmekte zorlanıyorsunuz. Bu bakımdan sanki batılı görünmeye çalışan alaturka bir dizi izlenimi veriyor. Sanırım bunun asıl sebebi dizinin Türk senaryo formatında yazılıp, Netflix dizisi olarak çekilmesi…

Mehmet Günsür… Aşk Tesadüfleri Sever filminden beri aynı karakteri oynuyor. Beta erkek tiplemesi dendiğinde ilk akla gelen isim. Belki de bir şeylerin değişme zamanı gelmiştir.

Kötü özelliklerinin yanında güzel yanlarından bahsetmezsek de diziye haksızlık etmiş oluruz. Öncelikle hikaye özgün ve izleyicide gerçekten merak uyandırıyor. Mesela en basitinden Zühre’nin kim olduğunu öğrenmek istediğiniz için bile dizinin başından kalkamıyorsunuz.

Aynı zamanda gerilim ögeleri diziye çok başarılı bir şekilde yerleştirilmiş. Öyle ki olayların başında gizemden çok gerilim ağır basıyor. Bu yönüyle oldukça güzel olmuş. Atiye özgün konusu ile de seyircisini etkilemeyi başarıyor.

Tüm bunların yanında Türk dizilerinin kalitesinin yükselmesi için bu tür dizilerin yapılması şart, hiç yoktan belli standartlarla izleyici karşısına çıkıyorlar. Eksiklikler tamamlandıkça, zamanla tüm dünyada kitlesi olan bir diziye sahip olabiliriz.

Kısaca Atiye zayıf yönleri de güçlü yönleri de olan bir dizi, Türk dizisi olduğu için yabancı alternatiflerinden bir tık daha ön planda olmayı hak ediyor. Bu yüzden gizem, gerilim ve macera dolu bu diziyi izlemenizde fayda var. İyi seyirler…

Atiye Kaç Sezon ve Kaç Bölüm?

“Atiye kaç sezon?, Atiye kaç bölüm?” gibi soruların cevaplarını verelim. Yeni izleyicilerin dizi izlemeye başlamadan önce en çok merak ettiği şeyler bunlar oluyor. Tabi ki kimse izleyemeyeceği kadar çok bölümü yayınlanmış bir diziye başlamak istemiyor. Atiye konusunda ise böyle bir sıkıntıya girmenize gerek yok. Netflix platformunda yayınlanan dizinin henüz sadece 1 sezon ve 8 bölümü izleyiciyle buluştu. Kısaca Atiye yayınlanan bölümlerini kısa sürede bitirebileceğiniz bir dizi.

Atiye Yeni Sezon Ne Zaman Başlıyor?

Dizi hakkında cevaplanması gereken bir diğer soru da “Atiye yeni sezonu ne zaman başlayacak?” olarak karşımıza çıkıyor. Netflix platformunda yapılan açıklamalara göre 2020 yılının Eylül ayında, Atiye 2. sezon bölümleri dizinin eşsiz konusu ile ekranlarda olacak. Bunun yanında izleyiciler tarafından merakla bekleniyor olsa da Atiye dizisinin 2. sezon fragmanı henüz yayınlanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir