Aşk 101 Konusu – Karakterleri ve Oyuncuları

Milenyuma 2 kala lise öğrencisi olmak; Aşk 101 konusu ve oyuncularına yakın bakış…
Netflix’in 2019’da duyurduğu ancak 24 Nisan 2020’de yayımladığı yerli gençlik dizisi Aşk 101’i konusu ve oyuncuları ile inceleyeceğiz. Henüz yayımlanmadan gündem olan dizi Aşk 101 beklentileri karşıladı mı ve kimlerden ne tepkiler aldı, arkasında nasıl soru işaretleri bıraktı? Gelin yakından bakalım.

1998 yılına gidiyoruz, henüz teknoloji insan ilişkilerini altüst etmemiş, herkes daha samimi. Birbirinden enteresan 4 karakterimiz, Eda, Osman, Sinan ve Kerem’in yolu disiplin kurulunda kesişir. Hiçbirinin oraya ilk gelişi değil, öğretmenler ve idareciler onlara basit bir ceza vermek için toplanmadılar, konu lise eğitimlerini bitirmek.

Disiplin kurulu üyelerinin 11’i gönül rahatlığıyla gitsinler oyu verirken, idealist müdür yardımcımız Burcu Hoca hayır oyu verir. Lakin bu dörtlünün tek umudu Burcu Hoca’nın da tayini çıkar. Bu olayın ortamın dizinin kötü karakteri müdür yardımcısı Necdet’e kalması olduğunu anlayan kötüler çetemiz Burcu Hoca’yı bir sene daha okulda tutmak için bir araya gelir. Birbirinden farklı kişiliklere sahip çeteye yardım istedikleri, okulun parlayan yıldızı Işık da katılır. Aşk 101 dizisinin konusu artık aşktır.

Akıllarına Burcu Hoca’yı İstanbul’da aşık edip evlendirmek, ve Trabzon’a göndermemek gelen gençler doğru adayı yani basketbol hocası Kemal’i bulduktan sonra oyuna başlarlar. Bu süreci sıradanlıktan sıyıran, birbirleriyle olan ilişkilerini, yakınlaşmalarını ilerleyen bölümlerde izliyoruz.

 

Aşk 101 Karakterleri ve Oyuncuları

Işık

Disiplin kurulunda hayır oyunu veren hocalara göre olması gereken, kusursuz öğrenci. Konu aşk olunca grubun yardım isteyebileceği en ideal insan olan ışık, çetenin geri kalanından çok farklı bir dünyada yaşıyor, ya da yaşadığını sanıyor. Aşk 101 oyuncuları arasında belki gelişimini en net seyretttiğimiz karakter kendisi. Çıktığı yeni macerada, belli başlı kalıplarını yıkacak, ama her zaman aşkın büyüsünü savunacak.

Kerem

Ele avuca sığmayan karakterimiz, öfkesini bir türlü zapt edemiyor, sürekli sinirli. İlerleyen bölümde her şeye olan öfkesinin altında yatan gerçekleri öğreneceğiz.

Eda

Oldukça hırçın ve keyfine düştün bir genç kız, çok cesur gibi görünebilir lakin korkuğu bir şey var; aşk.

Osman

Osman belki dizideki izlemesi en eğlenceli karakter olabilir. Ayrıca zeki bir girişimci, parayla arası çok iyi, ( ilerleyen bölümlerde şaşıracağınız kadar) lakin okul dışındaki yaşantısını, ailesini diğer karakterlere göre daha az öğrenebiliyoruz.

Sinan

Yaşından olgun düşünceleri, tavırlarıyla kesinlikle sıradan bir lise öğrencisi olmadığını kanıtlıyor. Hasta dedesiyle birlikte yaşıyor, diğer çete üyeleri gibi onu sevecek, kızacak nasihat verecek ailesi yok. Bu serüvende Sinan belli başlı kalıplarını kırıyor ve sevmeyi öğreniyor

Burcu

Sıradan bir müdür yardımcısı, idealist bir öğretmen. Hayatını sorgulamadan yaşamış ve düşünmeden kararlar vermiş, lakin kemal ve anlam veremediği tesadüfler, hayata bakış açısını temelli değiştirecek.

Kemal

Yine hakkında çok bir şey öğrenemediğimiz karakterlerden biri, geçmişte yaşadığı sakatlıktan dolayı, sahada sadece koçluk yapabiliyor, fazla sinirli ve insanlardan uzak duruyor.

Bonus: Necdet

Aslında Bok Necdet için tipik öğretmen demek daha doğru, birçoğumuz eğitim öğretim hayatımız boyunca mutlaka birkaç bok Necdet ile karşılaşmıştır. Necdet asla kimseyi dinlemiyor, çok inatçı. Abartı bir karakter gibi gelebilir, maalesef diğer karakterler kadar gerçek.
Dizi birçokları tarafından ön yargıyla karşılandı, Türk televizyonlarında izlediğimiz gençlik dizileri gibi düşünülünce hakkı da vardır.

Aşk 101 Nasıl Bir Dizi?

Çoğu izleyicinin ön yargıyla başladığı, ama bitirince de 2. sezonu deli gibi aradığı Aşk 101, konusu ve farklı tarzıyla beklentileri karşıladı diyebiliriz. Şu an 7.7 lik bir Imdb puanına sahip dizinin 2. Sezonunun da geleceği konuşuluyor. Peki ne oldu da insanlar bu diziyi çok sevdi? Bunun bir çok sebebi var kanaatimce, örneğin müzikler, bir dönemin çok severek dinlediği, kaliteli müzikler. Cem Karaca’nın Adsız şarkısı çok yakışmış mesela, ama artık bir Netflix klişesi haline gelen Should I Stay or Should I Go çalınca inanılmaz tadım kaçtı, demem o ki müzikler düşünüldüğünden daha önemli oldu bu dizide, keşke daha efektif kullanılabilseydi.

Bir diğer etken ise alışılmışın dışında karakterler, Sinan karakteri örneğin, Türk lise dizilerinde göremeyeceğimiz bir karakter veya Osman… Gerçi Osman karakterinin altında hala birkaç soru işareti var, ilk olarak homoseksüel bir karakter olacağı öne atıldı bir takım sosyal medya hesaplarından, sonra Netflix ve Aşk101’e karşı çok büyük bir linç girişimi başladı. Netlix yalanladı lakin şimdi de dizinin bazı bölümlerinin kısa olması ve Osman’ın karakter gelişiminin havada kalması izleyicileri şüphelendirdi. Sanırım ne olduğunu asla öğrenemeyeceğiz.
Sonuç olarak, bir çırpıda bitirilebilecek sevimli bir dizi olmuş.

Aşk 101 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

İlk sezon çekimlerine 26 haziran 2019 tarihinde başlanan Aşk 101 konusu itibariyle yayınlandığındı anda dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Öyle ki izleyicilerin; Aşk 101 dizisinin karakterleri ve oyuncularından hemen sonra merak ettiği şey 2. sezonun ne zaman Netflix platformuna yükleneceği oldu. İlk sezonun çekimlerinin devamında ara vermeden 2. sezonu çeken set ekibi, bu konuda inisiyatifi elinde bulunduruyor. Bunun yanında dizi ekibinin, ilk sezonun yeterince geniş bir izleyici kitlesine ulaşması için yaklaşık 4 ay zaman tanıyacağı konuşuluyor. Bu durumda Aşk 101 yeni sezon bölümlerinin 2020 sonbaharında izleyici karşısına çıkacağını tahmin ediyoruz.

Aşk 101 Nasıl İzlenir?

Dizi severlerin bir numaralı gündemi haline gelmiş olan Aşk 101, yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz gibi Netflix platformunda yayınlandı. Aşk 101 1. bölüm ve daha fazlasını yasal ve kaliteli bir şekilde izlemek istiyorsanız Netflix Aşk 101 adresine gidebilirsiniz. İyi seyirler…

Aşk 101 1. sezon 1. bölüm ücretsiz izlemek için Dizimag-Ask101 adresine göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir