1922 Film Konusu

Mükemmel bir kitaptan uyarlanmış bir o kadar mükemmel bir film izlemek ister misiniz? Zak Hilditch tarafından yönetilen ve Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanmış olan bu filmde gerilim bir an olsun azalmıyor. Genel olarak bir mirasın ardından, eski saadetini kaybeden ve büyük yıkıma sürüklenen bir ailenin konu edinildiği filmde psikoloji ve gerilim harmanlanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Thomas Jane, Neal McDonough ve Molly Parker gibi önemli isimler yer alıyor. Size farklı duyguları bir arada yaşatacak olan bu yapım, 2017 yılında Netflix platformunda yayınlanmıştır. Yazımızın devamında 1922 film konusu ve incelemesi hakkında detaylara yer vereceğiz.

1922 Filmi Konusu

Nefret her insanın içinde olan ve ortaya çıkmak için uygun zamanı bekleyen bir duygudur. Öyle ki bazen bu duygunun vücut bulduğuna ve bizi alt ettiğine şahit oluruz. Her şey olup bittiğinde ise bu yoğun duyguların aslında gerçek bizi yansıtmadığını ve bu duygularla her daim mücadele etmemiz gerektiğini anlarız.

Filmle aynı isimdeki Stephen King romanından uyarlanmış bu filmde, bahsettiğimiz gibi bir nefrete tanık oluyoruz. Wilf ismindeki çiftçi kendisine itiraf edemese de, uzun süredir karısına karşı büyük bir nefret besliyor. Öyle ki bu nefret zamanla tüm hisleri bastırıyor. Nefretin davranışlara yansıması ise çok uzun sürmüyor.

Ana karakterimiz Wilf, karısı Arlette’e kalan mirasın haberini aldığında; daha mutlu bir hayat sürmenin ve daha çok hasat yapmanın planlarını yapıyor. Karısı ise bu küçük kasabada yaşamaktan bıktığı için de yanlarına 14 yaşındaki oğulları Henry’i de alarak şehre taşınmalarını istiyor. İkili arasında gelişen bu fikir ayrılığı, Wilf’in her şeyini kaybedeceğini düşünmesine neden oluyor.

Suça Ortak Arayışı

Karakterimizin korkuları, karısına geçmişten bu yana duyduğu nefret ile birleştiğinde ise çok kötü sonuçlar doğuruyor. Oğlunu her fırsatta annesine karşı dolduran Wilf, karısından kurtulmak için yaptığı planlara oğlunu da dahil etmeye çalışıyor. Ona annesinin tüm düzenlerini bozacağını ve mutsuz bir hayat sürmelerine sebep olacağını anlatıyor.

O sıralarda 14 yaşında olan Henry, babasının söylediklerinden etkileniyor. Ayrıca, kasabadan bir kıza da sırılsıklam aşık olduğu için şehre taşınma düşüncesine katlanamıyor. Zamanla o da annesinden kurtulduklarında her şeyin daha iyi olacağını düşünmeye başlıyor.

Planlar Hayata Geçiriliyor

Karısını öldürmeyi kafaya koyan ve oğlunu da kısa sürede bu fikre ikna eden Wilf, bir gece karısını sarhoş ediyor. Kendisini savunamayacak duruma gelen Arlette, kocası ve oğlu tarafından boğazı kesilerek öldürülüyor. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen Wilf, karısının evden kaçmış ve onları geride bırakmış izlenimini vermek için oldukça uğraşıyor.

Karısının cesedini ortadan kaldırdıktan ve onu soran insanlara da aynı hikayeyi anlattıktan sonra huzura ereceğini düşünen karakterimiz, kısa süre sonra yanıldığını anlıyor. Kısa süre sonra her şey kötüye gitmeye başlıyor ve karısının laneti tüm araziyi kaplıyor. Öyle ki zamanla bir takım olaylar meydana gelmeye ve geceler daha da karanlık geçmeye başlıyor.

Film Hakkında Yorumlar

1922 filmini izlemeye başladığımda yine iyi bir Stephen King uyarlaması izleyeceğimi biliyordum. Bu yönden film beni fazlasıyla mutlu etti. Filmde işlenen pişmanlık temasını sonuna kadar hissediyorsunuz ve bu sayede kendinizi garip bir hikayenin içinde buluyorsunuz. Hikayenin işleniş biçimi de gayet güzeldi. Bu yönlerden eğer bu filmi izlemeyi düşünüyorsanız daha fazla vakit kaybetmeyin. 🙂 Psikolojik ve gerilim detaylarıyla süslü 1922 filmi konusu ve içerdiği detaylar ile size unutulmaz dakikalar vaat ediyor. Filmin ardından aile kavramını ve nefret duygunuzu sorgulayacaksınız. İyi seyirler…

♦1922 film fragmanı için linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir